Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալին 03/24/2017   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 24-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Իբրահիմ Ռահիմփուրին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհավորեց Իբրահիմ Ռահիմփուրին Նոռուզի կապակցությամբ՝ մաղթելով Իրանի ժողովրդին առաջընթաց և բարեկեցություն:
Իբրահիմ Ռահիմփուրը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին փոխանցեց Իրանի արտգործնախարար Ջավադ Զարիֆի ողջույնները:
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց անցյալ տարեվերջին Իրանի Նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։ Իբրահիմ Ռահիմփուրն ընդգծեց, որ 2016թ. Իրանի նախագահի, առաջին փոխնախագահի, մի շարք նախարարների այցերը Հայաստան վկայում են այն կարևորության մասին, որ Իրանը տալիս է Հայաստանի հետ հարաբերություններին:
Նախարար Նալբանդյանն ու փոխնախարար Ռահիմփուրը քննարկեցին երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ: Երկուստեք շեշտվեց առևտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության առավել սերտացմանն ուղղված շարունակական ջանքերի կարևորությունը:
Հանդիպման օրակարգում էին ԵԱՏՄ-Իրան համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրեցին Նոռուզը տոնելու նպատակով Հայաստանում մեծաթիվ իրանցի զբոսաշրջիկների առկայությունը և ընդգծեցին նախորդ տարի երկու պետությունների միջև մուտքի արտոնագրի ազատականացման վերաբերյալ որոշման կարևորությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը և Իբրահիմ Ռահիմփուրը անդրադարձան երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդատվություններին:

Эдвард Налбандян и Ибрагим Рахимпур обсудили укрепление армяно-иранского сотрудничества в торгово-экономической сфере 03/24/2017   16:46  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян 24-го марта принял заместителя министра иностранных дел Ирана Ибрагима Рахимпура.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Эдвард Налбандян поздравил Ибрагима Рахимпура по случаю Навруза, желая народу Ирана прогресса и благосостояния.
Ибрагим Рахимпур передал приветствия главы МИД Ирана Джавада Зарифа министру иностранных дел Армении.
В ходе встречи стороны коснулись хода реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита президента Ирана в Армению в конце прошлого года. Ибрагим Рахимпур подчеркнул, что визиты президента, первого вице-президента и ряда министров Ирана в Армению в 2016 году свидетельствуют о той важности, которую Иран придает отношениям с Арменией.
Министр Налбандян и замминистр Рахимпур обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки дня. Стороны отметили важность продолжения усилий по дальнейшему укреплению сотрудничества в торгово-экономической сфере.
В повестке дня встречи были вопросы, касающиеся сотрудничества между ЕАЭС и Ираном.
Собеседники с удовлетворением отметили присутствие в Армении многочисленных иранских туристов, прибывших для празднования Навруза, и подчеркнули важность решения прошлого года о либерализации визового режима между двумя государствами.
Эдвард Налбандян и Ибрагим Рахимпур коснулись периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Состоялся обмен мнениями вокруг актуальных международных и региональных вопросов, ситуации на Ближнем Востоке.