ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում ստացվել է 197 հաղորդում 04/03/2017   17:31  |  Ընտրական իրավունք
Ապրիլի 3-ին՝ ժամը 15։00-ի դրությամբ, ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել է 197 հաղորդում͵ որոնք առերևույթ պարունակում են ընտրական իրավունքի խախտման՝ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ստացված հաղորդումներից 68-ը` Երևանում, 16-ը՝ Գեղարքունիքի, 22-ը՝ Կոտայքի, 12-ը՝ Լոռու, 4-ը՝ Վայոց Ձորի͵ 16-ը՝ Արագածոտնի, 9-ը՝ Տավուշի, 12-ը՝ Շիրակի, 34-ը՝ Արմավիրի, 2-ական՝ Սյունիքի և Արարատի մարզերում։
Հաղորդումներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ իրականացված անհրաժեշտ դատավարական գործողությունների արդյունքում 6 դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, մեկ նյութ ուղարկվել դատախազություն՝ ըստ քննչական ենթակայության ուղարկելու համար։
Մնացած 190 հաղորդումների կապակցությամբ ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում նյութերի նախապատրաստումը շարունակվում է։ Բազմակողմանի քննության արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։

В СК Армении поступило почти 200 сообщений о нарушениях на парламентских выборах 04/03/2017   20:33  |  Избирательное право
В Следственный комитет РA по положению на 15։00 3 апреля поступило 197 сообщений, которые, предположительно, содержат признаки состава преступления(нарушения избирательного права), предусмотренного Уголовным кодексом РА.
Как сообщает пресс-служба ведомства, из полученных сообщений 68 поступило в подразделения по Еревану, 16 – по Гегаркуникской, 22 – по Котайкской, 12 – по Лорийской, 4 – по Вайоцдзорской, 16 – по Арагацотнской, 9 – по Тавушской, 12 – по Ширакской, 34 – по Армавирской и по два – Сюникской  и Араратской областям.
В результате процессуальных мер, предпринятых для проверки указанной в сообщениях информации, по шести случаям были возбуждены уголовные дела, материалы по одному делу направлены в прокуратуру для передачи их по подследственности.
Подготовка материалов по остальным 190 сообщениям в территориальных подразделениях СК РА продолжается. О процессуальных решениях, принимаемых на основе добытых в результате всестороннего расследования фактических данных , будет сообщено дополнительно.