Սուրեն Կարայանն ու Հայաստանում Լիտվայի դեսպանը քննարկել են տնտեսական համագործակցությունը 06/23/2017   10:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի Արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Էրիկաս Պետրիկասին՝ քննարկելու Հայաստանի և Լիտվայի միջև տնտեսական փոխգործակցությունը: Այս մասին հայտնում է Նախարարության լրատվական ծառայությունը:
«Ուրախությամբ պետք է արձագրեմ, որ Հայաստանի և Լիտվայի միջև առևտրաշրջանառություն տարեց տարի աճում է, բայց դեռ շատ աշխատանք ունենք անելու։ Ուրախ եմ նաև Լիտվայի շուկայում նոր հայկական արտադրատեսականեր տեսնել»,- նշել է դեսպան Պետրիկասը։ Նախարար Սուրեն Կարայանը Լիտվայի դեսպանի հետ քննարկել է տնտեսության տարբեր ճյուղերում երկու երկրների համագործակցության հնարավորությունները:
«Մեզ համար կարևոր է, որ մեր տնտեսական համագործակցությունը համապատասխանի մեր երկների բարեկամական հարաբերություններին։ Այո, դեռևս մեծ չիրացված ներուժ կա, որի ուղղությամբ կկենտրոնացնենք մեր ջանքերը»,- նշել է Սուրեն Կարայանը։
Հանդիպման ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ զբոաշրջության զարգացմանը։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումենրի նախարարը Լիտվայի դեսպանի հետ քննարկել է հայ-լիտվական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։ Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ այն տեղի կունենա 2017 թվականի աշնանը:

Сурен Караян обсудил с послом Литвы в Армении вопросы экономического сотрудничества 06/23/2017   12:04  |  Лента новостей
Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян принял посла Литвы в Армении Эрикаса Петрикаса для обсуждения вопросов двустороннего экономического взаимодействия. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Петрикас с радостью констатировал, что торговый оборот между Арменией и Литвой с каждым годом растет.
“Однако предстоит много работы. Рад и тому, что на рынке Литвы можно видеть новые виды армянской продукции”, – заявил посол.
Министр Сурен Караян обсудил с литовским послом возможности сотрудничества между двумя странами в разных отраслях экономики.
“Для нас важно, чтобы наше экономическое сотрудничество соответствовало дружественным отношениям между нашими странами. Пока существует большой нереализованный потенциал, нужно сконцентрировать усилия в этом направлении”, – подчеркнул Караян.
Стороны уделили особое внимание развитию двустороннего туризма.
Сурен Караян и Эрикас Петрикас обсудили также вопросы, касающиеся организации заседания Армяно-литовской межправительственной комиссии, которое, согласно предварительной договоренности, состоится осенью 2017 года.