Արցախից Երևանի հոսպիտալ տեղափոխված երկու զինծառայողի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր 01/25/2017   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղից օրերս Երևանի հոսպիտալ տեղափոխված երկու զինծառայողի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ Զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանը:
«Պայմանագրային զինծառայող Ալեքսեյ Սերգեյի Ավանեսյանը վիրավորվել է ստորին վերջույթներից, ծնկի շրջանում ոսկրային դեֆեկտով վիրավորում է ստացել: Վիրահատել ենք և ստիպված ենք եղել հեռացնել մեկ ստորին վերջույթը:
Վիճակը ծայրահեղ ծանր է, սակայն կայունություն է նկատվում: Փորձել ենք սկզբնական շրջանում ստորին վերջույթը պահպանել, սակայն վնասվածքը մեծ էր և չի հաջողվել: Նա վիրավորում ստացել էր երեք օր առաջ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մարտական հերթապահության ժամանակ»,-ասաց Կամավոր Խաչատրյանը:
Ինչ վերաբերում է Գուրգեն Հարությունի Սարգսյանին, ապա Կամավոր Խաչատրյանը նշեց, որ Պաշտպանության բանակից իրենց մոտ է տեղափոխվել գլխուղեղի շրջանում ստացած վնասվածքով:
Նրա խոսքով, բավական լուրջ վիրավորում է, այժմ երիտասարդին միացված է արհեստական ապարատ: Կամավոր Խաչատրյանն ընդգծեց, որ բժիշկներն ամեն ինչ անում են զինվորի կյանքը փրկելու համար:
Նրա վիճակը ևս գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: 19-ամյա Գուրգեն Հարությունի Սարգսյանը հրազենային վիրավորումն ստացել էր հունվարի 16-ին՝ ժամը 23:55-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում զենքի օգտագործման կանոնների խախտման արդյունքում:

Состояние здоровья доставленных в ереванский госпиталь из Арцаха двоих военнослужащих оценивается как крайне тяжелое 01/25/2017   15:50  |  Лента новостей
Состояние здоровья двух военнослужащих, доставленных на днях в ереванский госпиталь из Нагорного Карабаха, оценивается как крайне тяжелое.
Об этом в пресс-центре «Арменпресс» заявил начальник Военно- медицинского управления Вооруженных сил РА, полковник Камавор Хачатрян.
“Военнослужащий-контрактник Алексей Аванесян получил ранение нижних конечностей. Он был прооперирован, и мы были вынуждены ампутировать одну ногу. Его состояние крайне тяжелое, однако , наблюдается тенденция к стабилизации.
“Сначала мы пытались сохранить нижнюю конечность, однако повреждения были серьезными, и нам не удалось сделать этого. Он был ранен три дня назад от выстрела противника во время несения боевого дежурства”, - сообщил Хачатрян.
Что касается военнослужащего Армии обороны НКР Гургена Саркисяна, то, по словам Камавора Хачатряна, он был доставлен к ним с травмой головного мозга. Хачатрян отметил, что ранение весьма серьезное, и в настоящее время молодой человек подключен к аппарату искусственного дыхания.
19-летний Гурген Саркисян был ранен 16 января на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированных в восточном направлении,   в результате нарушения правил обращения с оружием. Для выяснения деталей инцидента ведется следствие.