Իրանի ԱԳՆ-ն հայ-ադրբեջանական սահմանում առաջացած լարվածության առնչությամբ հաղորդագրություն է տարածել. Panorama.am 02/27/2017   11:15  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Իրանը պատրաստակամ է, հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ համագործակցով, աջակցել Լեռնային Ղարաբաղում կայունություն և անվտանգություն հաստատելու գործին:
Panorama.am-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին։
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը, մասնավորապես ասել է. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իր հյուսիսային հարևաններին զսպվածության կոչ է անում՝ կողմերին հորդորելով ջանքեր գործադրել, որպեսզի առկա տարաձայնությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ երկխոսության միջոցով»։
«Միջազգային կառույցները, որոնք ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում պատասխանատվություն են ստանձնել, պետք է իրենց ստանձնած պարտավորությունը կատարեն։ Միևնույն ժամանակ Իրանը պատրաստակամ է, հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ համագործակցով, աջակցել Լեռնային Ղարաբաղում կայունություն և անվտանգություն հաստատելու գործին»,-հավելել է Բահրամ Ղասեմին։
19:38 25/02/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՌազմական կցորդներին ներկայացվել է առաջնագծում տիրող իրավիճակը
19:32 25/02/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախի զինված ուժերը` ադրբեջանական «բեմադրության» մասին
18:01 25/02/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանցիներն ահաբեկված են. «Իրադրությունը շատ վատ է...». ԱՀ-ն հրապարակել է ձայնագրություններ
17:15 25/02/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանական կողմը տվել է առնվազն հինգ զոհ. մենք կարող ենք հակահարված տալ. Վիտալի Բալասանյան. Aysor.am
17:11 25/02/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԲաքուն միտումնավոր սրում է իրավիճակը, դիմում նոր սադրանքների. ԱԳՆ հայտարարությունը

МИД Ирана: Тегеран готов содействовать установлению стабильности и безопасности в Нагорном Карабахе 02/27/2017   12:09  |  Карабахский конфликт
Иран готов при сотрудничестве с армянской и азербайджанской сторонами содействовать установлению стабильности и безопасности в Нагорном Карабахе. Об этом, как передает Panorama.am, пишет иранское информационное агентство «Тасним» со ссылкой на соответствующее заявление пресс-секретаря министерства иностранных дел Ирана Бахрама Касеми.
Представитель МИД ИРИ в частности сказал: «Тегеран призывает своих северных соседей к сдержанности, призывает стороны приложить усилия для решения существующих разногласий мирным путем, посредством  диалога».
«Международные структуры, которые взяли на себя ответственность в деле урегулирования карабахского конфликта, должны выполнять взятые на себя обязательства. В то же время Иран готов при сотрудничестве с армянской и азербайджанской сторонами содействовать делу установления стабильности и безопасности в Нагорном Карабахе», – подчеркнул Бахрам Касеми.
10:40 22/02/2017  |  Карабахский конфликтКарабахская проблема не территориальный спор, а вопрос прав человека - глава МИД Армении
18:33 20/02/2017  |  Карабахский конфликтГлава МИД Армении заявил о готовности ко встречам по карабахскому урегулированию
17:59 20/02/2017  |  Карабахский конфликтМИД Армении: апрельская авантюра Азербайджана - серьезный удар по переговорному процессу
17:16 20/02/2017  |  Лента новостейНалбандян: Армении не нравится, что Азербайджан закупает вооружение у России
17:08 20/02/2017  |  Карабахский конфликтГлава МИД Армении: урегулирование карабахского конфликта невозможно без прямого участия Степанакерта
11:37 20/02/2017  |  Карабахский конфликтОБСЕ очень встревожена инцидентами в регионе Нагорного Карабаха - Ламберто Занньер
14:52 18/02/2017  |  Лента новостейГлава МИД Армении представил британскому госминистру ущерб, причиненный Азербайджаном процессу карабахского урегулирования
13:47 17/02/2017  |  Карабахский конфликтМИД РФ: Конституционный референдум в НКР не повлияет на переговоры в МГ ОБСЕ