Amnesty International-ն Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջել է անհապաղ ազատ արձակել Լապշինին 02/13/2017   12:16
Միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպությունը խստորեն դատապարտել է բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումը Բելառուսից Ադրբեջան:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կազմակերպության կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանում բլոգերը բռնությունների և անարդար դատավարության սպառնալիքի տակ է: Այն կոչ է անում դադարեցնել Լապշինի դեմ քրեական վարույթը և անհապաղ ազատ արձակել բլոգերին:
«Amnesty International-ը կարծում է, որ Ալեքսնադր Լապշինի արտահանձնումն ու նրա դեմ քրեական գործի հարուցումը կապված է նրա բլոգի հետ, որտեղ քննադատել էր Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայություններին և երկրում սոցիալական անհավասարությունը:
«Հրապարակային կերպով պետության դեմ հայտարարություններ անելու «հիմնավորմամբ քրեական գործի հարուցումը չունի որևէ իրավական հիմք, քանի որ իր բլոգում Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ քննադատություն հնչեցնելն ամբողջությամբ տեղավորվում է խոսքի ազատության իրավունքի շրջանակում»,- նշվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Անդրադառնալով սահմանն անօրինական հատելու մեղադրանքին` Amnesty International-ն ընդգծում է, որ անօրինական մուտքը երկիր չպետք է դիտարկվի որպես քրեորեն պատժելի հանցանք:
«Amnesty International-ը կարծում է, որ նրա ձերբակալումը կամայական քայլ է և կոչ է անում դադարեցնել Լապշինի դեմ քրեական վարույթը: Նա պետք է անհապաղ ազատ արձակվի: Մտահոգություններ են բարձրաձայնվել Բելառուսում Լապշինի ազատազրկման պայմանների առնչությամբ: Նա նաև Ադրբեջանում խոշտանգուﬓերի և այլ բռնությունների վտանգի տակ է:
Լապշինի` Բաքու ժամանելուց երկու օր անց արդեն նրան մերժել են հանդիպել կնոջ հետ»,- նշում է կազմակերպությունը` ընդգծելով, որ նախկինում ևս արձանագրվել են շատ դեպքեր, երբ անհատները, ովքեր քննադատել են Ադրբեջանի իշխանություններին, ձերբակալվել են և անարդար դատական գործընթացի հետևանքով դատապարտվել ազատազրկման:
«Ալեքսանդր Լապշինին արտահանձնելով Ադրբեջան, որտեղ նա խոշտանգումների և տարատեսակ բռնությունների վտանգի տակ է, Բելառուսի իշխանությունները ձախողեցին կատարել իրենք պարտավորությունները, որոնք ստանձնել են միջազգային իրավունքի ներքո»,- հայտնում է Amnesty International-ը:
Բելառուսի Գերագույն դատարանը փետրվարի 7-ին մերժել է Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի բողոքը՝ կապված Բելառուսի Գլխավոր դատախազության որոշման հետ, որով Լապշինը պետք է արտահանձնվի Ադրբեջան:
Լապշինը նույն օրը հատուկ չվերթով տեղափոխվել է Մինսկից Բաքու ` պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ:
Ադրբեջանում ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի բլոգերին սպառնում է քրեական հետապնդում 281.2 (երկրի դեմ ուղղված հրապարակային կոչեր) և 318 (Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի անօրինական հատում) հոդվածներով: Երկու հոդվածներով Լապշինին սպառնում է մինչև 5 տարվա ազատազրկում:

“Amnesty International” потребовала от азербайджанских властей немедленно освободить блогера Лапшина 02/13/2017 12:40 | Актуальная тема
Международная правозащитная организация “Amnesty International” решительно осудила экстрадицию блогера Лапшина из Беларуси в Азербайджан. В заявлении организации отмечается, что Лапшину в Азербайджане не гарантирована безопасность, ему грозят пытки и несправедливое судебное разбирательство.
“Amnesty International” потребовала от азербайджанских властей немедленно освободить блогера Лапшина и прекратить в отношении него уголовное преследование.
““Amnesty International “ считает, что уголовное преследование в отношении блогера Лапшина связано с его критикой в адрес азербайджанских властей, и предъявленные ему обвинения не имеют под собой правового обоснования. Озвученная им критика укладывается в рамки права на свободу слова”,- отмечается в заявлении, передает “Арменпресс”.
Что касается обвинения в незаконном пересечении границы, то “Amnesty International” подчеркивает, что оно не должно рассматриваться как уголовное преступление.
“Правозащитная организация “Amnesty International” полагает, что уголовное преследование в отношении Лапшина – волюнтаристское решение, и блогера надо немедленно освободить. Есть определенные вопросы по поводу деталей его задержания в Беларуси. В Азербайджане он находится под угрозой пыток и других видов насилия. Лапшину отказано в свидании с женой”,- сказано в заявлении.
Напомним, гражданин РФ и Израиля Александр Лапшин был задержан на территории Республики Беларусь на основании запроса генеральной прокуратуры Азербайджана. Его разыскивали за то, что в апреле 2011 года, в октябре 2012 года и в июне 2016 года он посетил Нагорно-Карабахскую Республику, а также критиковал в своем блоге осуществляемую Азербайджаном политику.
Азербайджан в 2011 году включил его в “черный список”. Тем не менее, в июне 2015 года Лапшин въехал в Азербайджан через Грузию по украинскому паспорту. Пройти пограничный контроль и оказаться в Баку блогеру удалось благодаря иному написанию в украинском паспорте имени "Александр" ("Олександр").
В январе Генпрокуратура Беларуси решила выдать Лапшина Азербайджану для привлечения к уголовной ответственности по статьям 281.2 (неоднократные публичные призывы, направленные против государства) и 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджана, совершенное группой лиц по предварительному сговору или организованной группой либо с применением насилия или с угрозой его применения) Уголовного кодекса Азербайджана,которые предусматривают наказание в виде лишения свободы на срок от 5 до 8 лет.