ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Ղազախստանի դեսպանի հետ 01/20/2017   16:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հունվարի 20-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին: Կարեւորվել են կայունությունն ու խաղաղությունը տարածաշրջանում եւ  այդ ուղղությամբ երկու երկրների  քայլերը:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել Ղազախստանի իշխանությունների որդեգրած դիրքորոշումը, մասնավորապես, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի կողմից առաջարկված «Խաղաղություն. 21-րդ դար» մանիֆեստը, որի նպատակն է արմատախիլ անել աշխարհում առկա պատերազմները:
Հերմինե Նաղդալյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար մեծ է Ղազախստանի ներդրումը խաղաղության վերահաստատման գործում՝ Հարավային Կովկասում այսօր առկա ռազմական հռետորաբանությունը եւ սպառազինության մրցավազքը բացառելու համար:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը իր հերթին ափսոսանք է հայտնել տարեսկզբից սահմանում տիրող լարվածության հետեւանքով տեղի ունեցած կորուստների համար եւ եւս մեկ անգամ վերահաստատել Ղազախստանի դիրքորոշումը՝ կարգավորել հակամարտությունը միայն բանակցային ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային համագործակցության խնդիրներին, ԵԽԽՎ առաջիկա ձմեռային նստաշրջանին, ԵԽԽՎ-ի աշխատանքների առանձնահատկություններին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանը:

Вице-спикер парламента Армении Эрмине Нагдалян обсудила с послом Казахстана ситуацию в регионе 01/20/2017   16:51  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Казахстана в РА Тимуром Уразаевым.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, в ходе встречи стороны обратились к ситуации в регионе.Была подчеркнута важность региональной стабильности и мира и предпринимаемых двумя странами в этом направлении шагов.
В этом контексте вице-спикер НС Э.Нагдалян высоко оценила позицию властей Казахстана, в частности предложенный президентом Н.Назарбаевым манифест “Мир: XXI век”, цель которого – прекращение разгоревшихся на планете войн.
Вице-спикер НС подчеркнула большой вклад Казахстана в восстановление мира для всех стран региона – с исключением впредь нынешней милитаристской риторики и гонки вооружений.
Обратившись к нагорно-карабахскому конфликту, в свою очередь, посол Казахстана выразил сожаление в связи с имевшими место в начале года потерями вследствие напряженности на границе и вновь подтвердил позицию своей страны – урегулирование конфликта исключительно переговорным путем.
В ходе встречи стороны обратились также к вопросам международного сотрудничества, предстоящей зимней сессии ОБСЕ, особенностям работы ПАСЕ.