Հայ զինվորն ամուր կանգնած է պետական սահմանին և չի հանդուրժելու հակառակորդի որևէ ոտնձգություն 01/28/2017   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլյան պատերազմի մասնակից, ավագ լեյտենանտ Սամվել Առաքելյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից պարգևատրվել է «Մարտական ծառայության» մեդալով: Լրագրողների հետ
զրույցում Սամվել Առաքելյանը նշեց, որ 2 տարի է` ինչ պայմանագրային հիմունքներով ծառայում է ՀՀ Զؤ-ում, մասնակցել է ապրիլյան պատերազմին:
«Այդ օրերին զոհվել են իմ վաշտի հրամանատար, կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանը, իմ զինվորները` Քյարամ Սլոյանը, Անդրանիկ Զոհրաբյանը և Ռոբերտ Աբաջյանը: Ես չեմ կարող նկարագրել, թե այդ օրերին ինչ ապրումներ եմ ունեցել, միայն կարող եմ նրանց ծնողներին շնորհակալություն հայտնել` նման տղաներ դաստիարակելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Առաքելյանը` հավելելով, որ տղաների զոհվելու պահին ինքը եղել է հարևան դիրքում:
Նա հավելեց, որ ապրիլյան պատերազմից հետո հայկական բանակի զինվորի մարտական և հայրենասիրական ոգին ավելի է բարձրացել: Հայ զինվորն ամուր կանգնած է պետական սահմանին և չի հանդուրժելու հակառակորդի որևէ ոտնձգություն:
Հարցին` առաջին հերթին ինչի՞ մասին է մտածում առաջնագծում կանգնած զինվորը, Սամվել Առաքելյանն ընդգծեց, որ նա առաջին հերթին մտածում է իրեն սպասող ծնողներին հանգիստ քուն պարգևելու մասին:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 28-ին հայկական բանակի կազմավորման 25-ամյակի կապակցությամբ պարգևատրել է շուրջ 200 ազատամարտիկների և զինծառայողների:
16:39 28/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական բանակի գործողություններն ուղղված են պատերազﬕ վերսկսումը կանխելուն. Մովսես Հակոբյան
15:03 28/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական ԶՈւ-երն ավելի են կատարելագործել իրենց հնարավորությունները. Լևոն Մնացականյան

Апрельская война подняла и без того высокий боевой дух армянского солдата - старший лейтенант 01/28/2017   18:01  |  Лента новостей
Участник апрельской войны, старший лейтенант Самвел Аракелян награжден президентом РА медалью “За боевую службу”. Аракелян уже 2 года служит контрактником.
“Во время апрельской войны погиб мой командир капитан Арменак Урфанян, мои солдаты – Кярам Алоян, Андраник Зограбян и Роберт Абаджян. Не могу описать, что мы пережили в те дни, могу только выразить глубокую благодарность их родителям, воспитавшим таких героев”, - сказал Аракелян в беседе с журналистами, передает “Арменпресс”.
Сам он в это время был на другой позиции. Аракелян добавил, что апрельская война подняла и без того  высокий боевой дух армянского солдата: он уверенно стоит на границе и не допустит никаких поползновений со стороны врага.
Сегодня в Армении отмечают 25-ю годовщину формирования Вооруженных сил – День Армии.
Днем создания ВС Армении считается 28 января 1992 года, когда было принято историческое решение «Об обороне Республики Армения», возвестившее о создании Вооруженных сил Армении.
По случаю 25-летия создания Армянской армии президент Армении, Верховный главнокомандующий вооружёнными силами РА Серж Саргсян  наградил почти две сотни военнослужащих и ополченцев высшими наградами Республики Армения, орденами и медалями, присвоил также высокие воинские звания.