ԵՄ խոսնակը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ 04/04/2017   10:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիության խոսնակը հայտարարություն է տարածել Հայաստանում ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ:
«Ս.թ. ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ: Ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացության համաձայն՝ ընտրությունները լավ կազմակերպված էին և ընդհանուր առմամբ առկա էր հարգանք հիմնարար ազատությունների նկատմամբ: Այդուհանդերձ, ընտրությունների վրա ստվեր է գցել արժանահավատ տեղեկատվություն առ այն, որ եղել են քվեներ գնելու դեպքեր, քաղաքացիական ծառայողների և մասնավոր հատվածի աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումներ, որն էլ իր հերթին հանգեցրեց ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահության պակասի խորացմանը:
Այնուամենայնիվ, ընտրությունների արդյունքներն արտացոլում են Հայաստանի ժողովրդի կամքը: Չնայած որ աննախադեպ քանակի միջազգային և տեղական դիտորդների համար ստեղծվել էր աշխատանքային նպաստավոր միջավայրը, միջազգային ոչ-կառավարական կազմակերպությունները չէին հրավիրվել դիտորդություն իրականացնելու՝ ի հակադրումն 1990 թվականի ԵԱՀԿ Կոպենհագենյան փաստաթղթի: Ընտությունների միջազգային դիտորդական առաքելությունը ողջունեց բարեփոխումների իրավական շրջանակը, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների ներմուծումը, որին իր աջակցությունն է տրամադրել Եվրոպական միությունը՝ ՀՀ իշխանությունների հետ համատեղ հաջողությամբ իրականացված ծրագրի միջոցով: Չնայած որոշ ոչ նշանակալի տեխնիկական խնդիրների առկայության՝ դիտորդներն արձանագրել են քվեատուփերի լցոնման, բազմակի քվեարկության, քվեների հաշվարկի և աղյուսակավորման վերաբերյալ իրավախախտումների ավելի քիչ դեպքեր:
Եվրոպական միությունը հետամուտ է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավար և բարեկեցիկ ապագային: Ընտրական գործընթացների ամփոփումից հետո ակնկալում ենք աշխատել ժողովրդավարության սկզբունքներին համապատասխան ընտրված նոր Խորհրդարանի և Կառավարության հետ՝ ամրապնդելու քաղաքական երկխոսությունն ու շարունակելու ԵՄ օժանդակությունը սոցիալ-տնտեսական ոլորտի բարեփոխումներին, այդ թվում՝ հիմք ընդունելով վերջերս նախաստորագրված ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչպես նաև Եվրոպական հարևանության վերանայված քաղաքականության ու Արևելյան գործընկերության ավելի լայն շրջանակը»:
09:29 04/04/2017  |  ՄամուլՕՐՕ-ում հետընտրական գործողություններին առնչվող մարտավարություն են մշակում. «Իրատես de facto»
20:57 03/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ՀՀԿ-ի հաղթանակի առիթով
20:23 03/04/2017Հայտնի են ԵԼՔ-ի պատգամավորների անունները
19:28 03/04/2017  |  ՔաղաքականԱյս մղձավանջը երկար չի կարող շարունակվել. ՕՐՕ
18:12 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԿԸՀ-ն հրապարակել է ռեյտինգային քվեարկության արդյունքները
18:11 03/04/2017  |  ՔաղաքականՄեր ժողովրդին չենք բաժանելու մեզ ձայն տվածների և չտվածների. Ծառուկյան դաշինք
17:34 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԱպագա խորհրդարանը կունենա 105 պատգամավոր. ՀՀԿ-ին կանցնի 55 մանդատ, «Ծառուկյան» դաշինքին՝ 30. Aysor.am
16:38 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՏիգրան Մուկուչյանն արդարացված է համարում ընտրություններին հատուկ սարքավորումների կիրառումը
16:26 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԱրագածոտնում Մյասնիկ Մալխասյանը խայտառակ պարտություն է կրել
16:08 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԹիվ 6 ընտրատարածքում ընտրողները նախապատվությունը տվել են մականունավոր ՀՀԿ-ականին

В ЕС заявили, что результаты парламентских выборов отражают волю армянского народа 04/04/2017   11:20  |  Избирательное право
Пресс-секретарь Внешнеполитической службы ЕС Майя Косьянчич распространила заявление по поводу парламентских выборов, прошедших 2-го апреля в Армении.
Как передает «Арменпресс», в заявлении сказано: «2-го апреля в Армении прошли выборы в НС Армении. По предварительному заключению международной наблюдательской миссии, выборы были хорошо организованы, в целом соблюдались основные свободы. Тем не менее, выборы были омрачены достоверными сведениями о том, что были случаи подкупа голосов, давления на гражданских служащих и работников частного сектора, что привело к углублению общественного недоверия по отношению к выборам. Тем не менее, выборы отражают волю народа Армении. Несмотря на то, что для беспрецедентного числа международных и местных наблюдателей были созданы благоприятные условия, для наблюдения за выборами не были приглашены неправительственные организации, что противоречит Копенгагенскому документу 1990 года. Международная наблюдательская миссия приветствует юридические рамки реформ, внедрение новых технологий, чему оказал поддержку ЕС, посредством успешно проведенной совместной с властями Армении программы. Несмотря на ряд технических проблем, наблюдатели отметили снижение частоты случаев вбросов бюллетеней в урны, подсчета голосов, составления таблиц распределения голосов. ЕС привержен стабильному, демократическому и процветающему будущему Армении. После подведения итогов избирательного процесса мы надеемся на сотрудничество с демократически избранным новым парламентом и правительством для укрепления нашего политического диалога и продолжения нашей поддержки экономических и социальных реформ, в том числе на основе недавно инициированного всеобъемлющего и расширенного партнерства ЕС-Армения и в более широких рамках – на базе пересмотренной европейской политики соседства и"Восточного партнерства".