«Արմավիր» ՔԿՀ-ի դատապարտյալը մահացել է 03/13/2017   11:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Ա.Կաբալյանը մահացել է: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժինը:
ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Ա.Կաբալյանի (մեղ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդված 2-րդ մասի 3-րդ կետով) հանկարծամահության դեպքի հետ կապված տարատեսակ շահարկումներից խուսափելու համար Քրեակատարողական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ վերջինս, ունենալով արյան զարկերակային ճնշման հետ կապված խնդիրներ, մշտապես գտնվել է ՔԿՀ-ի բուժանձնակազմի հսկողության ներքո և ստացել համապատասխան դեղորայքային բուժում։
Շաբաթ օրը՝ գիշերը, ունեցել է ինքնազգացողության կտրուկ վատացում. հիմնարկի վարչակազմի կողմից անմիջապես կանչվել է շտապ բուժօգնություն, և Ա. Կաբալյանը տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց, ուր կատարվել են անհրաժեշտ բժշկական գործողություններ։ Վիճակը կայունանալուց հետո դատապարտյալը վերադարձվել է իր պատժի կրման վայրը։ Որոշվել է կազմակերպել հիվանդի մասնագիտացված հետազոտություն։
Քիչ անց նրան է այցելել հիմնարկի բժիշկը, զննել Ա.Կաբալյանին, որի ընթացքում վերջինս հայտարարել է, որ իրեն նորմալ է զգում։
Կարճ ժամանակ անց սակայն՝ ժամը 12:50-ին, նա կտրուկ վատացել է։ Անմիջապես հրավիրել է շտապ բուժօգնության խումբ, որը ժամանել է ժամը 13:15-ի սահմաններում։ Մինչ այդ հիմնարկի բժիշկը փորձել է կատարել վերակենդանացման համալիր միջոցառումներ, սակայն ապարդյուն։

Осужденный скончался в одной из тюрем Армении 03/13/2017   11:32  |  Лента новостей
Осужденный скончался накануне  в уголовно-исполнительном учреждении "Армавир", сообщает пресс-служба управления по УИУ Министерства юстиции Армении.
“Во избежание разного рода спекуляций по поводу скоропостижной смерти А.Кабаляна (обвиняемый по пункту 3 части 2 статьи 139 УК РА), Уголовно-исполнительная служба сообщает, что последний, имея проблемы со здоровьем, связанные с артериальным давлением, постоянно находился под контролем медперсонала УИУ и получал соответствующее медикаментозное лечение”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что в ночь на субботу у Калабяна резко ухудшилось самочувствие. Администрация УИУ вызвала “Скорую помощь”, которая доставила его в гражданскую клинику, где были проведены необходимые лечебные мероприятия. После стабилизации состояния осужденного, он осужденного вновь вернули на место отбывали наказания. Было решено организовать профессиональное обследование пациента.
Немногим спустя Кабаляна посетил врач, осмотрел его. В ходе осмотра Кабалян заявил, что чувствует себя нормально.
Однако, как  отмечается в сообщении, спустя короткое время,  в 12:50, его самочувствие резко ухудшилось.
“Немедленно была вызвана "Скорая помощь" , которая прибыла в 13:15. До прибытия “Скорой”, врач УИУ пытался провести комплекс реанимационных мероприятий, однако безуспешно. 12-го марта, в 13:20 у Кабаляна была констатирована биологическая смерть”, - отмечается в сообщении.