Միջնորդների խնդիրն է անել հնարավորը՝ ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու համար. Իգոր Պոպով 06/07/2017   09:38  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ռիչարդ Հոգլանդի (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա)՝ հունիսի 10-ին նախատեսված Հայաստան այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպում կունենան ՀՀ նախագահի, պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Ֆրանսիական եւ ամերիկյան կողմերի համանախագահների, ինչպես նաեւ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի հետ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ հունիսի 10-ին կլինենք Հայաստանում: Մենք ուզում ենք հստակեցնել հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը: Նախատեսվում է արդիական հարցերի քննարկում՝ այդ թվում՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ ապրիլի վերջին կայացած հանդիպման արդյունքները: Հաջորդ օրը նախատեսվում է այց Լեռնային Ղարաբաղ: Ընդունված կարգի համաձայն՝ հանդիպումների արդյունքում ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքում կհրապարակվի համապատասխան հայտարարություն»,-ասաց ռուսաստանցի համանախագահը՝ նաեւ տեղեկացնելով, որ հաջորդ շաբաթվա վերջին համանախագահներն այցելելու են Բաքու:
Հարցին, թե արդյոք նման հասցեական հայտարարությունները, ինչպես վերջերս հնչեցրել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, կարո՞ղ են ինչ-որ կերպ նպաստել արցախա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության նվազեցմանը, Իգոր Պոպովը պատասխանեց.
«Մեր հայտարարության մեջ դատապարտվում են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտուﬓերը, եւ հակամարտության կողմերին կոչ է արվում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության հետագա սրումը կանխելու համար: Ինչպես արդեն նշեցի, հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը, զարգացման հեռանկարները կլինեն տարածաշրջան կատարելիք առաջիկա այցի քննարկման առարկան: Որպես միջնորդներ՝ մեր խնդիրն է անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի հակամարտությունը կարգավորվի բացառապես խաղաղ, քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով: Շարունակելու ենք աշխատել այդ ուղղությամբ»,-եզրափակեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահը:
14:21 05/06/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը խոչընդոտում է սահմանագծում հետաքննական մեխանիզմների ներդրմանը. ՊԲ հրամանատար
09:19 03/06/2017  |  ՄամուլՅուրաքանչյուր թիզ հող հանձնելով պատերազմի սկսումը ռեալ է դառնում. «Հայկական ժամանակ»
14:01 02/06/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախում չենք կիսում Միջազգային ճգնաժամային խմբի կարծիքը. Դավիթ Բաբայան.Tert.am
16:01 30/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչերից պետք է անցնեն կոնկրետ գործողությունների. Նալբանդյան
15:47 30/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՆալբանդյանն անհեթեթ է որակել Ալիևի հայտարարությունը ԼՂ խնդրի կարգավորման վերաբերյալ
17:23 27/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում. ԵՄ պատվիրակության ղեկավար
12:48 27/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը փորձում է ժխտել այդ օբյեկտիվ իրողությունը
16:55 23/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԴժվար է պատկերացնել, որ Ադրբեջանը պատրաստ կլինի գնալ ցավոտ զիջումների. Ալեքսանդր Իսկանդարյան

Игорь Попов: задача посредников – сделать все возможное для мирного урегулирования карабахского конфликта 06/07/2017   10:23  |  Карабахский конфликт
В рамках предстоящего 10-­го июня визита в Армению сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Ричард Хогланд (США) и Стефан Висконти (Франция) встретятся с президентом Армении, министром иностранных дел и министром обороны. Об этом “Арменпресс” сообщил российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов.
"В соответствии с ранее достигнутой договоренностью вместе с французским и американским сопредседателями, а также послом А.Каспршиком, 10 июня с.г. мы будем находиться в Армении, где состоятся встречи с президентом страны, министром иностранных дел и министром обороны. Мы хотели бы уточнить ситуацию в зоне конфликта. Планируется обсуждение актуальных вопросов нагорно-карабахского урегулирования, в том числе с учетом состоявшейся в Москве в конце апреля с.г. встречи глав МИД Армении, России и Азербайджана. На следующий день запланирована поездка в Нагорный Карабах. С учетом рабочего графика президентов в конце следующей недели мы прибудем в Баку. По итогам встреч на сайте ОБСЕ будет опубликовано соответствующее заявление”,­ - сказал он.
На вопрос, могут ли адресные заявления Минской группы ОБСЕ, подобные последнему, каки-м­либо образом способствовать снижению напряженности на арцахско-­азербайджанской границе, Попов ответил:
"В нашем заявлении осуждаются недавние нарушения режима прекращения огня и содержится призыв к сторонам конфликта предпринять все меры, необходимые для предотвращения дальнейшей эскалации напряженности на линии соприкосновения и армяно-­азербайджанской границе. Как я уже сказал, ситуация в зоне конфликта, перспективы ее развития, будут предметом обсуждения в ходе предстоящих поездок в регион. Наша задача как посредников – сделать все возможное, чтобы конфликт был урегулирован исключительно мирными, политико­дипломатическими средствами. Будем и дальше работать в этом направлении".