Մենք խնդիրներ շատ ունենք. ՀՀ Նախագահ 01/17/2017   19:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահին ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանն այսօր զեկուցել է Ճանապարհային ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների ընթացքի մասին՝ ներկայացնելով 2016թ. նոյեմբերի 2-ին Նախագահի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում տրված հանձնարարականի կատարման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու առաջիկա անելիքները: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից։
Ոստիկանապետը նշել է, որ նախապատրաստվել և նոյեմբերի 30-ին ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել Ճանապարհային ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգի և դրանից բխող միջոցառումների իրականացման ժամանակացույցի նախագիծը:
Բարեփոխումներին միտված ավելի քան երկու տասնյակ միջոցառումներն իրականացվելու են չորս հիմնական ուղղություններով՝ 1) վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով վարույթի իրականացում, որոշումների կայացում, վարչական տույժերի կատարում, 2) օպերատիվ կառավարման կենտրոնի աշխատանք, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների գրանցում, ճանապարհապարեկային ծառայություն, 3) ճանապարհային երթևեկության կազմակերպում, 4) տրանսպորտային միջոցների պետական գրանցում, հաշվառում, վարորդական վկայականների հատկացում:
Հայեցակարգի շրջանակներում Վլադիմիր Գասպարյանը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է այն միջոցառումները, որոնց իրագործումը կնպաստի հատկապես ճանապարհային երթևեկության ոլորտում անվտանգության մակարդակի, երթևեկության կազմակերպման արդյունավետության բարձրացմանը, պատահարների և խախտումների նվազեցմանը:
Ոստիկանապետը զեկուցել է, որ բարեփոխումների հայեցակարգի նախագիծն ուղարկվել է նաև համապատասխան նախարարություններին և գերատեսչություններին, որոնցից ստացված կարծիքները կամփոփվեն, և հայեցակարգի լրամշակված տարբերակը սահմանված կարգով ՀՀ ոստիկանությունը հունվարի 20-ին կներկայացնի ՀՀ կառավարության աշխատակազմ:
Վլադիմիր Գասպարյանի հավաստմամբ, բացի հայեցակարգով ներկայացված միջոցառումներից, Ճանապարհային ոստիկանության բարեփոխումների ոլորտում մի շարք այլ միջոցառումներ արդեն իսկ ընթացքի մեջ են: Մասնավորապես, փորձնական տարբերակով ներդրվել է Ճանապարհապարեկային ծառայության շրջիկ պարեկության ընթացքում «Շարժական տեսախցիկի կիրառման» ծրագիրը:
Ոստիկանապետը զեկուցել է նաև Նախագահի հանձնարարությամբ «Սեքյուրիթի Դրիմ» ՍՊԸ-ի հետ բանակցությունների արդյունքների մասին, նշելով, որ ոստիկանության կողմից նախապատրաստվել է գնման պայմանագիրը դադարեցնելու և գույքը ի շահ Հայաստանի Հանրապետության հավատարմագրային կառավարման հանձնելու մասին ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը: Շահագրգիռ գերատեսչությունների առաջարկությունների հիման վրա նախագծի լրամշակված տարբերակը ներկայացված է կառավարության հաստատմանը:
Ընդգծելով, որ ոստիկանության և, մասնավորապես, Ճանապարհային ոստիկանության համակարգի բարեփոխումը մշտապես եղել է առաջնահերթությունների շարքում՝ Նախագահ Սարգսյանը ոստիկանապետի ուշադրությունը հրավիրել է հատկապես հայեցակարգի նախնական տարբերակում առկա մի շարք առանցքային միջոցառումների վրա, որոնց իրականացումը, Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, էապես կբարելավի Ճանապարհային ոստիկանության աշխատանքը: Դրանց շարքում Հանրապետության Նախագահը նշել է քաղաքացիների հետ շփումների որակի բարելավումը, վարորդական վկայականների, պետհամարանիշների տրամադրումը, ավտոմեքենաների պետական գրանցումը, ընդգծելով, որ այդ շարքը կարելի է շարունակել:
«Իհարկե, այս միջոցառումների իրականացումը, առաջին հերթին, պետք է ուղղված լինի, և դա երևում է փաստաթղթից, ճանապարհային երթևեկության անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը: Բայց սա բավարար չէ: Կարծում եմ, որ փաստաթուղթը՝ հայեցակարգը, կարիք ունի ամբողջականացման և կատարելագործման: Հատկապես մեծ տեղ պետք է հատկացնել այն նորարարություններին, որոնց ներմուծումը կամ իրականացումը հնարավորություն կտա Ճանապարհային ոստիկանությանը, գոնե, կարճաժամկետ և միջնաժամկետ հատվածում պատշաճ և բարեխղճորեն իրականացնել իր գործառույթները: Մենք խնդիրներ շատ ունենք: Չափազանց կարևոր է, որպեսզի այս գործընթացը լինի շարունակական, և կարողանանք ապահովել այդ շարունակականությունը: Դրա համար շատ սեղմ ժամկետներում պետք է լրամշակել փաստաթուղթը, կազմել փաստաթղթից բխող միջոցառումների պլան՝ կոնկրետ ժամկետներով, և այդ ժամկետներում իրականացնել այս միջոցառումները»,-հանձնարարել է Հանրապետության Նախագահը:

Владимир Гаспарян рассказал президенту о ходе реализации реформ в системе Дорожной полиции Армении 01/18/2017   00:14  |  Лента новостей
Начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян во вторник представил президенту РА Сержу Саргсяну доклад о ходе реализации реформ в системе Дорожной полиции республики, о работе по выполнению  поручений, полученных в ходе состоявшегося 2 ноября 2016г. совещания в резиденции главы государства, а также о дальнейших планах.
Как сообщает пресс-служба главы государства, начальник Полиции отметил, что подготовлены и 30 ноября представлены в Правительство PA проект Концепции реформ системы Дорожной полиции и графикa реализации связанных c этим мероприятий.
Более двух десятков мероприятий, нацеленных на реализацию реформы, будут проведены по четырем основным направлениям: 1) осуществление производства по делам, касающимся административных правонарушений, принятие решений, наложение административных штрафов, 2) работа центра оперативного управления, регистрация дорожно-транспортных происшествий, дорожно-патрульная служба, 3) организация дорожного движения, 4) государственная регистрация транспортных средств, учёт, выдача водительских удостоверений.
В рамках Концепции Владимир Гаспарян представил президенту те мероприятия, реализация которых будет способствовать в особенности повышению уровня безопасности дорожного движения, эффективности управления движением, уменьшению числа происшествий и нарушений.
Начальник Полиции доложил, что проект Концепции реформ направлен также в соответствующие министерства и ведомства, полученные от которых мнения будут обобщены и доработанный вариант Концепции в установленном порядке Полиция РА 20 января представит в аппарат Правительства.
Владимир Гаспарян заверил, что кроме представленных Концепцией мероприятий, в сфере реформ Дорожной полиции ряд других мероприятий уже в процессе выполнения. В частности, в экспериментальном режиме задействована программа "Применения передвижной видеокамеры" в ходе передвижной патрульной дорожной службы.
Начальник Полиции доложил также о результатах проведённых по поручению Президента переговоров с ООО "Секьюрити Дрим", отметив, что Полицией подготовлен проект постановления Правительства РА о прекращении соглашения о закупке и передаче имущества в управление Республики Армения. Переработанный на основании предложений заинтересованных ведомств вариант проекта представлен на утверждение Правительства.
Подчеркнув, что реформа системы Полиции, и в частности, Дорожной полиции всегда была в ряду приоритетных, Президент Саргсян обратил внимание начальника Полиции в особенности на ряд ключевых мероприятий, присутствующих в начальном варианте Концепции, реализация которых, убеждён Серж Саргсян, существенно улучшит работу Транспортной полиции. В этом ряду Президент Республики отметил улучшение качества контактов с гражданами, выдачу водительских удостоверений, государственных номерных знаков, государственную регистрацию автомашин, подчеркнув, что этот ряд можно продолжить.
"Конечно, реализация этих мероприятий должна быть в первую очередь направлена, и это видно из документа, на повышение уровня безопасности движения. Но этого недостаточно. Думаю, что документ – Концепция -, нуждается в обобщении и совершенствовании. Особенно большое место нужно уделить тем инновациям, внедрение или реализация которых даст возможность Дорожной полиции, хотя бы в краткосрочном или среднесрочном отрезке должным образом и добросовестно выполнять свои функции. У нас много проблем. Чрезвычайно важно, чтобы этот процесс был непрерывным, и мы могли обеспечить эту непрерывность. Для этого в очень сжатые сроки нужно доработать документ, составить план вытекающих из документа мероприятий, с конкретными сроками, и в эти сроки реализовать эти мероприятия",- поручил президент.
15:08 08/10/2016  |  Лента новостейНарек Малян вновь стал советником начальника Полиции Армении
18:18 01/07/2016  |  Лента новостейСоветник начальника Полиции Армении Нарек Малян освобожден от занимаемой должности