Երևանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում արձանագրված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող 7 դեպքերով հարուցվել են քրեական գործեր 05/20/2017   10:45  |  Քրեական խրոնիկոն
14.05.2017թ. Երևանի ավագանու ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում արձանագրված ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ մամուլի բազմաթիվ հրապարակումների մշտադիտարկման արդյունքում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ձևավորված աշխատանքային խումբն առանձնացրել է առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակող 81 հրապարակում: Այս մասին տեղեկացնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Բացի հիշատակված հրապարակումներից, ստուգման առարկա են դարձել նաև ՀՀ ոստիկանությունում ստացված նույն բնույթի 39 ահազանգերը:
Նշված բոլոր հաղորդումներն օպերատիվ կերպով ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ օրենքով սահմանված կարգով պատշաճ ստուգելու հանձնարարությամբ:
Աշխատանքային խմբի կողմից ուսումնասիրված և առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակող բոլոր հաղորդումներով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 20.05.2017թ. դրությամբ հարուցվել է 7 քրեական գործ՝
1-ը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (լրագրողի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը և ընտրակաշառք տալը):
3-ը՝ միայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի հատկանիշներով (քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, լրագրողի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը).
1-ը միայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (ընտրակաշառք տալը).
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 309-ր հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (ընտրակաշառք տալը և պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը).
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու սպառնալիք).
Ձեռնարկված օրենքով նախատեսված միջոցների արդյունքում նշված ընդհանուր 120 հաղորդումներից 20.05.2017թ. դրությամբ 8-ը միացվել են նույն փաստի առթիվ ՀՀ ոստիկանության տարածքային բաժիններում ստացված ահազանգերի հիման վրա նախապատրաստվող նյութերին, 89-ով դրանցում նշված հանգամանքներն արդեն իսկ հերքվել են, քրեական գործ հարուցելու հիմքեր ձեռք չեն բերվել:
Մնացած 16 դեպքերով քննչական, դատավարական գործողությունները, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները շարունակվում են:
Վարույթ իրականացնող մարմիններին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ նշված հաղորդումների իրական հանգամանքները պարզելու, սեղմ ժամկետում իրավական գնահատական տալու նպատակով:
10:42 20/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազը քրեական գործ է հարուցվել՝ ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքով
17:20 18/05/2017  |  Ընտրական իրավունքԿԸՀ-ն «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի ընտրախախտումների վերաբերյալ դիմում-բողոքը մերժեց
13:49 18/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԶարուհի Փոստանջյանը պահանջում է՝ իրեն և իր դստերը ճանաչել տուժող
12:58 18/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեական գործ է հարուցվել ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ հրապարակման առիթով
09:27 18/05/2017  |  ՄամուլՉի բացառվում, որ իրավապահները մեղադրանք կառաջադրեն նաև Զարուհի Փոստաջյանին. «Ժողովուրդ»
18:42 17/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԶ.Փոստանջյանի մասնակցությամբ արձանագրված միջադեպի առնչությամբ քրեական գործեր են հարուցվել
14:33 17/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀատուկ քննչական ծառայությունում քննվում է լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու վերաբերյալ ևս մեկ քրեական գործ
14:17 17/05/2017  |  Ընտրական իրավունքՔննչական կոմիտեում ստացվել է 17 հաղորդում՝ ավագանու ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ
09:54 17/05/2017  |  ՄամուլԶարուհի Փոստանջյանին տեղափոխել են հիվանդանոց. «Հայկական ժամանակ»
16:17 16/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում՝ ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների և ԶԼՄ  հրապարակումների հիման վրա

Семь уголовных дел возбуждено по сообщениям о нарушениях на муниципальных выборах в Ереване 05/20/2017   11:38  |  Криминальная хроника
Сформированная в Генеральной прокуратуре Армении рабочая группа  по итогам мониторинга многочисленных сообщений в прессе об избирательных правонарушениях, зафиксированных в ходе подготовки и проведения выборов в Совет старейшин Еревана, выделила 81 сообщение, содержащее, предположительно, признаки преступления против избирательного права.
Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении, помимо этого предметом проверки стали также 39 сообщений аналогичного содержания, поступивших в Полицию РА.
Все вышеуказанные сообщения оперативно были направлены в территориальные отделения Полиции, Следственного комитета и Специальной следственной службы для проведения в установленном законом порядке надлежащей проверки.
По итогам следственных и оперативно-розыскных мероприятий по состоянию на 20 мая с.г. возбуждено семь уголовных дел.
Одно уголовное дело заведено по признакам ч. 2-й ст.154.2 и ч. 1 ст. 149-й (Воспрепятствование полномочиям журналиста и дача взятки) УК Армении; три уголовных дела - только по признакам ст. 149 (Воспрепятствование свободной реализации гражданином избирательного права, воспрепятствование осуществлению журналистом своих полномочий) УК РА; одно уголовное дело - только по признакам ч. 2 ст.154.2-й (Дача взятки) УК; одно уголовное дело - по признакам ч. 2 статьи 154.2 и ч. 2-й ст. 309 (Дача взятки и превышение должностных полномочий) УК РА; еще одно уголовное дело - по признакам ч. 1 ст. 137 (Угроза причинения тяжкого вреда здоровью) УК РА.
Из всех 120-ти сообщений по положению на 20 марта восемь заявлений были объединены с аналогичными материалами, которые готовятся в Полиции на основе поступивших обращений. Указанные в 89-ти сообщениях обстоятельства уже опровергнуты: оснований для возбуждения уголовного дела не получено. По остальным 16-ти случаям следственные и процессуальные действия, а также оперативно-розыскные мероприятия продолжаются.
14 мая в Ереване прошли выборы в городской Совет старейшин. По предварительным итогам ЦИК Армении, Республиканская партия Армении – 240 036 голосов, или 71,25% голосов, блок партий "Елк"(Выход) - 70 731 голос, что составляет 21%; партия "Еркир цирани" – 26 109 голосов, или 7,7%.
16:15 14/05/2017  |  Избирательное правоПредвыборный штаб правящей партии Армении решительно осуждает попытки бросить тень на избирательный процесс