Լապշինին չեն թույլատրում զանգեր կատարել. ահազանգում է բլոգերի կինը 02/25/2017   11:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բելառուսից Ադրբեջան արտահանձնված բլոգեր, Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին շարունակում են արգելել զանգեր կատարել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է նրա կինը` Եկատերինան:
«Ինչ էլ, որ գրեն Ադրբեջանի ԶԼՄ-ներն այն մասին, որ Ալեքսանդրի իրավունքները ամբողջությամբ պաշտպանած են, նրան մինչև հիմա զանգելու իրավունք չեն տալիս: Թերևս, գլխավոր դատախազությունը կարծում է, որ հարազատների հետ շփումները քննության շահերից չի բխում: Իհարկե, չէ՞ որ հարազատ մարդկանց աջակցությունն ուժ է տալիս: Լավ է, որ գոնե մորը
թողնում են շաբաթը մեկ տեսակցել նրան»,- հայտարարել է Լապշինի կինը:
Բելառուսի Գերագույն դատարանը փետրվարի 7-ին մերժել է Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի բողոքը՝ կապված Բելառուսի Գլխավոր դատախազության որոշման հետ, որով Լապշինը պետք է արտահանձնվի Ադրբեջան:
Լապշինը նույն օրը հատուկ չվերթով տեղափոխվել է Մինսկից Բաքու` պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ:
18:28 23/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Դուք կարող եք այցելել Լուսին, բայց ոչ Լեռնային Ղարաբաղ. Ալիևի վարչակազմի երկյուղած քաղաքականությունը». Huffingtonpost
12:21 23/02/2017  |  Միջազգային լրահոսԿարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այցելել են բլոգեր Լապշինին
22:26 19/02/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼապշինի գործը նպաստել է դիտորդական խմբերի այցելության ակտիվությանը. ԿԸՀ նախագահ
12:15 17/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼապշինի նոր փաստաբանն արդեն սկսել է աշխատել Բաքվում
11:15 16/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպան կհատուցի Լապշինի իրավունքների խախտման հանդեպ անտարբերության համար.Դավիթ Բաբայան. News.am
16:57 15/02/2017  |  Միջազգային լրահոսԼապշինի կինը ահազանգում է ամուսնուն Բաքվում ոչ բավարար իրավաբանական աջակցություն տրամադրելու մասին

Лапшину в Азербайджане запрещают звонить родственникам – жена блогера 02/25/2017   13:02  |  Лента новостей
Экстрадированному из Беларуси в Азербайджан гражданину России и Израиля Александру Лапшину все еще не позволяют звонить. Об этом, как передает “Арменпресс", об этом сообщила его жена Екатерина.
“Сколько бы ни писали азербайджанские СМИ о том, что права Александра полностью защищены, ему до сих пор запрещают звонить. Генпрокуратура считает, что контакты с родными не в интересах следствия. Естественно – ведь поддержка родных придает силы. Хорошо, что хоть матери разрешают видеться с сыном раз в неделю”, рассказала она.
Верховный суд Беларуси 7 февраля отклонил жалобу гражданина России и Израиля блогера Александра Лапшина в связи с решением генпрокуратуры Беларуси об экстрадиции его в Азербайджан.
В тот же день Лапшин спецрейсом был доставлен из Минска в Баку в сопровождении сотрудников госбезопасности. В Азербайджане гражданину России и Израиля грозит уголовное преследование по ст. 281.2 /публичные призывы против государства/ и 318 /незаконное пересечение государственной границы Азербайджана/. По этим статьям Лапшину грозит лишение свободы на срок до 5 лет.
11:47 16/02/2017  |  Лента новостейДавид Бабаян: Европе аукнется безразличие к нарушению прав блогера Лапшина - News.am
17:57 15/02/2017  |  Лента новостейЖена Лапшина бьет в набат: ее мужу в Баку не предоставляют необходимую юридическую помощь
15:31 15/02/2017  |  Актуальная темаПосольство РФ в Баку принимает все возможные меры для помощи блогеру Лапшину – Мария Захарова
12:40 13/02/2017  |  Актуальная тема“Amnesty International” потребовала от азербайджанских властей немедленно освободить блогера Лапшина
13:07 10/02/2017  |  Актуальная темаГенпрокуратура Белоруссии признала: блогера Лапшина не объявляли в международный розыск