ԼՂՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումներին կողմ է արտահայտվել քվեարկողների 87,6 տոկոսը 02/21/2017   10:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂՀ Սահմանադրական հանրաքվեին ժամը 03:00 դրությամբ՝ բարեփոխումներին կողմ է քվեարկել 69 հազար 540` 87,6 տոկոս, դեմ` 7 հազար 686 քաղաքացի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնեցին ԼՂՀ ԿԸ հանձնաժողովում: Անվավեր քվեաթերթիկների թիվը կազմում է 2 հազար 202 կամ 2,8 տոկոս:
ԼՂՀ հանրաքվեին քվեարկելու իրավունք ունեցող 103 հազար 766 քաղաքացիներից քվեարկությանը մասնակցել է 79 428 քաղաքացի կամ ընտրողների ընդհանուր թվի 76,44%։
18:24 20/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրության հանրաքվեից հետո Ադրբեջանում նոր «աշխատատեղեր» են բացվելու. Դավիթ Բաբայան
18:22 20/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք եղել ենք, կանք և այսուհետ էլ կմնանք ժողովրդավարական արժեքների և ազատ երկրում ապրելու կողմնակիցներ. Բակո Սահակյան
16:37 20/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական վտանգներից խուսափելու համար մենք ընտրել ենք կառավարման նախագահական համակարգը. ԼՂՀ վարչապետ
16:35 20/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀերմինե Նաղդալյան. Յուրաքանչյուր քայլ դեպի պետականության ամրապնդում քայլ է դեպի Արցախի Հանրապետության ճանաչում
15:53 20/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄտադի՞ր է Բակո Սահակյանն առաջադրել թեկնածությունը՝ անցումային փուլի և 2020 թ.-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ

87,6% граждан НКР проголосовали за реформу Конституции 02/21/2017   11:30  |  Конституционные реформы
За реформу Конституции Нагорно-Карабахской Республики, по предварительным итогам, проголосовали 540 тыс. граждан или 87,6%, против – 7 тыс. 686 граждан, передает “Арменпресс” со ссылкой на Центральную избирательную комиссию НКР.
2 тыс. 202(2,8 %) бюллетеня признаны недействительными.
Общее число избирателей, обладающих правом на участие в голосовании на референдуме - 103 тыс. 766 граждан. Явка составила 76.44%(79 428 избирателей).
Конституционный референдум прошел в понедельник в Нагорно-Карабахской Республике (НКР). Вынесенным на референдум проектом новой Конституции Нагорно-Карабахской республики предусматривается переход к президентской форме правления. По действующей Конституции, принятой в 2006 году, нынешняя форма правления в НКР — полупрезидентская.
Основной Закон страны будет называться Конституцией Республики Арцах. При этом отмечается, что названия Республика Арцах и Нагорно-Карабахская Республика тождественны.
По новой Конституции упраздняется пост премьер-министра. Вместо этого появится новая должность – государственного министра, который займется регуляцией деятельности тех министров, которые устанавливаются главой государства.
На референдум были приглашены 104 международных наблюдателя из более чем 30 стран, 103 местных наблюдателя, более 80 представителей СМИ.