ՀՀ Նախագահ. Նոր պայմաններում քաղաքական դաշտի բյուրեղացումն անխուսափելի է 11/26/2016   12:12  |  Քաղաքական
Գալիք 2-3 տարիները լինելու են խիստ կարեւոր՝ Սահմանադրության անցումային դրույթներն արդյունավետ կերպով կյանքի կոչելու տեսանկյունից: ՀՀԿ 16-րդ համագումարում հայտարարել է ՀՀ Նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ նոր Սահմանադրությամբ էապես բարձրանում է կուսակցությունների դերը մեր հասարակական-քաղաքական կյանքում եւ այսուհետ ինքնաբերաբար անհետանալու են մարդ-կուսակցությունները, կամ ակումբ-կուսակցությունները:
«Քաղաքական կուսակցությունների հիմնական ձեւավորող եւ շարժիչ ուժը պետք է լինեն գաղափարակից համախոհները: Այս նոր պայմաններում քաղաքական դաշտի բյուրեղացումն անխուսափելի է: Դա առաջին հերթին արտահայտվելու է կառավարող եւ ընդդիմադիր բեւեռների ավելի հստակ տարանջատմամբ: Նաեւ անխուսափելի են դառնում քաղաքական միավորների խոշորացումը»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով՝ Հանրապետականը հատուկ առաքելություն պետք է ստանձնի այս անցումային շրջանում եւ առաջիկա երկու տարիները՝ 2016-2018թթ-ի փուլը պետք է լինի հնարավորինս կայուն, սահուն եւ անցնցում:
«Մենք, որպես համախոհների թիմ, այդ ընթացքում պետք է հանդես գանք որպես առաջնորդող եւ սկզբունքային, բայց, միեւնույն ժամանակ, բանակցող, միջնորդող, հակասությունները հարթող ուժ:
Վերջին ամիսներին մեր քաղաքական կյանքի թերեւս ամենագերակա թեման եղել է մեր նոր կառավարությունը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ: Առիթից օգտվելով, առաջին հերթին բոլորիս անունից ցանկանում եմ նրան եւ կառավարության բոլոր անդամներին եւս մեկ անգամ հայտնել մեր անվերապահ աջակցությունը:
Բոլորիս անունից ողջունում եմ հանրապետականի շարքերը համալրելու՝ վարչապետ Կարապետյանի եւ կառավարության մյուս անդամների որոշումը: Վստահ եմ, որ Կարապետյանի խանդավառ ոճն ու կառավարիչի տաղանդը լիովին կբացահատնվեն այս պաշտոնում եւ նոր ոգեւորություն կբերեն մեր թիմի անդամներին»,- հավելեց նա:

Президент Армении заявил о неизбежности кристаллизации политического поля в новых условиях 11/26/2016   13:09  |  Лента новостей
Ближайшие  2-3 года будут чрезвычайно важными с точки зрения эффективной реализации переходных положений Конституции. Об этом, как  передает "Арменпресс", заявил президент Армении Серж Саргсян в ходе выступления на XVI съезде РПА.
“Мы говорили об этом  часто и подробно. Новая Конституция существенно повышает роль партий в общественно-политической  жизни. Отныне во внутриполитической  жизни сами собой  исчезнут понятия партия-человек и партия-клуб. Основной формирующей и движущей  силой должны быть идейные единомышленники. Кристаллизация политического поля в новых условиях неизбежна. В первую очередь это должно выразиться в четкой  дифференциации и руководящего и оппозиционного полюсов”, - сказал глава государства.
Так же, по его словам, неизбежно укрупнение  политических единиц. Он отметил, что в переходный  период РПА предстоит взять на себя  особую миссию.
“2016-2018 гг. должны стать этапом особенно стабильного и плавного перехода. Как команда  единомышленников, мы должны  в  этот период предстать как лидирующая, принципиальная, и в то же время открытая для  переговоров и преодолевающая противоречия  сила. В последние  месяцы, пожалуй, самой  злободневной  темой  было наше правительство во главе  с Кареном Карапетяном. Пользуясь случаем, хочу  от имени нас всех еще раз выразить нашу безоговорочную поддержку ему   и всем членам правительства.  Приветствую решение  премьера Карапетяна  и других членов  правительства пополнить  ряды  РПА. Уверен, что энергичный стиль работы  Карапетяна и его талант руководителя полностью раскроются на этом поприще и поведут за собой  членов  его команды”, - сказал президент.