Աշխատանքային այցով Թեհրանում գտնվող ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը հանդիպել է ԻԻՀ արդարադատության նախարարի հետ 12/27/2016   18:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը Թեհրանում հանդիպել է ԻԻՀ արդարադատության նախարար Մոսթաֆա Փուրմոհամադիի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության որակը և կարևորել դատաիրավապահ մարմինների արդյունավետ փոխգործակցությունը։ Մասնավորապես՝ կարևորվել են քրեական գործերով միմյանց իրավական օգնության ցուցաբերումը, հնարավորինս սեղմ ժամկետներում տեղեկատվության փոխանակումը, ինչը կնպաստի հանցագործությունների լիարժեք բացահայտմանն ու պատժի անխուսափելիությանը, քաղաքացիների իրավական պաշտպանությանը։
Այս առումով կարևորվել են իրավապահ մարմինների միջև համագործակցությունը կանոնակարգող ստորագրված փաստաթղթերը, և պայմանավորվածություն ձեռք բերվել աշխատանքային կարգով շարունակել քննարկումները՝ համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ։
ԻԻՀ աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ՔԿ նախագահը հանդիպում է ունեցել նաև ԻԻՀ Մեջլիսի դատաիրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահի հետ, քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։

Глава СК Армении в Тегеране обсудил с министром юстиции Ирана вопросы сотрудничества 12/27/2016   18:46  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян в Тегеране встретился с министром юстиции Ирана Мустафой Пурмохаммади, сообщает пресс-служба СК РА.
Собеседники высоко оценили качество налаженного между двумя странами сотрудничества в различных сферах и придали важность эффективному взаимодействию между судебными и правоохранительными органами. В частности, была отмечена важность оказания друг другу правовой помощи по уголовным делам, обмена данными в максимально короткие сроки, что будет способствовать полноценному раскрытию преступлений и обеспечению неизбежности наказания, а также правовой защиты граждан.
В этом плане была придана важность подписанным документам, регулирующим сотрудничество между правоохранительными органами. Достигнута также договоренность о продолжении в рабочем порядке обсуждений, нацеленных на повышение эффективности сотрудничества.
В рамках рабочего визита в ИРИ председатель СК РА провел встречу и с  председателем постоянной судебно-правовой комиссии Меджлиса ИРИ. В ходе встречи обсуждался широкий круг вопросов, представляющих обоюдный интерес.