Քաղաքական սկանդալ 05/03/2017   16:04  |  Ընտրական իրավունք
«Ծառուկյան» դաշինքով ընտրված պատգամավորներից 11-ը ԿԸՀ են ներկայացրել դիմումներ՝ խնդրելով չեղյալ համարել պատգամավորի մանդատից հրաժարվելու դիմումները:
Այս մասին ԿԸՀ այսօրվա նիստում ասել է հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը: Նա ասաց, որ դիմումներ են ստացվել Վահան Կարապետյանից, Խաչիկ Մանուկյանից, Նապոլեոն Ազիզյանից, Ալիկ Եղեկյանից, Սերգեյ Բագրատյանից, Արարատ Զուրաբյանից, Մուշեղ Սաղաթելյանից, Հրանտ Դավթյանից, Մանուկ Սուքիասյանից, Արթուր Մանուկյանից և Արտյոմ Ծառուկյանից:
«Այսօր առավոտյան ստացվել են դիմումներ, որոնցով նրանք ներկայացնում են, որ նախկինում ներկայացված դիմումը համարում են չեղյալ և տեղեկացնում, որ չեն հրաժարվում պատգամավորի մանդատն ստանալուց: Ներկայացված դիմումներում նրանց կողմից ամրագրվել է, որ ցանկանում են անձամբ ներկա լինել նիստին»,- ասաց Մուկուչյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ հրապարակվել էր ինքնաբացարկի դիմումները՝ 9 –ը ՀՀկ-ից, 3 դիմում՝ ՀՅԴ-ից, 23 դիմում Ծառուկյան դաշինքից:
Սակայն պարզվում է, որ «Ծառուկյան» դաշինքից պատգամավոր ընտրվածները մամուլից են իմացել, որ ինքնաբացարկի դիմում են ներկայացրել։

11 представителей блока "Царукян" просят ЦИК аннулировать заявления об отказе от депутатских мандатов 05/03/2017 16:43 | Избирательное право
11 депутатов, избранных в парламент Армении от блока “Царукян”, обратились в ЦИК с просьбой аннулировать заявления об отказе от депутатских мандатов. Об этом на заседании ЦИК в среду заявил председатель Центризбиркома РА Tигран Мукучян. Он сообщил, что они получили заявления от Ваана Карапетяна, Хачика Манукяна, Наполеона Азизяна, Алика Егекяна, Сергея Багратяна, Арарата Зурабяна, Мушега Сагателяна, Гранта Давтяна, Манука Сукиасяна, Артура Манукяна и Артема Царукяна.
“Сегодня утром мы получили заявления, которыми они аннулируют ранее представленные заявления и сообщают, что не отказываются от депутатских мандатов. В поданных ими заявлениях они изъявили желание лично присутствовать на заседании”, - сказал Мукучян.
Напомним, накануне ЦИК Армении обнародовала заявления о самоотводе, 9 из которых поступили от правящей Республиканской партии Армении, три – АРФ “Дашнакцутюн” и 23 – блока “Царукян”.Глава Минобороны Армении представил заявление об отказе от депутатского мандатаОднако, как выясняется, избранные от блока “Царукян” депутаты узнали из прессы о том, что подали заявления о самоотводе.