ՀԱԿ-ն ստորագրահավաք է սկսում ընտրությունների օրը Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու համար 02/06/2017   14:14  |  Քաղաքական
Ազգային ժողովի՝ այսօր մեկնարկած  հերթական նիստի ժամանակ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը բարձրացրեց ընտրությունների օրը վերանայելու հարցը։
«Նախագահի հրամանագրով՝ ապրիլի 2-ը նշանակվել է այդ ընտրությունների օր։ Մեր խմբակցության կարծիքով՝ այդ հրամանագիրը հակասում է Սահմանադրության մի քանի նորմերին, և մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ընտրությունները չէին կարող նշանակվել այդքան շուտ։ Իշխանությունը՝ ի դեմս Դավիթ Հարությունյանի, ներկայացրել է իր հակադարձ փաստարկները, բայց մենք կարծում ենք, որ այն հիմքերը, որոնք առկա են, լրիվ բավարար են, որ մենք դիմենք Սահմանադրական դատարան»,- հայտարարել է հայտարարել է Լ.Զուրաբյանը՝ նշելով, որ  Գագիկ Ջհանգիրյանը հեղինակվել է մի դիմում ՍԴ-ին, որն ուղղված է հենց այդ հրամանագիրն անվավեր ճանաչելուն։ «Ես ու Արամ Մանուկյանն անմիջապես կգնանք ու ձևաթուղթ կվերցնենք, որ ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ 27 ստորագրությունների  ստորագրահավաքը սկսենք։ Խնդրում ենք բոլոր պատգամավորներին, ովքեր ցանկանում են, որ ընտրությունների հենց սկզբից օրինականությունը կասկածի տակ չլինի, միանալ այս հայտին։ Ձևաթուղթը դրված կլինի ՀԱԿ խմբակցությունում», - նշել է Զուրաբյանը։
ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանն էլ նշեց, որ եղել են մասնագետների բացատրությունները տվյալ որոշման  մասին. «Բացի դրանից, հնչել է նաև ՀՀ նախագահի մոտեցումն այն մասին, որ սկզբունքային չէ խնդիրը, և քաղաքական ուժերի համաձայնության դեպքում՝ մենք պատրաստակամ ենք օրը վերանայելու»։
14:11 06/02/2017  |  ՔաղաքականԲոլոր քաղաքական ուժերի միջև կոնսենսուսի դեպքում ՀՀԿ-ի պատրաստակամ է քննարկելու ընտրությունների օրը փոխելու հարցը
09:34 04/02/2017  |  ՄամուլՍյունիքում լուրջ բախում է սպասվում. «Փաստ»
09:30 04/02/2017  |  ՄամուլՋերմուկում փողատերերի լուրջ մրցակցություն է սպասվում. «Փաստ»
09:19 04/02/2017  |  ՄամուլԱբրահամյանները մտնում են պայքարի մեջ. «Հրապարակ»
09:06 04/02/2017  |  Մամուլ«Անտարես» հրատարակչության տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանն ընդունել է ՀԱԿ առաջարկը. «Հրապարակ»
09:02 04/02/2017  |  ՄամուլՍնխչի Հարութը առաջադրվելու է ՀՀԿ ցուցակով. «Հրապարակ»
19:05 03/02/2017  |  Քաղաքական«Ժառանգություն»-ն ընտրություններին կմասնակցի դաշինքով. Արմեն Մարտիրոսյան
18:59 03/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏձև, ոչ գաղափարական դաշինքներ են ձևավորվում. Ալեքսանդր Արզումանյանը ընտրություններին չի մասնակցի (Տեսանյութ). 1In.am
09:41 03/02/2017  |  ՄամուլՑուցակի հորիզոնականների համար կենացմահու կռիվ է. «Ժամանակ»
09:19 03/02/2017  |  ՄամուլԱլիկ Սարգսյանը՝ Արարատի մարզում ռեյտինգային ընտրակարգով կընդգրկվի ՀՀԿ ցուցակում. «Հայկական ժամանակ»

АНК оспорит дату голосования на парламентских выборах в Конституционном суде Армении – Левон Зурабян 02/06/2017 14:26 | Лента новостей
Глава фракции "Армянский национальный конгресс" Левон Зурабян на заседании Национального Собрания в понедельник заявил о намерении оспорить дату голосования на парламентских выборах в Конституционном суде.
“Указом президента Армении голосование на парламентских выборах назначено на 2 апреля. По нашему мнению, что данный указ противоречит некоторым нормам Конституции, и выборы не могут быть назначены на столь ранний срок. Власти в лице Давида Арутюняна (министр-руководитель аппарата правительства Армении. – Прим. ред.) представили свои контраргументы. Но мы считаем, что имеющиеся основания достаточны для обращения в Конституционный суд”, – сказал Левон Зурабян.
Он проинформировал, что депутат от АНК Гагик Джангирян подготовил обращение в Конституционный суд, чтобы признать указ президента о назначении дня выборов недействительным.
Для представления данного предложения на рассмотрение Конституционного суда депутатам необходимо набрать 27 подписей.
В свою очередь, вице-спикер парламента Армении Эрмине Нагдалян отметила, что специалисты, юристы уже выступили с соответствующими разъяснениями по данному вопросу.
“Кроме того, президент Армении, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян заявил о том, что данный вопрос не является принципиальным, и при достижении политическими силами согласия мы собираемся пересмотреть дату”, – напомнила Эрмине Нагдалян.