ՀՀԿ ցուցանիշները 11%-ով գերազանցում են «Ծառուկյան դաշինք»-ի ցուցանիշներին 03/31/2017   12:21  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀԿ-ն էլ ավելի է բարելավել իր դիրքերը վարկանիշային թեկնածուների ընտրական պոտենցիալի հիման վրա, և այժմ արդեն նրա ցուցանիշները 11%-ով գերազանցում են «Ծառուկյան դաշինք»-ի ցուցանիշներին: Այս մասին վկայում են ՀՀ ԱԺ ընտրություններին ընդառաջ կատարված սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքները, որոնք անց են կացվել միջազգային հեղինակավոր Gallup International գործակալության կողմից՝ իր հայկական գործընկեր Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի հետ համատեղ՝ «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության պատվերով:
Ըստ հետազոտության արդյունքների, «Ծառուկյան դաշինք»-ն երկրորդն է` 25%-անոց վարկանիշով։
Մտահոգիչ է իրավիճակը փոքր կուսակցությունների համար. թեև «Ելք» դաշինքը, ՀՅԴ-ն և «Հայկական վերածնունդ»-ը հաղթահարում են պահանջվելիք 7 և 5 տոկոսանոց շեմերը համապատասխանաբար, սակայն իրավիճակը փոխվում է վարկանիշային թեկնածուների հիման վրա վերլուծության տեսակետից։ Այս պարագայում գրեթե ոչ մի փոքր կուսակցություն կամ դաշինք չի հաղթահարում անցողիկ շեմը՝ եթե հաշվի առնենք ընտրանքային սխալը։
Այնուամենայնիվ, հետազոտողները ենթադրում են, որ ԱԺ-ում հայտնվելու մեծ շանսեր ունեն «ԵԼՔ» դաշինքը և Հայ հեղափոխական Դաշնակցությունը։
Հարցումն իրականացվել է ընտրելու իրավունք ունեցող 1,000 քաղաքացիների հետ՝ Երևանում և ՀՀ բոլոր մարզերում, ս․թ․ մարտի 18-27-ի ժամանակահատվածում։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 2-ին Gallup International գործակալությունը իրականացնելու է նաև Էքզիթ-Փոլ:
18:02 28/03/2017Ըստ գտնվելու վայրի քվեարկությանը մասնակցելու տեղեկանք է ստացել 28 հազար քաղաքացի
13:41 28/03/2017  |  Ընտրական իրավունքԿարեն Կարապետյանը մեծ վարկանիշ է վայելում ընտրողների շրջանում. ВЦИОМ-ի նոր հարցումը
10:55 27/03/2017  |  Ընտրական իրավունքՀայաստանի ԱԺ ընտրություններում էլեկտրոնային քվեարկությունն ավարտվել է

Правящая партия Армении опережает блок “Царукян” на 11% - опрос 03/31/2017   12:55  |  Избирательное право
Правящая Республиканская партия Армении улучшила свои позиции перед выборами в Национальное собрание, которые пройдут в это воскресенье, 2-го апреля.Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного международным  авторитетным агентством Gallup International совместно с Армянской социологической ассоциацией по заказу телекомпании “Еркир медиа”.
Согласно данным опроса, РПА опережает блок “Царукян” на 11% благодаря избирательному потенциалу рейтинговых кандидатов.
блок Елк("Выход"), а также партии АРФ “Дашнакцутюн” и “Армянское возрождение”, согласно результатам исследования, преодолевают  семи и пятипроцентный барьеры соответственно. Однако ситуация подвержена изменениям на фоне рейтинговых кандидатов. В данном случае почти ни одна малочисленные партия или блок не преодолевают проходной барьер.
Тем не менее, исследователи предполагают, что у блока “Выход” и АРФД большие шансы на прохождение в парламент.
Опрос был проведен среди 1000 избирателей в Ереване и во всех областях РА в период с 18-го по 27-е марта.