Ամուսնու սպանության մեջ մեղադրվող կնոջ նկատմամբ պաշտպանության միջոց է կիրառվել 05/27/2017   20:23  |  Քրեական խրոնիկոն
Քննչական կոմիտեն պաշտպանության միջոց է կիրառել քրեական հեղինակություն Ճաճոյի Էդոյի որդու սպանության մեջ մեղադրվող կնոջ նկատմամբ:
Տարածված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ Տիգրան Մարտիրոսյանի սպանության բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտվ եւ լրիվ հետզոտումն ապահովելու, շարժառիթը պարզելու ուղղությամբ:
Քրեական գործով բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ տուժողը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել է կնոջ հետ վիճաբանության ժամանակ:
Հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հասարակական մեծ հետաքրքրությունը` տեղեկացնում ենք, որ նախնական քննության տվյալներով` կինը պարբերաբար բռնության է ենթարկվել ամուսնու կողմից, հերթական վիճաբանությունն սկսվել է 2017 թվականի մայիսի 24-ի ուշ երեկոյան: Տիգրան Մարտիրոսյանը, գտնվելով ալկոհոլային հարբածության վիճակում, իրենց տանը տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ տարբեր իրեր է նետել կնոջ ուղղությամբ, ապա` նրան հետապնդել հրազեն հանդիսացող ատրճանակով. լիցքավորված ատրճանակը պահել է կնոջ գլխին և սպառնացել սպանել, ինչից հետո կինը նրան հրել է, վերցրել ամուսնու ձեռքի ատրճանակը եւ կրակել նրա ուղղությամբ: Ստացած մարմնական վնասվածքներից ամուսինը տեղում մահացել է:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա` կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 108-րդ հոդվածով` անհրաժեշտ պաշտպանության սահմանազանցմամբ սպանությունը եւ արգելանքից ազատելու որոշում կայացվել: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն` չհեռանալու մասին:
Միաժամանակ, հաշվի առնելով քրեական գործի տվյալները, քննիչը որոշում է կայացրել պաշտպանության միջոցներ կիրառել կնոջ եւ նրա բնակարանի նկատմամբ, ինչի ապահովումը հանձնարարվել է ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին:

СК Армении освободил из-под ареста женщину, обвиняемую в убийстве сына криминального авторитета 05/27/2017   21:06  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении применил меры защиты в отношении женщины, обвиняемой в убийстве Тиграна Мартиросяна, который является сыном криминального авторитета Эдика Мартиросяна по прозвищу “Чачои Эдо”.
Как отметили в ведомстве, по расследуемому следственным управлением СК РА по Лорийской области уголовному делу предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение разностороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств убийства Тиграна Мартиросяна, установление мотива.
"В рамках уголовного дела добыто достаточно фактических данных о том, что потерпевший получил несовместимые с жизнью ранения во время ссоры с женой.С учетом большого общественного резонанса, вызванного данным делом, сообщаем, что по данным предварительного следствия, женщина периодически подвергалась насилию со стороны мужа. Очередная ссора вспыхнула поздно вечером 24 мая 2017 года. Тигран Мартиросян, будучи в состоянии алкогольного опьянения, во время произошедшей в их доме ссоры, бросал в сторону жены различные предметы, а затем преследовал ее с  огнестрельным оружием, приставил заряженный пистолет к голове супруги, угрожая убить ее, после чего женщина его оттолкнула, выхватила у него из рук пистолет и выстрелила в него. От полученных телесных повреждений мужчина скончался на месте", -отмечается в сообщении, распространенном СК Армении в субботу.
На основе добытых доказательств женщине предъявлено обвинение по статье 108 Уголовного кодекса РА(Убийство при превышении пределов необходимой обороны) и принято решение об ее освобождении из-под ареста. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
"Одновременно с учетом данных уголовного дела следователь принял решение применить меры защиты в отношении женщины и ее квартиры, обеспечение которых поручено соответствующим подразделениям Полиции", - говорится в сообщении.