Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացրել «Ֆրիտյոֆ Նանսեն»-ի դպրոցի մոտ կրակոցների դեպքից 12/06/2016   15:26  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Ֆրիտյոֆ Նանսենի» անվան թիվ 150 հիմնական դպրոցի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի առթիվ։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2016 թվականի դեկտեմբերի 5-ին դպրոցի տնօրենից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ դպրոցի մոտ արձակվել են կրակոցներ, որի հետևանքով վնասվել են ապակիները:
Կատարված դեպքի վայրի զննությամբ պարզվել է, որ «Ֆրիտյոֆ Նանսենի» անվան թիվ 150 հիմնական դպրոցի դիմային պատուհանի և դպրոցի մարզադահլիճի հանդերձարանի պատուհանի վրա առկա են կրակոցի միջանցիկ անցքեր: Անմիջապես ձեռնարկվել են անհետաձգելի միջոցառումներ՝ պարզելու դեպքի հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը։
Նախնական տվյալներով՝ դեկտեմբերի 5-ին՝ ժամը 13։30-ի սահմաններում, դպրոցի շենքին մոտեցող «BMW X5» մակնիշի ավտոմեքենային հետապնդել է «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքան, որի մեջ գտնվող անձն ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել «BMW X5»-ի ուղղությամբ, որի հետևանքով վնասվել է ավտոմեքենայի ապակին։ Բացի այդ, կրակոցները դիպել են նաև դպրոցի պատուհաններին։
Կրակոցներ՝ Նոր Նորքում
Դեպքի առթիվ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական գործով հարցաքննվել են մի շարք անձինք, ականատես վկաներ։ Նշանակվել է դատահետքաբանական, դատաձգաբանական և դատաքիմիական համալիր փորձաքննություն:
Գրություն է ուղարկվել ՀՀ ոստիկանության` դեպքի վայրին մոտակա տեսախցիկների տեսաձայնագրույթուններն ստանալու նպատակով, ինչպես նաեւ հանձնարարվել՝ ձեռնարկել անհրաժեշտ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձին (անձանց), հնարավոր տուժողներին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

СК Армении сообщил подробности вооруженного инцидента близ одной из ереванских школ 12/06/2016   17:39  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту вооруженного инцидента, произошедшего близ ереванской школы №150 имени Фритьофа Нансена, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
5-го декабря 2016 года от директора школы поступил сигнал о том, что возле школы раздались выстрелы, вследствие чего были повреждены стекла.
При осмотре места происшествия были обнаружены сквозные отверстия от пуль на фасадном стекле основной школы №150 имени Фритьофа Нансена и на стекле двери в раздевалку в спортзале школы. Немедленно были предприняты неотложные мероприятия по установлению обстоятельств инцидента, личностей предполагаемых преступников.
По предварительным данным, 5-го декабря около 13:30 автомобиль марки «BMW X5», приближавшийся к  зданию школы, преследовал “Мерседес”  Находившееся в “Мерседесе” лицо открыло из автомата стрельбу в направлении «BMW X5», вследствие чего были повреждены стекла автомобиля. Кроме того, выстрелом были повреждены и окна школы.
По данному факту следственным отделом по административным районам Аван и Нор Норк  возбуждено уголовное дело по пункту 6 части 2 статьи 34-104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
“По уголовному делу были допрошены ряд лиц, свидетели(очевидцы).Назначены комплексная судебно-трасологическая, судебно-баллистическая и судебно-химическая экспертизы. Направлено обращение в Полицию Армении с целью получения записей с камер видеонаблюдения, установленных близ места происшествия, а также дано  поручение предпринять необходимые оперативно-розыскные мероприятия, направленные на обнаружение предполагаемого(предполагаемых) преступника(преступников) и возможных потерпевших. О результатах расследования будет сообщено дополнительно”, - отмечается в сообщении.