Արցախում վիրավորված զինվորներից մեկի աչքը վիրահատել են. մյուս զինվորը կայուն ծանր վիճակում է 06/19/2017   16:04  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով հունիսի 16-ին վիրավորում ստացած եւ «Ս.Վ. Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոն» տեղափոխված զինվորի վիճակը միջին ծանրության է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում կենտրոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մալայանն ասաց, որ զինվորի մոտ երկու աչքն էլ վնասված է:
«Մի աչքն արդեն վիրահատել ենք: Նրան երկարատեւ բուժում է սպասվում»,- ասաց Մալայանը՝ չբացառելով առաջիկայում ևս վիրահատության անհրաժեշտությունը:
Նրա փոխանցմամբ՝ վտանգավոր է եղել հատկապես մեկ աչքի բավական մեծ ներակնային օտար մարմինը։ Այն հաջողությամբ հեռացվել է, իրականացվել է լազերային բուժում։ Համեմատաբար քիչ վտանգ են ներկայացրել մյուս աչքը վնասած բազմաթիվ օտար մարմինները։
«Եթե առաջիկայում բարդություններ չլինեն, ապա ակնկալվում է, որ երիտասարդի տեսողությունը կվերականգնվի»,- հերթական զննումն կատարելուց հետո ասել է պրոֆեսոր Մալայանը։
Հետվիրահատական շրջանը ևս անցնում է հարթ։ Զինվորը շարունակում է մնալ մասնագետների մշտական հսկողության ներքո։ 33-ամյա պայմանագրային զինծառայողի մոտ վիճակի վատացում չի արձանագրվում։
Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհանիսյանն էլ ասաց, որ «Մուրացան» կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալում գտնվող մյուս զինվորը կայուն ծանր վիճակում է:
Հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից ադրբեջանական կողմը հունիսի 16-ին՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը (ծնված 1997թ.), Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը (ծնված 1997թ.) և Վարդան Ծովակի Սարգսյանը (ծնված 1997թ.): Հայտնի էր դարձել նաև, որ երկու զինծառայող տեղափոխվել են հիվանդանոց:
11:56 19/06/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախի սահմանին հարաբերական անդորր է. Սենոր Հասրաթյան. Tert.am

Одному из раненных в Арцахе военнослужащих прооперировали глаз 06/19/2017 16:23 | Карабахский конфликт
Состояние одного из раненных 16 июня в результате азербайджанской агрессии военнослужащих, который проходит лечение в ереванском офтальмологическом центре имени С. В. Малаяна оценивается как средней тяжести. Как сообщил “Арменпресс” директор медцентра, профессор Александр Малаян, у военнослужащего повреждены оба глаза.
“Он уже перенес операцию на одном глазу. Его ожидает длительное лечение”, - сказал Малаян, не исключив, что может возникнуть необходимость в новой операции.
“Если в ближайшее время удастся избежать осложнений, то есть надежда на восстановление зрения молодого человека”, - заявил профессор Малаян после очередного осмотра.
Послеоперационный период проходит гладко. Военнослужащий продолжает оставаться под постоянным присмотром врачей. Ухудшения состояния у 33-летнего контрактника не наблюдается.
В свою очередь пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил, что состояние здоровья другого военнослужащего, находящегося на лечении в Центральном клиническом военном госпитале “Мурацан”, остается стабильно тяжелым.
Как сообщила в пятницу пресс-служба Минобороны НКР, 16-го июня примерно в 18:05 азербайджанские ВС с применением противотанковых станковых гранатометов нарушили режим прекращения огня в направлении оборонительного участка одной из воинских частей центрального командования Армии обороны Арцаха, в результате чего смертельные огнестрельные ранения получили военнослужащие Араик Рудикович Матинян(1997 г.р.), Виген Жирайрович Петросян(1997 г.р.) и Вардан Цовакович Саркисян (1997 г.р.).
Кроме того, утром 17-го июня азербайджанская сторона прибегла к очередной провокации, вследствие которой в районе 09:40 смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Армии обороны Арцаха Нарек Тигранович Гаспарян, 1997 года рождения.