ԵԽ պատգամավորներն իրավունք ունեն այցելելու ցանկացած վայր 02/28/2017   10:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդարանի ԵՄ-Հայաստան եւ ԵՄ-Ադրբեջան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի (ԽՀՀ) համանախագահ Սաջջադ Քարիմի հայտարարությունը՝ ԵԽ անդամների նկատմամբ ադրբեջանի գլխավոր դատախազության կողմից հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ: այս մասին հայտնում է ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի կողմից այս շաբաթ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Էլենի Թեոխարուսի, Ֆրանկ Էնգելի եւ Յարոմիր Շետինայի նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում՝ նրանց կողմից Լեռնային Ղարաբաղ այցելության եւ իրենց գործելակերպով ինքնահռչակ պետականությանն աջակցելու համար: Փետրվարի 20-ին ԵԽ-ի վերոնշյալ պատգամավորներն իրականացրել են Լեռնային Ղարաբաղում անցկացված տեղական գործընթացի դիտորդական առաքելություն:
Լեռնային Ղարաբաղում Եվրոպական խորհրդարանի պաշտոնական դիտորդական առաքելություն չի իրականացվել, իսկ այս ամենին հակառակ ստեղծված որեւէ տպավորություն, հետեւաբար, ամբողջապես հիմնազուրկ է:
Եվրոպայի խորհրդարանի պատգամավորներն իրավունք ունեն այցելելու ցանկացած վայր իրենց ընտրությամբ եւ առաջ տանելու իրենց անձնական համոզմունքները: Միեւնույն ժամանակ, ԵԽ-ի պատգամավորները պետք է պատասխանատվությամբ ուշադրություն դարձնեն հրադադարի ակնհայտ փխրունությանը եւ աջակցեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ քաղաքական միջնորդական գործընթացին եւ նման այցելությունների ժամանակ պարզ դարձնեն իրենց ոչ պաշտոնական, անհատական կարգավիճակը:
Միջազգային հետախուզում հայտարարելն անողջունելի, անօգտակար եւ անցանկալի իրողություն է: Այն նաեւ չափազանցնում է ԵԽ-ի պատգամավորների անհատական այցելության կարեւորությունը:
Այն ինչ անհրաժեշտ է՝ Մինսկի խմբի գործընթացի վերաշխուժացումն ու քաղաքական միջնորդական ջանքերն են՝ տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդներին եւ շահագրգիռ պետություններին ներկայում տեւականորեն ձգձգվող հակամարտությունից տանելու դեպի խաղաղություն, տնտեսական առաջընթաց եւ կենսապայմանների բարելավում: Սա պետք է լինի մեր քաղաքական գործունեության շարժիչը, ինչը մենք իրականացնում ենք հրապարակայնորեն եւ թափանցիկությամբ Եվրոպական խորհրդարանի պաշտոնական տարբեր մարմինների միջոցով:
Մենք կարեւորում ենք նաեւ ԵԽ-ի երեք պատգամավորների կողմից իրենց այցելության վերաբերյալ տեղեկատվության հրապարակումը, ինչպես պահանջվում է ԵԽ-ի բոլոր պատգամավորների պարագայում:
18:58 24/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ պատգամավորներն Ադրբեջանի գործելաոճի առնչությամբ դիմել են Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին
17:44 24/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջոցներ են ձեռնարկվում դիտորդների միջազգային հետախուզումը բացառող երաշխիքների ամրագրման համար. ԳԴ
17:02 23/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանին չի հաջողվելու հասնել իր հետապնդած որևէ արդյունքի այս անիմաստ ու կեղծ տվյալներով հայտարարությամբ. ՄԻՊ
15:12 23/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի աբսուրդ և անտրամաբանական քայլեր անելու ձգտումն անսահմանափակ է. Կարեն Միրզոյան
14:20 23/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի կողմից ԵԽ պատգամավորների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելն ուղղակի զավեշտ է. Շավարշ Քոչարյան
14:08 23/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպացի պատգամավորների միջազգային հետախուզմամբ` Ադրբեջանը հատում է կարմիր գիծը. Արցախի ՄԻՊ
12:31 23/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի նշած Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն Ինտերպոլի միջոցով չեն հետախուզվում. ՀՀ ոստիկանություն
12:28 23/02/2017Եվրախորհրդարանը պետք է խստորեն արձագանքի Բաքվի ոտնձգություններին. Դավիթ Բաբայան.NEWS.am
12:26 23/02/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲաքուն միջազգային հետախուզում է հայտարարել Արցախ այցելած Եվրախորհրդարանի պատգամավորների նկատմամբ

Депутаты Европарламента вправе посещать любое место по своему выбору и следовать своим личным убеждениям - Садджад Карим 02/28/2017   11:42  |  Лента новостей
Сопредседатель Комиссии Европарламента по парламентскому сотрудничеству ЕС – Армения и ЕС – Азербайджан Садджад Карим выступил с заявлением по поводу объявления Генпрокуратурой Азербайджана депутатов Европарламента в международный розыск. Текст заявление приводит пресс-служба армянского парламента:
“Генпрокурором Азербайджана на этой неделе объявлен международный розыск в отношении депутатов Европарламента Элени Теохарус, Франка Энгела и Яромира Штетины – за посещение ими Нагорного Карабаха и поддержки своей деятельностью самопровозглашенной государственности. 20 февраля вышеназванные депутаты Европарламента осуществляли наблюдательную миссию в проведенном в Нагорном Карабахе местном процессе.
Официальной наблюдательной миссии Европарламента в Нагорном Карабахе не осуществлялось, а создавшееся вопреки всему этому впечатление, следовательно, совершенно необоснованно.
Депутаты Европарламента вправе посещать любое место по своему выбору и следовать своим личным убеждениям. В то же время депутаты Европарламента должны с ответственностью учитывать явную хрупкость перемирия и содействовать политическому посредническому процессу вокруг Нагорного Карабаха и в таких поездках четко представлять свой неофициальный, личный статус.
Объявление в международный розыск – нежелательный и бесполезный акт. Это также преувеличивает важность личной поездки депутатов Европарламента.
В то время как необходимы оживление процесса и политических посреднических усилий Минской группы – для приведения живущих в регионе народов и заинтересованных государств от длительной конфронтации к миру, экономическому прогрессу и улучшению условий жизни. Это должно быть двигателем нашей политической деятельности, что мы осуществляем публично и прозрачно посредством различных официальных органов Европарламента.
Мы подчеркиваем важность раскрытия информации о визите трех депутатов Европарламента ими самими, в соответствии с требованиями для всех депутатов Европарламента".
16:57 27/02/2017  |  Лента новостейОмбудсмен НКР: попытки Азербайджана запугать гостей Арцаха провалились
18:51 24/02/2017  |  Лента новостейГенпрокуратура Армении: попытки Азербайджана преследовать депутатов Европарламента за политические взгляды противоречат Уставу Интерпола
16:35 23/02/2017  |  Лента новостейКриминализация посещения Арцаха угрожает национальной безопасности России и ее территориальной целостности – Денис Дворников
16:12 23/02/2017  |  Лента новостейАзербайджан перешел красную черту, объявив европейских депутатов в международный розыск - омбудсмен Арцаха
14:43 23/02/2017  |  Лента новостейЗамглавы МИД Армении: власти Азербайджана уже давно все превращают в курьез
13:08 23/02/2017  |  Актуальная темаСтепанакерт: Европарламенту следует строго отреагировать на поползновения властей Азербайджана
12:47 23/02/2017  |  Лента новостейПолиция Армении: трое указанных Баку депутатов Европарламента не разыскиваются по линии Интерпола