ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի խորհրդարանների ղեկավարները համակարծիք են. հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով 10/09/2013   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 8-ին աշխատանքները շարունակեց Միջխորհրդարանական միության 129-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցում էր ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Աժ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վեհաժողովի շրջանակներում Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում ունեցավ ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ:
Հանդիպման ժամանակ, որն անցավ ջերմ մթնոլորտում, Հովիկ Աբրահամյանը և Ալի Լարիջանին փաստեցին, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչին նպաստում է նաև երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը: Երկուստեք կարեւորվեց բարեկամության պատգամավորական խմբերի գործունեությունը, որոնց ակտիվ շփումները եւ փոխգործակցությունը նպաստում են միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանը: Կողմերը կարեւորեցին տնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման անհրաժեշտությունը: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Հայաստանի և Իրանի խորհրդարանների ղեկավարները շեշտեցին, որ տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ, բանակցային ճանապարհով:

Главы парламентов Армении и Ирана сходятся во мнении относительно урегулирования конфликтов мирным путем 10/09/2013   14:56  |  Лента новостей
8 октября 129-я Ассамблея Межпарламентского Союза (МПС), в которой принимала участие делегация парламента Армении, возглавляемая Председателем НС РА Овиком Абраамяном, продолжила свою работу.
Как передает пресс-служба НС РА, в рамках Ассамблеи спикер НС РА О.Абраамян встретился с председателем Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Али Лариджани.
В ходе встречи О.Абраамян и Али Лариджани констатировали, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне и продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия, чему содействует также сотрудничество парламентов двух стран. Собеседники подчеркнули важность деятельности групп дружбы, активные контакты и взаимодействие которых способствуют укреплению межпарламентских связей. Стороны особо выделили необходимость дальнейшего углубления экономических отношений. Обратившись к региональным проблемам, главы парламентов Армении и Ирана подчеркнули, что в интересах региональной безопасности и стабильности конфликты должны быть урегулированы путем мирных переговоров.