Եվրախորհրդարանը պետք է խստորեն արձագանքի Բաքվի ոտնձգություններին. Դավիթ Բաբայան.NEWS.am 02/23/2017   12:28
Եվրախորհրդարանը պետք է խստորեն արձագանքի Ադրբեջանի իշխանությունների ոտնձգություններին: Այս մասին հայտարարել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Բաքվի վերջին նախաձեռնությանը, որի համաձայն՝  մեկնաբանելով Բաքվի վերջին նախաձեռնությանը, որի համաձայն՝ Արցախ այցելած Եվրախորհրդարանի երեք պատգամավորների նկատմամբ, իբր, հետախուզում է հայտարարվել Ինտերպոլի միջոցով:
Բաբայանն ընդգծել է, որ Ալեքսանդր Լապշինի հետ կապված պատմությունից հետո կտրուկ ավելացել է Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու ցանկություն ունեցողների թիվը: «Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին աննախադեպ թվով միջազգային դիտորդներ են մասնակցել՝ Բոլիվիայից մինչեւ Ճապոնիա եւ Պակիստան»,- նշել է Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանում տիրող աննորմալ իրավիճակն ինչ-որ առումով միջազգային հանրության պասիվ դիրքորոշման հետեւանք է:
«Իլհամ Ալիեւը մերձավոր ազգականներին պաշտոնների նշանակելու մասին սեփական երկրի օրենքները խախտելով՝ իր կնոջը երկրի առաջին փոխնախագահ նշանակել է: Լապշինի ձերբակալությունից հետո մենք ականատես եղանք եվրոպական կառույցների, այդ թվում՝ Եվրախորհրդարանի արձագանքի բացակայությանը»,- հիշեցրել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
«Ադրբեջանն ահաբեկչական պետություն է: Համաձայնեք, որ ծիծաղելի կլիներ լսել, որ ԻԼԻՊ-ն ինչ-որ մեկի նկատմամբ Ինտերպոլի միջոցով հետախուզում է հայտարարել: Փաստորեն Ինտերպոլը, եթե իսկապես այդ կազմակերպության միջոցով հետախուզում են Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին, թույլ է տալիս իրեն ներքաշել կեղտոտ քաղաքական գործընթացների մեջ»,- ընդգծել է նա:
Այս համատեքստում Բաբայանը հիշեցրել է, որ պատգամավորներն անձեռնմխելիություն ունեն, եվրոպական արժեքների կրողներ են եւ ոչ մի դատապարտելի բան չեն արել:

Степанакерт: Европарламенту следует строго отреагировать на поползновения властей Азербайджана 02/23/2017 13:08 | Актуальная тема
Европарламенту следует строго отреагировать на поползновения властей Азербайджана. Об этом заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении –NEWS.am последнюю инициативу Баку, согласно которой три посетивших Нагорный Карабах депутата Европарламента якобы объявлены в розыск по линии Интерпола.
Как подчеркнул Давид Бабаян, после истории с Александром Лапшиным резко увеличился поток желающих посетить Нагорный Карабах. «На состоявшемся референдуме по конституционным реформам зафиксировано беспрецедентное участие международных наблюдателей – от Боливии до Японии и Пакистана», - отметил Давид Бабаян.
По его словам, создавшаяся в Азербайджане ненормальная ситуация в какой-то мере является следствием пассивности международного сообщества. «Ильхам Алиев в нарушение законов собственной страны, запрещающих назначение близких родственников на смежные должности, произвел жену в вице-президенты. После ареста Лапшина мы стали свидетелями отсутствия реакции европейских структур, в том числе Европарламента», - напомнил пресс-секретарь президента НКР.
«Азербайджан – террористическое государство. Согласитесь, было бы смешно услышать, что ИГИЛ объявил кого-то в розыск по линии Интерпола. Фактически, Интерпол, если действительно по линии этой организации объявлены в розыск депутаты Европарламента, позволяет втягивать себя в грязные политические процессы», - подчеркнул Бабаян.
В этом контексте он напомнил, что депутаты пользуются неприкосновенностью, являются носителями европейских ценностей и ничего предосудительного не совершили.