ՊԵԿ-ը կանխել է դեմպինգային ապրանքատեսակի քողարկման փորձը 02/09/2017   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության ու մաքսանենգության դեմ պայքարի և կրկնակի մաքսային հսկողության վարչությունները մաքսային կանոնների խախտման խոշոր դեպք են բացահայտել: Այս մասին տեղեկացնում է ՊԵԿ տեղեկատվության  և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Փետրվարի 1-ին Մեղրիի մաքսակետով «Կուպելյան եղբայրներ» ՍՊԸ-ն փորձել է  Հայաստան ներմուծել ավելի քան 13 տոննա տարբեր տեսակի առանցքակալ, որոնց ուղեկցող փաստաթղթերում որպես արտահանող երկիր նշված է եղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունները:
«Այս փաստը հենց սահմանին կասկածի տեղիք է տվել, քանի որ ԱԷՄ-ում նմանատիպ առանցքակալների արտադրություն գոյություն չունի, և համապատասխան զննության արդյունքում պարզվել է, որ բեռի ծագման երկիրը Չինաստանն է, իսկ չինական առանցքակալները հանդիսանում են դեմպինգային ապրանքատեսակ»,-փաստել է ավագ մաքսային տեսուչ Սամվել Հովեսյանը:
Նշենք, որ ԵՏՄ անդամ երկրներ չինական ծագման առանցքակալներ ներմուծելիս կիրառվում են հակադեմպինգային միջոցառումներ, որոնք կարգավորվում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի թիվ 197 որոշմամբ, այսինքն` այս դեպքում  մաքսային վճարներին ավելանում է նաև մաքսային արժեքի 41,5%-ը:
Ի դեպ, զննության արդյունքում հայտնաբերվել է նաև, որ առանցքակալների շուրջ 60%-ը հայտարարագրվել է սխալ ծածկագրով, ինչն էլ մաքսատուրքի թերի գանձում է առաջացրել:

В КГД пресекли попытку сокрытия импорта демпинговой продукции 02/09/2017   15:53  |  Лента новостей
Комитет по государственным доходам Армении сообщил о раскрытии крупного случая нарушения таможенных правил при ввозе подшипников.
“1 февраля через КПП “Мегри” ООО “Братья Купелян” попыталось импортировать в Армению партию подшипников весом более 13 тонн, в сопроводительных документах к которой в качестве страны-экспортера были указаны Объединенные Арабские Эмираты”, - отмечается в сообщении.
Этот факт вызвал у таможенников подозрение, так как в ОАЭ нет подобного производства.
“В результате соответствующего досмотра было установлено, что страной происхождения товара является Китай, а китайские подшипники являются демпинговой продукцией”, - сообщил старший таможенный инспектор Самвел Овсепян.
В Комитете по госдохода также уточнили, что при импорте в страны ЕАЭС подшипников китайского происхождения применяются антидемпинговые мероприятия, которые регулируются соответствующими решениями Евразийской экономической комиссии, то есть, в данном случае таможенные выплаты увеличиваются на 41,5% от таможенной стоимости.
В сообщении также отмечается, что при досмотре было установлено, что около 60% подшипников задекларированы под неверным кодом, что привело к неполному взиманию таможенной пошлины.