ԱԺ պատվիրակությունը Սանկտ-Պետերբուրգում մասնակցել է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին ուղղված համաժողովին 03/29/2017   12:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սանկտ Պետերբուրգում շարունակվում է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքը:
Ինչպես հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը, մարտի 28-ին տեղի է ունեցել «Միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարը» խորագրով անցկացվող ԱՊՀ ՄԽՎ եւ ԵԱՀԿ ԽՎ համատեղ համաժողովը, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավորներ Հայկ Բաբուխանյանը, Տաճատ Վարդապետյանը, Ռուբիկ Հակոբյանը, Հովհաննես Սահակյանը եւ Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Համաժողովը վարել են ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն եւ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Քրիստին Մուտոնենը:
Համաժողովին ներկա են գտնվել ԱՊՀ, ԵԽԽՎ եւ ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, տարբեր երկրներից ժամանած գիտնականներ եւ փորձագետներ:
Լիագումար նիստում ելույթներ են ունեցել համանախագահները, իսկ զեկույցներով հանդես են եկել ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդեւը, ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտը, Միջերկրական խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պեդրո Ռոքեն, ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի եւ ժողովրդավարության հանձնաժողովի նախագահ Մոգենս Յենսենը, միջազգային այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ելույթ է ունեցել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը:
Մասնակիցները կարեւորել են ահաբեկչության դեմ պայքարին ուղղված միասնական ջանքերի կիրառումը եւ համապատասխան իրավական դաշտի կատարելագործումը: Համանախագահները կոչ են արել կիրառել միջխորհրդարանական հնարավորությունները, ինչպես նաեւ վարել կառուցողական համագործակցություն` հանուն խաղաղության: Ըստ բանախոսների՝ խորհրդարանականները պետք է վճռական եւ անզիջում դատապարտեն ահաբեկչական բոլոր գործողությունները՝ ընդգծելով մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության նկատմամբ հարգանքի կարեւորությունը:
Համաժողովն ընդունել է փաստաթուղթ, որում մասնավորապես նշված է. «Մենք վճռական ենք տրամադրված՝ միավորելու մեր ջանքերը ահաբեկիչների անմարդկային եւ սահմաններ չճանաչող հանցավոր գործունեության դեմ պայքարում:
Ահաբեկչության դեմ պայքարում հնարավոր է հաղթանակել` հիմնվելով միմիայն մեր սկզբունքների վրա, որոնց հիմքն են խաղաղության պահպանումը, ազատությունը, հավասարությունը, արդարությունը, քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների նկատմամբ հարգանքը. այն, ինչը նախատեսված է միջազգային պարտավորություններով»:
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել, այդ թվում` Հարավային Կորեայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամների, ինչպես նաեւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են խորհրդարանների հարաբերություններին, միջազգային հարթակներում, ինչպես նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:

Делегация парламента Армении в Санкт-Петербурге приняла участие в конференции по борьбе с международным терроризмом 03/29/2017   14:22  |  Лента новостей
В Санкт-Петербурге продолжается работа весенней сессии МПА СНГ. 28 марта состоялась совместная конференция МПА СНГ и ПА ОБСЕ “Борьба с международным терроризмом”, в которой участвовали  вице-спикер НС, глава парламентской делегации Эрмине Нагдалян, депутаты НС Рубик Акопян, Айк Бабуханян, Тачат Вардапетян, Ованнес Саакян и Людмила Саргсян.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, конференцию вели   председатель Совета МПА СНГ Валентина Матвиенко и председатель ПА ОБСЕ Кристин Мутонен.
На конференции присутствовали представители законодательной и исполнительной властей государств-членов СНГ, ПАСЕ и ОБСЕ, международных организаций, ученые и эксперты из различных стран.
На пленарном заседании выступили сопредседатели, исполнительный секретарь СНГ С.Лебедев, председатель ПАСЕ Педро Аграмунт, председатель Средиземноморской Парламентской ассамблеи Педро Роке, председатель Комиссии по политическим вопросам и демократии ПАСЕ Могенс Йенсен, представители других международных организаций. Выступил также депутат НС РА А.Бабуханян.
Участники подчеркнули важность совместных усилий в борьбе с терроризмом и совершенствования соответствующего правового поля. Сопредседатели призвали использовать межпарламентские возможности, а также конструктивно сотрудничать во имя мира. По мнению докладчиков, парламентарии должны решительно и непреклонно осудить все террористические действия, уважая права человека и верховенство закона.
Конференция приняла документ, в котором, в частности, подчеркивается решимость объединить усилия в борьбе с бесчеловечной и не признающей границ   преступной деятельностью террористов.
В рамках весенней сессии МПА СНГ вице-спикер НС, глава делегации НС Э.Нагдалян встретилась с членами парламентской делегации Южной Кореи, а также с   председателем СФ ФС РФ В.Матвиенко. В ходе встреч обсуждены вопросы   расширения отношений парламентов, их сотрудничества на международных площадках, а также в рамках МПА СНГ.