Վարչապետը ոռոգման նախապատրաստական աշխատանքների հետ կապված հանձնարարականներ տվեց 02/23/2017   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ջրային ոռոգման նախապատրաստական աշխատանքների հետ կապված հանձնարարականներ տվեց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության նիստի մեկնարկին ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ նախկինում հանձնարարել էր կատարել կադաստրային, պլանային և փաստացի ոռոգվող հողատարածքների համադրություն և վերլուծություն:
«Խոսքն այն մասին է, որ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեում մի վիճակագրություն համայնքներում և այլ ատյաններում՝ այլ: Ջրպետկոմի ամփոփած տվյալների համաձայն՝ փաստացի ոռոգվող հողատարածքները կազմում են կադաստրային ոռոգելի հողատարածքների շուրջ 47%-ը: Այդ թիվը համարում ենք անթույլատրելի»,- ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը ՀՀ գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարներին, Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի, ինչպես նաև Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահներին հանձնարարեց տասնօրյա ժամկետում կադաստրային և փաստացի ոռոգելի տարածքների առավել մեծ շեղում ունեցող 20 համայնքներում կատարել ուսումնասիրություն և ներկայացնել վերլուծություն դրա պատճառների վերաբերյալ:
«Մենք ընտրել ենք ամենաշատ անհամամասնության 20 համայնքները և շարունակական գնալու ենք առաջ»,- նշեց Կարեն Կարապետյանը:

Премьер-министр Армении дал поручения в преддверии оросительного сезона 02/23/2017 12:57 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании правительства в четверг дал поручения относительно подготовительных работ к оросительному сезону.
Как передает “Арменпресс”, в начале заседания Карен Карапетян напомнил, что ранее поручил сопоставить земли, которые значатся по кадастру как орошаемые, и земельные участки, которые фактически возделываются.
“По данным Государственного комитета водного хозяйства, фактически возделываемые орошаемые земельные участки составляют лишь 47% всех орошаемых земель по кадастру. Мы считаем данный показатель недопустимым”, – сказал премьер.
Премьер Армении поручил министрам сельского хозяйства, территориального управления и развития, главам Государственного комитета водного хозяйства и Государственного комитета кадастра недвижимости в 10-дневный срок провести в этой связи исследования в 20 общинах, где наблюдается наибольшие отклонения и представить анализ относительно причин этого.