Սերբիայի նորանշանակ դեսպանը իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին  04/18/2017   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 18-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Սերբիայի նորանշանակ դեսպան Դուշան Սպասոյևիչին (նստավայրը՝ Աթենք)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳն լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ Էդվարդ Նալբանդյանը հաջողություն մաղթեց Դուշան Սպասոյևիչին իր կարևոր առաքելության մեջ: Հայաստանի արտգործնախարարը նշեց, որ հայ ժողովուրդը ամենաջերմ զգացմունքներն է տածում սերբ ժողովրդի նկատմամբ, ինչը հիմնված Է միահյուսված պատմության, մշակութային ընդհանրությունների և փոխադարձ համակրանքի վրա:
Նախարար Նալբանդյանը շեշտեց, որ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման առումով առկա է մեծ ներուժ, և հույս հայտնեց, որ համատեղ քայլեր կձեռնարկվեն այդ ներուժն օգտագործելու ուղղությամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Սպասոյևիչն ընդգծեց, որ Սերբիան ցանկանում է առավել ամրապնդել և ընդլայնել բարեկամ Հայաստանի հետ համագործակցությունը, ու վստահեցրեց, որ առավելագույն ջանքեր կներդնի՝ հայ-սերբական հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելու ուղղությամբ:
Երկուստեք կարևորվեց իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացումը, տարբեր ոլորտներում համագործակցության ամրապնդման նպատակով գործնական քայլերի իրականացումը: Անդրադարձ արվեց միջազգային կառույցներում համագործակցությանը։

Сербия желает дальнейшего укрепления и расширения сотрудничества с дружественной Арменией - посол 04/18/2017   16:02  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 18-го апреля принял новоназначенного посла Сербии в РА Душана Спасоевича (резиденция в Афинах).
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, дипломат вручил главе МИД Армении копии верительных грамот.
Эдвард Налбандян, поздравив посла с назначением, пожелал ему успехов при осуществлении им  важной миссии.
Эдвард Налбандян подчеркнул наличие большого потенциала для развития отношений между двумя странами. Глава МИД Армении выразил надежду, что будут предприняты совместные шаги для использования этого потенциала.
Поблагодарив за прием и добрые пожелания, посол подчеркнул, что Сербия желает дальнейшего укрепления и расширения сотрудничества с дружественной Арменией.
Дипломат заверил в том, что приложит максимум усилий для придания армяно-сербским отношениям нового импульса.
Собеседники отметили важность расширения договорно-правовой базы, либерализации визового режима, принятия практических мер по укреплению сотрудничества в различных сферах.