Արցախում անցկացված զորավարժությանը հաշվի են առնվել ապրիլյան պատերազմում մարտական գործողությունների առանձնահատկությունները 06/03/2017   12:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 29-ից հունիսի 2-ը, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության 2017թ. պատրաստության պլանի համաձայն, հարավային ուղղությամբ տեղակայված միավորումներից մեկի և ենթակա զորամասերի ներգրավմամբ անց է կացվել մարտական հրաձգությամբ գնդային մարտավարական զորավարժություն, որի ընթացքում հաշվի են առնվել ինչպես ապրիլյան առճակատման օրերին տեղի ունեցած մարտական գործողությունների առանձնահատկությունները, այնպես էլ՝ հակառակորդի հավանական գործողությունների բնույթը:
Ինչպես տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, հունիսի 2-ին տեղի ունեցած մարտական հրաձգության փուլը, որին հետևել է նաև Արցախաի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը, նպատակ ուներ ստուգելու անձնակազմի գործողությունները մարտի ժամանակ, նրանց նախապատրաստումը՝ թշնամու զինված խմբավորումները ջախջախելու համար:
Զորամասին օգնության հասած միավորման հրետանային ստորաբաժանումների փոխգործակցությկան շրջանակում թշնամու կրակակետերի խոցման համար անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնելուց հետո, ստորաբաժանումները պաշտպանությունից անցել են հակագրոհի և վերականգնել առաջնագիծը:
Միաժամանակ հակառակորդի հետագա առաջխաղացումը կասեցնելու և մտադրությունները ձախողելու նպատակով մարտի մեջ են մտցվել զրահատանկային ուժերը և գրագետ գործողությունների շնորհիվ՝ պայմանական մարտադաշտում պատվով կատարել իրենց առջև դրված խնդիրը:
Զորավարժությունների ավարտին տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն, որի ընթացում աչքի ընկած մի խումբ զինծառայողներ միավորման հրամանատարության կողմից արժանացել են շնորհակալագրերի, կրծքանշանների ու թանկարժեք նվերների:

На учениях в Арцахе учитывались особенности боевых действий в ходе Апрельской войны 06/03/2017   13:38  |  Лента новостей
Полковые тактические учения с боевой стрельбой прошли в Арцахе с 29-го мая по 2-е июня. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Арцаха.
Учения, в ходе которых учитывались как особенности боевых действий во время Апрельской войны, так и характер вероятных действий противника, проводились в соответствии  с планом подготовки Министерства обороны Республики Арцах на 2017 год.
Для участия в учениях были привлечены одно из дислоцированных на южном направлении соединений и находящиеся к нему в подчинении воинские части.
Сообщается, что 2 июня состоялся этап боевой стрельбы, за учениями наблюдал министр обороны Арцаха, командующий Армии обороны,  генерал-­лейтенант Левон Мнацаканян. Цель учений – проверить действия личного состава во время боевых действий, их готовность к разгрому вооруженных группировок противника.
После проведения в рамках взаимодействия с подоспевшими на помощь артиллерийскими подразделениями работ по необходимой подготовке к поражению огневых точек противника, бойцы перешли от обороны к наступлению и восстановили передовую линию.
Одновременно с целью пресечения дальнейшего продвижения противника и срыва его намерений в бой были введены бронетанковые силы, которые, благодаря грамотным действиям, с честью справились с поставленной перед ними задачей на условном поле битвы.
По завершении учений состоялась торжественная церемония награждения, в ходе которой наиболее отличившиеся военнослужащие были удостоены грамот, нагрудных значков и ценных подарков.