Իրավախախտումների գործերով որոշումների վերաբերյալ ծանուցումները՝ SMS հաղորդագրությունների միջոցով 05/17/2017   18:04  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Ճանապարհային ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ 2017 թվականի մայիսի 24-ից գործարկվելու է Ճանապարհային ոստիկանության տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով արձանագրված իրավախախտումների գործերով կայացված որոշումների վերաբերյալ ծանուցումները կարճ (SMS) հաղորդագրությունների միջոցով ստանալու համակարգը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ոստիկանության Ճանապարհային ոստիկանություն:
Հաղորդագրություններ ստանալու համար անձը պետք է նշված համակարգում գրանցի այն բջջային հեռախոսահամարը, որին հետագայում ցանկանում է ստանալ այդ ծանուցումները:
Հեռախոսահամարը համակարգում գրանցելու համար անհրաժեշտ է տվյալ հեռախոսահամարից տրանսպորտային միջոցի հաշվառման վկայագրի սերիա-համարը և հաշվառման համարանիշը (օրինակ՝ LZ999999,12YY345 կամ LZ999999, 345YY12) պարունակող բովանդակությամբ SMS հաղորդագրություն ուղարկել 1041 կարճ հեռախոսահամարին:
Եթե ուղարկված տվյալները ճիշտ են և հաշվառման վկայագրի սերիա-համար և հաշվառման համարանիշ տվյալների զույգն իրականում առկա է Ճանապարհային ոստիկանության էլեկտրոնային ռեգիստրում, ապա անձը կստանա պատասխան SMS հաղորդագրություն այն մասին, որ նշված տրանսպորտային միջոցով կատարված իրավախախտումների գործերով կայացված որոշումների վերաբերյալ ծանուցումները կուղարկվեն կարճ (SMS) հաղորդագրության միջոցով:
Անձը հնարավորություն ունի հետագայում փոխելու արդեն իսկ գրանցած հեռախոսահամարը՝ տվյալների նույն զույգը (հաշվառման վկայագրի սերիա-համար և հաշվառման համարանիշ) նոր հեռախոսահամարից ուղարկելով 1041 կարճ հեռախոսահամարին:
Եթե ուղարկված տվյալները ճիշտ չեն և հաշվառման վկայագրի սերիա-համար և հաշվառման համարանիշ տվյալների զույգն առկա չէ Ճանապարհային ոստիկանության էլեկտրոնային ռեգիստրում, ապա անձը կստանա համապատասխան բովանդակությամբ պատասխան SMS հաղորդագրություն:
Հեռախոսահամարը համակարգում գրանցելու 1 կարճ (SMS) հաղորդագրության արժեքը 50 ՀՀ դրամ է (ներառյալ ԱԱՀ), իսկ որոշումների վերաբերյալ ծանուցումներն ստանալը՝ անվճար:

В Полиции Армении рассказали о новой системе SMS-оповещения о нарушениях ПДД 05/17/2017   18:22  |  Информационная платформа
Система SMS-оповещения о решениях, вынесенных по фактам зафиксированных установленными Дорожной полицией камерами видео- и фотонаблюдения правонарушений,  будет задействована  в Армении с 24-го мая текущего года. Об этом сообщает пресс-служба Полиции Армении.
"Для получения сообщений необходимо зарегистрировать в данной системе тот номер мобильного телефона, на который в дальнейшем будут поступать оповещения. Для регистрации телефонного номера в системе надо с данного  номера отправить на короткий номер 1041 SMS-сообщение с указанием серийного номера сертификата об учете транспортного средства и госномер автомобиля (н-р: LZ999999,12YY345 или LZ999999, 345YY12)", - пояснили в ведомстве.
Если высланные данные верны и пара серийного номера сертификата об учете и госномера автомобиля действительно внесены в электронный регистр Дорожной полиции, то отправитель получит ответ в виде SMS-сообщения о том, что оповещения о решениях, принятых по делам о правонарушениях, совершенных данным транспортным средством, будут отправляться посредством SMS-сообщения.
Сообщается также, что зарегистрированный номер можно в будущем изменить, отправив ту же пару данных (серийный номер сертификата об учете транспортного средства и госномер автомобиля) с нового номера на короткий номер 1041.
Если отправленные данные ошибочны и этих данных нет в электронном регистре Дорожной полиции, то отправитель получит SMS-сообщение соответствующего содержания.
Стоимость одного SMS-сообщения для регистрации телефонного номера в системе составляет 50 драмов (включая НДС), а получение оповещений относительно решений - бесплатно.