Դատապարտյալը փորձել է սպանել կալանավորին. հարուցվել է քրեական գործ 03/27/2017   18:53  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորված անձի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի հանգամանքները, շարժառիթը պարզելու ուղղությամբ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2017 թվականի մարտի 25-ին ահազանգ է ստացվել, որ նույն օրը՝ ժամը 13:45-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում բռնություն է գործադրվել կալանավորներից մեկի նկատմամբ՝ կտրող-ծակող առարկայով պատճառելով մարմնական վնասվածքներ։
Նախնական տվյալներով՝ կալանավորի նկատմամբ սպանության փորձ է կատարվել նույն ՔԿՀ-ում պահվող մեկ այլ դատապարտյալի կողմից, ինչը կանխվել է։
Նույն օրը դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որի նախաքննությունը, ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ, իրականացվում է ՀՀ ՔԿ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում:
Քրեական գործի շրջանակներում կալանավորը ճանաչվել է տուժող: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն: Վերցվել են նմուշներ, կատարվել առգրավումներ, նշանակվել դատաբժշկական փորձաքննություններ, հարցաքննվել մի շարք վկաներ:
Իրականացված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։

Уголовное дело заведено по факту попытки убийства заключенного в одной из армянских тюрем 03/28/2017   00:40  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении проводятся необходимые следственные действия, направленные на установление обстоятельств и мотива покушения на убийство заключенного, содержащегося в уголовно-исполнительном учреждении “Армавир”.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 25 марта 2017 года поступило сообщение о том, что в тот же день примерно в 13:45 в отношении одного из заключенных УИУ "Армавир" было применено насилие, в частности ему колюще-режущим предметом нанесли телесные повреждения.
По предварительным данным, заключенного пытался убить другой осужденный, содержащийся в УИУ, но попытка была предотвращена.
В тот же день по данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 34-104(Покушение на убийство) Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому по поручению председателя Следственного комитета РА проводит Главное управление по расследованию особо важных дел СК РА.
"В рамках уголовного дела заключенный признан потерпевшим. Произведен осмотр места происшествия. Взяты образцы, произведены выемки. Назначены судебно-медицинские экспертизы, допрошены ряд свидетелей.О  решениях, принимаемых на основе фактических данных, добытых в результате проведенных необходимых следственных действий, будет сообщено дополнительно", - отмечается в сообщении.