Գեղարքունիքի փոխմարզպետի որդու սպանության գործով մեղադրանք է առաջադրվել 01/11/2017   16:32  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում են իրականացվել ակտիվ քննչական գործողություններ՝ Գավառում 29-ամյա Հայկ Հակոբյանի սպանության բոլոր հանգամանքները բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտելու ուղղությամբ: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել Գեղարքունիքի մարզի բնակիչ Մ.Հարությունյանին:
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ 2017 թվականի հունվարի 7-ին՝ ժամը 12-ի սահմաններում, բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 1988թ. ծնված Հայկ Անդրանիկի Հակոբյանը՝ գլխի և պարանոցի շրջանում հրազենային վնասվածքներով, որտեղ արձանագրվել է նրա մահը։
Քննչական կոմիտեն՝ Գեղարքունիքի փոխմարզպետի որդու սպանության մասին
Նույն օրը Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ՝ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվել է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում։
Իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Հ.Հակոբյանը հրազենային վնասվածքներն ստացել է Գավառի «Քաղառի կռուգ» կոչվող վայրում. առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը «Մակարով» տեսակի ատրճանակից կրակոցներ է արձակել «ԱՈՒԴԻ-Q7» մակնիշի 47 MM 777 պ/հ ավտոմեքենայում գտնվող Հայկ Հակոբյանի գլխի և պարանոցի ուղղությամբ։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործությունը կատարած անձի ինքնությունը, սպանության շարժառիթը:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Գեղարքունիքի մարզի բնակիչ Մ.Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով և հարցաքննվել։ Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։

Среда 11 / 13 / 2024
Жителю Гегаркуника предъявлено обвинение по делу об убийстве сына замгубернатора области 01/11/2017   17:10  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжают предприниматься активные следственные действия, направленные на всестороннее, объективное и полное исследование всех обстоятельств убийства 29-летнего Айка Акопяна в городе Гавар. На основе добытых доказательств жителю Гегаркуникской области М. Арутюняну предъявлено обвинение, пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее пресс-служба ведомства сообщила, что 7 января 2017 года в районе 12:00 Айк Андраникович Акопян(1988 года рождения) с огнестрельными ранениями в области головы и шеи был доставлен в медцентр, где была констатирована его смерть.
В тот же день следственным  управлением по Гегаркуникской области было  возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА. По поручению председателя Следственного комитета РА производство предварительного следствия по уголовному делу было продолжено Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА.
В результате проведенных следственных действий было добыто достаточно доказательств того, что А. Акопян получил огнестрельные ранения в местечке под названием “Кагари круг”: предполагаемый преступник из пистолета Макарова произвел выстрелы в направлении головы и шеи Айка Акопяна, находившегося в автомобиле марки “АУДИ-Q7” с госномерами 47 MM 777.
В результате предпринятых мероприятий была установлена личность предполагаемого преступника и мотив убийства.
“На основе добытых доказательств жителю Гегаркуникской области М. Арутюняну предъявлено обвинение по части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств)  УК РА. Он был допрошен.  Следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное следствие продолжается. Проводятся необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на  проверку указанных в показаниях обстоятельств”, - отмечается в сообщении.