Վնասելու եղանակով բացել են «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ բանկ»-ի բանկոմատը և հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի գումար 12/16/2016   15:01  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ բանկոմատից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, նախնական տվյալներով՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը (անձինք) 2016թ. դեկտեմբերի 16-ի վաղ առավոտյան` ժամը 05:20-ի սահմաններում, վնասելու եղանակով բացել է «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ բանկ» ՓԲ ընկերությանը պատկանող բանկոմատը և հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Քննություն է տարվում՝ բանկոմատից գումար հափշտակած անձին կամ անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի ՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Դեպքի վայրի զննությամբ բանկոմատի մակերեսից վերցվել են պայթյունի արգասիքների փորձանմուշներ, հարակից տարածքից հատնաբերվել է թվով 2՝ գազի և թթվածնի համար նախատեսված գազաբալոն՝ իրենց մալուխով և թափանցիկ ռետինե խողովակով:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են փորձաքննություններ։ Մշակվել է քննչական պլան, ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու համար:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ ձեռնարկել անհրաժեշտ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի (անձանց) ինքնությունը պարզելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил некоторые подробности нападения на банкомат в Ереване 12/16/2016   15:25  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту кражи особо крупной суммы из банкомата в Ереване, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По предварительным данным, предполагаемый(предполагаемые) преступник(преступники) около 05:20 утра 16-го декабря 2016 года, путем повреждения вскрыли банкомат, принадлежащий ЗАО “АКБА-Кредит Агриколь Банк”, и похитили сумму в особо крупном размере.
По данному факту следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления по городу Ереван возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 177(Кража, совершенная в особо крупных размерах) и пункту 1 части 2 статьи 185(Умышленные уничтожение или повреждение имущества, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом) Уголовного кодекса РА.
При осмотре места происшествия с поверхности банкомата взяты образцы продуктов взрыва, на близлежащей территории обнаружены газовые и  кислородные баллоны в количестве двух штук с их кабелем и прозрачным резиновым шлангом.
“Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены экспертизы. Проработан следственный план, предпринимаются крупномасштабные следственные действия по установлению обстоятельств произошедшего. Соответствующим подразделениям Полиции дано поручение предпринять необходимые оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление предполагаемого(предполагаемых) преступника(преступников) и передаче их органу, осуществляющему производство. О результатах расследования будет сообщено дополнительно”, -отмечается в сообщении.