Մարտի վերջին ջերմաստիճանն Արարատյան դաշտում և Երեւանում կհասնի 18-20 աստիճանի 03/01/2017   12:15  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Հանրապետությունում մարտին սպասվում է նորմայի սահմաններին մոտ ջերմաստիճան: Տեղումների քանակը եւս նորմային մոտ կլինի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Նրա խոսքով` մարտին սպասվում են նաեւ կլիմայական վայրիվերումներ: Կլինեն օրեր, երբ, արեւադարձային տաք օդային հոսանքների ներթափանցման հետ կապված, եղանակը կտաքանա, կլինեն օրեր, երբ արկտիկական ճակատներն իրենց հետ կբերեն ջերմաստիճանի նվազում եւ տեղումներ:
«Առանձին օրերին, հատկապես մարտի երրորդ տասնօրյակին, ջերմաստիճանն Արարատյան դաշտում եւ Երեւանում կհասնի 18-20 աստիճանի: Մարտի առաջին եւ երկրորդ տասնօրյակներում, սակայն, արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցման հետ, ջերմաստիճանը գիշերը կիջնի մինչեւ -8, -10»,-ասաց նա:
Մեր այն հարցին, թե երբ, վերջապես, մայրաքաղաքից կանհետանա մառախուղը, օդերևութաբանության կենտրոնի պետը հստակ ժամանակահատված չնշեց:
«Մառախուղի առաջացման պատճառը տաք եւ սառը օդային հոսանքների շփումից առաջացած ջրային գոլորշիների խտացումն է»,-հավելել է Սուրենյանը:

Синоптик рассказал о мартовских сюрпризах погоды в Армении 03/01/2017   12:41  |  Информационная платформа
Температура воздуха в Армении в марте будет в пределах нормы, сообщил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян в беседе с “Арменпресс”.
Он отметил, что  в марте также будут наблюдаться климатические колебания. По его словам, в дни, когда республика окажется под воздействием теплых тропических воздушных масс, температура воздуха повысится, однако будут и дни, когда арктический фронт принесет с собой похолодание и осадки.
“В отдельные дни, особенно в третьей декаде марта воздух в Араратской долине и Ереване прогреется до 18-20 градусов выше нуля. Однако в первой и второй декадах марта с проникновением на территорию Армении холодных арктических воздушных потоков столбик термометра в ночное время суток опустится до 8-10 градусов мороза.