«Սասնա Ծռեր»-ի գործով ամբաստանյալների հանդեպ անհամաչափ ուժ կիրառվեց. Արմինե Ֆանյան 06/28/2017   13:48  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Սասնա Ծռեր»-ի գործով այսօրվա նիստը մեկ ժամ և ավելի ուշացումով սկսվեց և տևեց հաշված րոպեներ:
Գործով նախագահող դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը դատավարության մասնակիցներին տեղեկացրեց, որ նիստին ներկա չեն որոշ փաստաբաններ և ամբաստանյալներ, ուստի՝ նիստը շարունակվել չի կարող: Հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա երկու շաբաթ անց:
Նիստերի դահլիճում այսօր ևս լարված մթնոլորտ էր, շարունակում էր չլուծված մնալ նաև լսելիության խնդիրը:
«Փաստինֆո»-ի թղթակիցը խնդրեց լարվածության շուրջ ստեղծված իրավիճակը մեկնաբանել ամբաստանյալ Արմեն Բիլյանի պաշտպան, հանրային պաշտպան Արմինե Ֆանյանին:
Փաստաբանը հայտնեց, որ ամբաստանյալներ Սմբատ Բարսեղյանի, Արեգ Կյուրեղյանի, Մխիթար Ավետիսյանի նկատմամբ անհամաչափ ուժ կիրառելով՝ տարան:
«Ես կարող եմ ասել, դա բոլորովին արդարացված չէր տվյալ իրավիճակում: Անհամաչափ ուժ կիրառելով՝ բռնությամբ, գետնով քաշ տալով Մխիթար Ավետիսյանին իջեցրեցին ներքև»:
Այդպես էլ պարզաբանում չտրվեց, թե ինչո՞ւ Արեգ Կյուրեղյանն ու Մխիթար Ավետիսյանն այդպես էլ չվերադարձվեցին դատական նիստերի դահլիճ, ի վերջո այդ անհամաչափ ուժի կիրառումն ինչո՞վ էր պայմանավորված:

Адвокат заявила о несоразмерном применении силы в отношении фигурантов дела группы “Сасна црер” 06/28/2017 14:19 | Судебный репортаж
Сегодняшнее заседание суда по резонансному делу группы “Сасна црер”, захватившей территорию патрульно-постовой службы Полиции Армении в июле прошлого года, продлилось считанные минуты.
Председательствующий судья Артуш Габриелян отложил заседание суда ввиду отсутствия ряда адвокатов и подсудимых. Следующее заседание суда состоится через две недели.
Комментируя в беседе с корреспондентом “Фактинфо” сложившуюся на суде напряженную ситуацию, адвокат Армена Биляна, общественный защитник Армине Фанян заявила, что подсудимых Смбата Барсегяна, Арега Кюрегяна, Мхитара Аветисяна увезли, несоразмерно применив в отношении них силу.
По ее словам, это было неоправданно в данной ситуации. “ Мхитара Аветисяна насильно, волоча по полу, спустили вниз”, - рассказала адвокат.
“Каких-либо разъяснений по поводу того, почему Арега Кюрегяна и Мхитара Аветисяна так и не вернули в зал суда и чем было обусловлено неосразмерное применение силы, так и не последовало. Совершенно непонятная ситуация”, - отметила Армине Фанян.