Խորհրդարանական պատվիրակության հանդիպումներն Իսրայելի Կնեսետում 01/19/2017   17:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իսրայելի Պետության Կնեսետի հրավերով հունվարի 18-ին տեղի է ունեցել ՀՀ խորհրդարանական ընդլայնված պատվիրակության այցը Կնեսետ` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունըԼ
Կնեսետում խորհրդարանական պատվիրակությունը հանդիպել է Կնեսետի փոխնախագահ, Իսրայել-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին երկու տարիներին բարեկամության խմբերի նախաձեռնությունները, տիկին Պլոսկովի ղեկավարած պատվիրակության՝ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստան կատարած երկու այցերի արդյունքները, ինչպես նաեւ բարեկամության խմբերի կողմից Երեւանում հիմնադրված Հայաստան-Իսրայել միջազգային ֆորումի օրակարգային հարցերը:
Կողմերը կարեւորել են ֆորումի դերը միջխորհրդարանական կապերի զարգացման, ինչպես նաեւ երկու հասարակությունների միջեւ գործարար հարաբերությունների ձեւավորման, միջմշակութային կապերի աշխուժացման, տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության, առողջապահության եւ մի շարք համատեղ հումանիտար ծրագրերի իրականացման գործում: Կողմերը հույս են հայտնել, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունների եւ շփումների ակտիվացումը դրականորեն կանդրադառնա նաեւ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման վրա: Հայկական կողմը կարեւորել է նաեւ երկու պետությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների փոխայցերը: Քննարկվել են տարածաշրջանային կայունության եւ երկարատեւ խաղաղության ապահովման հետ կապված հարցերը:
Այնուհետեւ հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է Կնեսետի միջմշակութային փոխանակումների հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, իշխող կոալիցիայի ղեկավար, Լիկուդ կուսակցության ներկայացուցիչ, պատգամավոր Դավիդ Բիտանի հետ: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է Կնեսետի խորհրդարանական կառավարման համակարգի մի շարք առանձնահատկություններ եւ Կնեսետի փորձը՝ որպես խորհրդարանական կառավարման համակարգի առանցք: Քննարկվել են նաեւ մշակութային փոխանակման եւ երիտասարդների շրջանում արվեստի տարբեր ոլորտների խրախուսման ծրագրեր: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ մշակութային տուրիզմի զարգացման հնարավորություններին:
Օրվա ավարտին հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է Կնեսետի իշխող կոաիցիայի Կուլանու կուսակցության ներկաացուցիչ, պատգամավոր Էլի Կոենի հետ: Պարոն Կոենը նշել է, որ պատասխանատու է տնտեսական եւ գործարար հարաբերությունների համար եւ պատրաստվում է ստանձնել Իսրայելի Պետության Էկոնոիկայի նախարարի պարտականությունները: Հայկական պատվիրակությունը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է մի շարք ոլորտներում համագործակցության առկա ներուժը՝ կարեւորելով գործարար կապերի ակտիվացման եւ ներդրումային միջավայրի ձեւավորման անհրաժեշտությունը: Հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչ, ՀՀ վարչապետի խորհրդական, ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը ներկայացրել է նախորդ երկու օրերի ընթացքում գործարար ոլորտի ներկայացուցիչների հանդիպումները, դրանցում արծարծված մի շարք խնդիրներ, ինչպես նաեւ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող տնտեսական զարգացման եւ ներդրումային քաղաքականության առաջնահերթությունները:
Հադիպման ընթացքում զրուցակիցների միջեւ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն մի շարք նախագծերի վերաբերյալ գործնական քննարկումներ կազմակերպելու մասով: Հանդիպման ավարտին Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ նախարարի պարտականությունները ստանձնելուց հետո Էլի Կոենը գործնական քայլեր կձեռնարկի Հայաստանի հետ գործարար կապերի աշխուժացման ուղղությամբ՝ վստահեցնելով, որ բարեկամական խորհրդարանական խմբերն իրենց լիազորությունների շրջանակում կաջակցեն ոլորտի բոլոր նախաձեռնություններում:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ խորհրդարանական պատվիրակությունը՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի գլխավորությամբ եղել է Երուսաղեմի Սուրբ Հարության տաճարում՝ այցելելով Տիրոջ Սուրբ գերեզմանին: Այնուհետեւ պատվիրակությունն այցելել է «Յադ Վաշեմ»՝ Հոլոքոստի զոհերի հուշաhամալիր:
Նշենք, որ այցի ընթացքում խորհրդարանական պատվիրակությունը Իսրայել Պետության Յաֆո քաղաքում Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի Սուրբ Նիկողայոս վանքի տարածքում հանդիպել է Թել Ավիվի հայկական համայնքային մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթաքում քննարկվել են Իսրայելում հայ համայնքի գործունեության, ինքնության պահպանման, ինչպես նաեւ հոգեւոր-մշակութային հիմնախնդիրներին առնչվող հարցեր: Հայ խորհրդարանականները քննարկումների ընթացքում անդրադարձել են մեր հայրենակիցների կողմից բարձրացվող մի շարք հիմնախնդիրներին եւ դրանց լուծման հնարավորություններին:
17:23 19/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղ թե ուշ Կնեսետը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը. Իսրայելի Կնեսետի խոսնակ
14:32 19/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանական պատվիրակության աշխատանքային հանդիպումներն Իսրայելում
16:23 02/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրտակ Զաքարյան. «Թուրքիայի ու Ռուսաստանի միջև տաք բախումներ չեն լինի». հայաստանյան նախկին ու ներկա պաշտոնյաները գնահատում են
09:52 01/12/2015  |  ՄամուլԻնչ հարցեր է բարձրացրել Էդվարդ Նալբանդյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի փակ նիստում. «Ժողովուրդ»
18:15 19/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտգործնախարարը դռնփակ հանդիպում ունեցավ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ

Делегация парламента Армении проводит в Кнессете переговоры с израильскими коллегами 01/19/2017   17:54  |  Лента новостей
18 января по приглашению Кнессета Государства Израиль начался визит расширенной парламентской делегации РА, возглавляемой председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководителем группы дружбы Армения – Израиль Артаком Закаряном, сообщает пресс-служба армянского парламента.
В Кнессете парламентская делегация встретилась с вице-спикером Кнессета, руководителем группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков. В ходе встречи обсуждены инициативы групп дружбы за последние два года, итоги двух визитов в Армению в прошлом году возглавляемой г-жой Плосков делегации, а также вопросы повестки учрежденного в Ереване группами дружбы международного форума “Армения – Израиль”. Стороны подчеркнули роль форума в развитии межпарламентских связей, а также в формировании деловых отношений между двумя обществами, оживлении  межкультурных связей,   сотрудничестве в технологической сфере, здравоохранении и в реализации ряда совместных гуманитарных программ. Стороны выразили надежду, что активизация межпарламентских связей и контактов позитивно отразится на укреплении межгосударственных отношений. Армянская сторона особо выделила важность взаимных визитов высоких представителей двух стран. Обсуждены были вопросы обеспечения региональной стабильности и долгосрочного мира.
Затем армянская делегация встретилась с председателем Комиссии по вопросам межкультурного обмена Кнессета, главой правящей коалиции, представителем партии “Ликуд”, депутатом Давидом Битаном.   В ходе встречи представлен ряд особенностей парламентской системы управления Кнессета и опыт Кнессета – как ключевой в этой системе. Обсуждены также программы культурного обмена и поощрения различных видов искусства среди молодежи. Затронуты возможности развития культурного туризма между Арменией и Израилем.
В завершение дня армянская делегация встретилась с представителем партии “Кулану” правящей коалиции Кнессета, депутатом Эли Коеном. Г-н Коен отметил, что курирует экономические и бизнес-отношения, готовится приступить к обязанностям министра экономики Израиля. Армянская сторона в ходе встречи представила существующий потенциал сотрудничества в ряде сфер, выделив необходимость активизации деловых связей и формирования инвестиционной среды. Представитель армянской делегации, советник премьер-министра РА, директор Центра стратегических инициатив А.Хачатурян представил встречи за последние два дня представителей бизнес-сферы, ряд поднятых на них проблем, а также приоритеты экономического развития и инвестиционной политики, реализуемых Правительством РА.
В завершение встречи А.Закарян выразил надежду, что после вступления в должность министра Эли Коен предпримет действенные шаги к оживлению бизнес-связей с Арменией, заверив, что   парламентские группы дружбы в рамках своих полномочий поддержат все инициативы сферы.
В тот же день делегация НС РА, возглавляемая председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководителем группы дружбы Армения – Израиль А.Закаряном, побывала в храме Св.Воскресения в Иерусалиме. Затем делегация посетила мемориал жертв Холокоста “Яд Вашем”.
В ходе визита парламентская делегация встретилась в городе Яффе, в монастыре Св.Никогайоса Армянского патриархата Иерусалима, с представителями ряда организаций армянской общины Тель-Авива.
В ходе встречи обсуждены проблемы деятельности армянской общины Израиля, сохранения идентичности, а также духовно-культурные вопросы. Армянские парламентарии в ходе дебатов обратились к ряду поднимаемых нашими соотечественниками проблем и возможностям их разрешения.