Աղվան Հովսեփյան. Որպես նախաքննական մարմին՝ պարտավոր ենք ապահովելու հանցագործությունների բացահայտումը 12/19/2016   18:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի մոտ տեղի է ունեցել օպերատիվ խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել են բնակարանային գողությունների դեպքերի առթիվ ՔԿ վարույթում քննվող քրեական գործերի քննության արդյունքները։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Քաղաքացիների սեփականության իրավունքի դեմ ոտնձգությունների բացահայտումը կարևորելով՝ ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ՝ ուսումնասիրելու 2015 թվականին բնակարանային գողությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի նախաքննության արդյունքները, վեր հանելու բացահայտմանը խոչընդոտող պատճառները։
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների համաձայն՝ 2015 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցվել է 1389 բնակարանային գողություն, որից բացահայտվել է 509-ը, այսինքն՝ 36,6 տոկոսը։ Ընդ որում՝ բացահայտումն անհեմամատ ավելի ցածր է Երևանում. եթե մարզերում բացահայտումը կազմել է 48,5 տոկոս, ապա Երևանում՝ 28,1 տոկոս։
ՀՀ ՔԿ նախագահը խիստ բացասական գնահատեց բնակարանային գողությունների բացահայտման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։
«Որպես նախաքննական մարմին՝ պարտավոր ենք ապահովելու հանցագործությունների բացահայտումը։ Տարածքներ կան, որտեղ բացահայտման ցուցանիշը զրո է։ Չենք կարող ստեղծված իրավիճակն անտեսել»,- ասաց Ա.Հովսեփյանը՝ անընդունելի համարելով քաղաքացիների սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների բացահայտման նկատմամբ ոչ բավարար միջոցների ձեռնարկումը։
«Ինքներս պետք է բացահայտենք մեր աշխատանքների բացթողումները, պատճառները և հետևություններ անենք»,- ընդգծեց ՀՀ ՔԿ նախագահը։
Մտահոգիչ գնահատվեց նաև գողոնի հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները։ 2015 թվականին գրանցված գողությունների հետևանքով միայն ֆիզիկական անձանց պատճառված վնասը կազմել է 1.066.780.516 դրամ, որից վերականգնվել է մոտ 88 մլն դրամը, ինչը կազմում է 8,5 տոկոսը։ Ա.Հովսեփյանը շեշտեց հանցագործությունների հետևանքով քաղաքացիների կրած նյութական վնասների փոխհատուցման կարևորությունը՝ որպես սոցիալական արդարության վերականգնման կարևոր նախապայման։
Խորհրդակցությունում վերլուծվեցին գողությունների բացահայտմանը խոչընդոտող հանգամանքներն ու պատճառները։ ՀՀ ՔԿ նախագահը ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարեց սեղմ ժամկետում ներկայացնել կոնկրետ առաջարկություններ՝ բացահայտումների արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։
Մասնակիցները կարևորեցին դեպքի վայրի պահպանությունը։ Խորհրդակցության ընթացքում արձանագրվեց, որ դեպքի վայրի պահպանությունը շարունակում է օրախնդիր լինել ոչ միայն գողությունների դեպքում, այլ՝ ընդհանրապես, որի հետևանքով մի շարք հետքեր ոչնչանում են, դառնում ոչ պիտանի, որպիսի  պայմաններում նվազում է դեպքի վայրի զննության արդյունավետությունը։ Այս առումով զեկուցվեց, որ մշակվել է դեպքի վայրի պահպանության կանոնների նախագիծ ու դրվել շրջանառության մեջ։
Ա.Հովսեփյանն ընդգծեց, որ հանցագործությունների բացահայտման բանալին մեծամասամբ գտնվում է դեպքի վայրում և դեպքի վայրի պահպանությունը, պատշաճ զննության իրականացումն էական նշանակություն ունեն վարկածների մշակման ու հանցագործության բացահայտման համար։ Հանձնարարվեց քննության աջակցության վարչությանը՝ մշակել մեթոդական ձեռնարկ՝ դեպքի վայրի զննության և քրեագիտական տեխնիկայից  օգտվելու վերաբերյալ ու դրա հիման վրա  կազմակերպել քննիչների վերապատրաստման դասընթացներ։ Կարևորվեց նաև քննության ճիշտ պլանավորումը և օպերատիվ-որոնողական մարմինների հետ սերտ համագործակցությունը։
Կառուցվածքային և տարածքային ստորաբաժանումներին մեկ ամիս ժամանակ տրվեց՝ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու և միջոցառումների ծրագիր ներկայացնելու համար։
10:31 26/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրծաթյա զարդերի գողությունը կատարողը ձերբակալվեց
17:30 07/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍտանձնել է ինքնուրույն տեղաշարժվելուց զրկված տարեց կնոջ խնամքն ու նրա տանից գողացել ոսկյա ականջօղեր, կզաքիսից մուշտակն ու այլ իրեր
11:55 21/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱռանձնատներից գողություններ են կատարել
12:30 14/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է շուրջ երեք տասնյակի հասնող գողությունների շարք (Լուսանկարներ)
15:14 13/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է ոսկյա և ադամանդյա զարդերի ու զենքերի գողությունը
15:05 13/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԲնակարանից գողացել են նաև ոսկյա, արծաթյա զարդեր, քարեր և զարդատուփ
16:36 01/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԳյումրիում բնակարանային գողության գործով խուզարկություններ և ձերբակալություն. Քննչական կոմիտեն մանրամասնում է

Агван Овсепян: Мы как орган предварительного следствия обязаны обеспечить раскрываемость преступлений 12/19/2016   19:16  |  Лента новостей
У председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна состоялось оперативное совещание, в ходе которого обсуждались результаты расследования уголовных дел, находящихся в производстве СК, сообщает пресс-служба ведомства.
Как отмечается в сообщении, с учетом важности раскрытия случаев посягательства на право собственности граждан, по поручению председателя СК Армении создана рабочая группа для изучения результатов предварительного следствия по уголовным делам, возбужденным по фактам квартирных краж в 2015 году, выявления причин, препятствующих раскрытию.
Согласно данным информационного центра Полиции при правительстве РА, в 2015 году в Армении было зарегистрировано 1389 случаев квартирных краж, из которых 509(36.6%) были раскрыты. Причем уровень раскрываемости несравнимо ниже в Ереване. Если в областях, раскрываемость составила 48.5%, то в Ереване – 28.1%.
Председатель СК РА крайне отрицательно оценил работу, проводимую в направлении раскрытия квартирных краж.
“Мы как орган предварительного следствия обязаны обеспечить раскрываемость преступлений. Есть местности, где  нулевой показатель раскрываемости. Мы не можем игнорировать сложившуюся ситуацию”, - заявил А. Овсепян, посчитав недопустимым принятие недостаточных мер по раскрытию преступлений, направленных против собственности граждан.
“Мы сами должны выявлять упущения в нашей работе, выявить причины и сделать выводы”, - подчеркнул председатель СК РА.
Вызывающей обеспокоенность назвали и работу, проделанную в направлении обнаружения краденого.  Вследствие зарегистрированных в 2015 году краж причиненный только физическим лицам ущерб составил 1.066.780.516 драмов, из которых было восстановлено – около 88 млн. драмов(8.5%). А. Овсепян подчеркнул важность возмещения понесенного гражданами материального ущерба как важного предусловия восстановления социальной справедливости.
В ходе совещания были проанализированы обстоятельства и причины, препятствующие раскрытию краж. Председатель СК РА поручил руководителям подразделений представить в кратчайшие сроки конкретные предложения, направленные на повышение эффективности работы по раскрываемости.
Участники совещания придали важность охране места происшествия. В ходе совещания было констатировано, что вопрос охраны места происшествия по-прежнему актуален не только в случае краж, но в целом, поскольку  при внесении изменений в обстановку  многие следы уничтожаются, становятся непригодными,  и в таких условиях снижается эффективность осмотра места происшествия. В этой связи было доложено о разработке проекта правил охраны места происшествия, который был введен в обращение.
А. Овсепян подчеркнул, что ключ к раскрытию преступлений находится на месте происшествия и что охрана места происшествия, надлежащее проведение осмотра имеют существенное значение для проработки версий и раскрытия преступления. Управлению по содействию в расследовании уголовных дел было поручено разработать методическое руководство по осмотру места происшествия и пользованию криминалистической техникой и на его основе организовать курсы переподготовки следователей. Была отмечена также важность грамотного планирования расследования и тесного сотрудничества с оперативно-розыскными органами.
Структурным и территориальным подразделениям отвели месяц на принятие конкретных шагов и представление программы мероприятий.