ՄԻՊ կողմից ուսումնասիրվել է ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ 123 հրապարակում 03/25/2017   10:47  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ընտրական գործընթացների կապակցությամբ իրականացված ուսումնասիրությունների վերաբերյալ 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից մշտադիտարկման սկզբունքով ուսումնասիրվել են ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների 123 հրապարակումներ: Այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել ՄԻՊ աշխատակազմը:
25 գրավոր և բանավոր բողոքների, այդ թվում՝ թեժ գծին ստացված հեռախոսազանգերի շրջանակներում սկսվել են քննարկման ընթացակարգեր, կազմակերպվել են քաղաքացիների ընդունելություններ, ինչպես նաև նրանց տրամադրվել է ընտրական իրավունքներին առնչվող հարցերով իրավաբանական խորհրդատվություն:
Հրապարակումները, ինչպես նաև ստացված գրավոր կամ բանավոր բողոքները հիմնականում վերաբերել են նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում պաստառները պոկելուն, պատռելուն կամ դրանց վրա գրառումներ կատարելուն, ուսումնական հաստատություններում մանկավարժական կազմի աշխատողների կողմից իրենց լիազորություններն իրականացնելիս նախընտրական քարոզչություն կատարելուն, քարոզչական նյութեր տարածելուն և այլն:
Ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու պետական մարմիններից, իսկ ընտրական իրավունքներին առնչվող և առերևույթ հանցակազմի հատկանիշներ պարունակող դեպքերով տեղեկությունները ուղարկվել են քրեական հետապնդման մարմիններին՝ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:

Офис омбудсмена Армении изучил 123 публикации в СМИ о предполагаемых избирательных правонарушениях 03/25/2017 13:47 | Избирательное право
Сформированная в офисе Защитника прав человека Армении рабочая группа изучила по принципу мониторинга 123 публикации в СМИ о предполагаемых нарушениях избирательного права в преддверии предстоящих 2 апреля выборов в Национальное собрание РА.
Как сообщили в офисе Защитника прав человека Армении, на основе 25 письменных и устных жалоб, в том числе и звонков, поступивших на телефон “горячей линии”, началась процедура обсуждения, был организован прием граждан, были предоставлены юридические консультации по вопросам, связанным с избирательными правами.
Публикации, а также полученные письменные и устные жалобы в основном касаются порчи предвыборных плакатов политических сил, использования административного ресурса в целях предвыборной агитации и т.д.
У компетентных государственных органов были потребовали разъяснения по поводу предполагаемых нарушений избирательных прав граждан РА, а сведения, содержащие признаки состава преступления, были переданы в органы, осуществляющие уголовное преследование, – для принятия мер в установленном законом порядке.