ԼՂ հակամարտության կարգավորման ռազմական ճանապարհ գոյություն չունի. Սեբաստիան Կուրցի բացառիկ հարցազրույցը 11/21/2016   11:01  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ավստրիան բացառում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը ռազմական ճանապարհով: «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում այս մասին հայտարարեց 2017 թվականին ԵԱՀԿ-ում նախագահող Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը: Նա ընդգծեց, որ ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ներգրավված կողﬔրը պետք է անեն առավելագույնը` ռազմական նոր դրսևորումները բացառելու նպատակով, քանի որ դրանց կրկնությունը կարող է ճակատագրական լինել: Ներկայացնում ենք Սեբաստիան Կուրցի հետ հարցազրույցը ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի առաջնահերթությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և Հայաստան-Ավստրիա հարաբերությունների շուրջ:
-2017 թվականի հունվարից Ավստրիան ստանձնելու է ԵԱՀԿ նախագահությունը: Որո՞նք են լինելու ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի նախագահության առաջնահերթությունները:
-Ես մի սերնդի ներկայացուցիչ եմ, ով, բարեբախտաբար, միայն պատմության գրքերից գիտի, թե ինչ բան է Սառը պատերազմը: Սակայն մեր օրերում մենք ականատեսն ենք լինում սառը պատերազմի բնույթ ունեցող թշնամանքի վերադրսևորման որոշ միտումների, հետևաբար մենք՝ թե՛ Ավստրիայի, թե՛ Կովկասի երիտասարդներս, պետք է տքնաջան աշխատենք ապահով և կայուն Եվրոպայի համար: Մեր նախագահության ընթացքում մեր գլխավոր թեման լինելու է «անվտանգության և վստահության ամրապնդումը»: Կկենտրոնանանք երեք ոլորտների վրա՝ տարածաշրջանային հակամարտություններ, արմատականացում և բռնի ծայրահեղականություն, վստահության վերականգնում: Ոչինչ ցույց չի տալիս միջազգային համակարգի թուլությունը, ինչպես բացահայտ ռազմական թշնամանքն ու տարածաշրջանային հակամարտությունները: Քաղաքացիներն ակնկալում են, որ մենք աշխատենք հանուն խաղաղության, հետևաբար ﬔնք
հատուկ ուշադրություն կդարձնենք ԵԱՀԿ տարածաշրջանում գոյություն ունեցող ձգձգված հակամարտություններին:
Արմատականացումը և բռնի ծայրահեղականությունն այսուհետ մեր քաղաքացիների համար ամենամեծ մտահոգվելու առարկան են, և մենք հավատում ենք, որ պետք է ակտիվորեն համագործակցենք և կանխենք արմատականությունը դրա վաղ փուլում: Եվ վերջապես, այսօր հիﬓական խնդիրներից մեկն էլ վստահության պակասն է: Սա լրջագույն խնդիր է ԵԱՀԿ-ում, սակայն, անշուշտ, ավելի լայն մակարդակում ևս:
-Ձեր ելույթներից մեկում գլոբալ անվտանգությանն ու կայունությանը սպառնացող երեք հիﬓական սպառնալիքների մեջ նշել եք ռազմական հակամարտությունների աճը, ծայրահեղականության և ահաբեկչության աճը և պետությունների միջև վստահության մակարդակի նվազումը. որն է լինելու Ավստրիայի դերը այս երեք հիմնական սպառնալիքները հաղթահարելու գործում:
-Ինչպես տեսնում եք, մենք այս հիմնական սպառնալիքները ԵԱՀԿ նախագահության շրջանում վերածել ենք մեր հիմնական առաջնահերթությունների՝ հետևելով գործընկերների խորհրդատվությանը: Ավստրիան՝ որպես չեզոք երկիր, բարիդրացիական հարաբերություններ ունի շատ երկրների և մասնավորապես ԵԱՀԿ-ում 56 մասնակից պետությունների հետ՝ մի կառույց, որին իսկապես հավատում ենք և ցանկանում ենք ուժեղ տեսնել: Եվրոպան կրկին անվտանգ դարձնելու համար մենք պետք է վերադառնանք արմատներին և կենտրոնանանք անվտանգության ու համագործակցության վրա: ԵԱՀԿ-ն դրա կարևորագույն հիմքն է, և ներկա իրադրության պայմաններում, թեև բոլոր 57 մասնակից պետություններն էլ սեղանի շուրջ են և որոշումները կայացվում են կոնսենսուսի միջոցով, մարտահրավերները հսկայական են: Սակայն, եթե գտնվեն միասնական լուծումներ և համաձայնություններ, դրանք հատկապես ամուր և ուժեղ կլինեն: Հետևաբար` մենք կաշխատենք զարգացնել ընդհանուր նպատակները, այլ ոչ թե բաժանարար դիրքորոշումները: Ավստրիան հին ավանդույթ ունի ՝ որպես երկխոսության վայր, և մենք ցանկանում ենք նպաստել անվստահության հաղթահարմանը: Կան մի շարք ծրագրված հստակ իրադարձություններ, և մենք հուսով ենք ստանալ ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր պետությունների աջակցությունն այս ուղղությամբ: Վստահության ավելացման և գլոբալ առումով համագործակցության գլուխկոտրուկի լուծմանն ավելի մոտենալը նաև դրականորեն կազդի Հարավային Կովկասում ձգձգված հակամարտությունների վրա:
- Որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսնում:
-Միանշանակ է մի բան. հակամարտության կարգավորման ռազմական ճանապարհ գոյություն չունի, և ներգրավված կողմերը պետք է անեն առավելագույնը՝ համագործակցելու, վստահություն և երկխոսություն հաստատելու համար՝ կենտրոնանալով դիվանագիտության, այլ ոչ ռազմական գործողության վրա: Բռնության ևս մեկ դրսևորում ճակատագրական կլինի, և միջազգային հանրությունը դրան կողմնակից չէ, բոլորը՝ Մոսկվայից մինչև Վաշինգտոն, շատ հստակ դիրքորոշում ունեն այս հարցում: Մի շարք առաջարկներ քանիցս եղել են բանակցային սեղանին, իսկ վերջերս վստահության հաստատման միջոցների մասին որոշ գաղափարներ են ընդունվել, որոնք սպասում են կիրառման:
-Ունենալո՞ւ եք արդյոք որևէ առանձնահատուկ նախաձեռնություն, որը կարող է խթանել ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ակտիվացումը:
-Ավստրիան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին և Ադրբեջանին հակամարտության խաղաղ կարգավորման փնտրտուքներում: Թերևս չափազանց վաղ է խոսել հստակ նախաձեռնությունների մասին՝ շատ բան կախված է տարածաշրջանում զարգացումներից: Վիեննան այս տարվա մայիսին նախագահական գագաթնաժողովի անցկացման վայրն էր, մենք միշտ պատրաստ ենք կրկին բանակցություններ հյուրընկալել, եթե կա ցանկություն: Մենք Մինսկի խմբի անդամ չենք, սակայն կանենք առավելագույնը՝ աջակցելու Մինսկի գործընթացին: Մենք դա կանենք որպես ԵԱՀԿ նախագահ և որպես մի պետություն, որը շատ լավ հարաբերություններ ունի երկու ներգրավված երկրների հետ:
- Ե՞րբ եք ծրագրում այցելել Հարավային Կովկասի տարածաշրջան:
-ԵԱՀԿ նախագահի պաշտոնում ես, անշուշտ, կայցելեմ Հարավային Կովկաս և կգամ Երևան ու Բաքու :Դա կապված կլինի բանակցային գործընթացի առաջընթացի հետ: 2017 թվականին Ավստրիան նաև կնշի երկու երկրի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 ամյակը, ինչը լրացուցիչ խթան է՝ առաջիկա տարում ակտիվացնելու դիվանագիտական հարաբերությունները:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստան-Ավստրիա հարաբերությունների ներկա մակարդակը. ինչպե՞ս է ձեր գնահատմամբ ընթանում քաղաքական երկխոսությունը, ի՞նչ հեռանկարներ կան տնտեսական կապերի ակտիվացման տեսանկյունից:
-Ավստրիայի և Հայաստանի միջև փայլուն հարաբերություններ են: Մենք հաճախակի քաղաքական խորհրդակցություններ ենք ունենում. նախարար Նալբանդյանի հետ իմ վերջին երկկողմ հանդիպումը տեղի ունեցավ սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում, իսկ դրանից միայն մի քանի օր անց մեր գլխավոր քարտուղարն ընդլայնված խորհրդակցություններ անցկացրեց Երևանում: Ավստրիան ամբողջությամբ աջակցում է Հայաստանի և Եվրամիության միջև ամենասերտ հնարավոր հարաբերություններին, հետևաբար մենք շատ գոհ ենք այն առաջընթացով, որը գրանցվել է Համընդհանուր համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում: Բացի այդ, մենք լիակատար մշակութային համագործակցություն ունենք` հատկապես Երևանի Ֆրանց Վերֆելի անվան ավստրիական գրադարանի միջոցով:
Ավստրիական զարգացման համագործակցության շրջանակում Հայաստանն առաջնահերթություն համարվող երկիր է: Այդ պատճառով էլ 2014 թվականի սեպտեմբերին նախարար Նալբանդյանն ու ես Երևանում բացեցինք Ավստրիական զարգացման գրասենյակը:

Глава МИД Австрии исключает военный путь решения карабахского конфликта - эксклюзивное интервью Себастьана Курца агентству «Арменпресс» 11/21/2016 13:04 | Карабахский конфликт
Австрия исключает возможность военного пути урегулирования карабахского конфликта. Об этом в эксклюзивном интервью «Арменпресс» заявил министр иностранных дел Австрии Себастьан Курц.
Австрия в 2017 году будет председательствовать в ОБСЕ.
Глава МИД Австрии подчеркнул, что стороны должны приложить максимум усилий для того, чтобы исключить военные действия, поскольку их повторение может оказаться роковым.
Представляем эксклюзивное интервью Себастьана Курца агентству «Арменпресс»:
-С января 2017 года Австрия приступает к председательству в ОБСЕ. Каковы будут приоритеты Австрии во время председательства в ОБСЕ?
-Я из того поколения, которое знает о холодной войне из учебников. Однако в наши дни мы видим реалии, свидетельствующие о проявлениях враждебности, схожих с холодной войной. Следовательно, молодое поколение как Австрии, так и Кавказа, должно работать во имя стабильной и безопасной Европы. Основной темой во время председательства Австрии в ОБСЕ будет «укрепление безопасности и доверия»: мы будем концентрировать свое внимание на 3 основных направлениях – региональные конфликты, радикализация, насильственный экстремизм и восстановление доверия. Ничто так не демонстрирует слабость международных структур, как явное военное противостояние и региональные конфликты. Граждане ожидают от нас, что мы будем работать во имя мира, следовательно, мы уделим особое внимание затянувшимся конфликтам на территории ОБСЕ; радикализация, насильственный экстремизм вызывают серьезное беспокойство у наших граждан, и мы думаем, что надо активно сотрудничать, чтобы предотвратить подобные явления на ранней стадии. Наконец, одна из главных проблем сегодняшнего дня – недостаток доверия, эта серьезнейшая проблема в ОБСЕ, хотя, безусловно, она существует и на более широком уровне.
-В одном из ваших выступлений среди 3 основных угроз безопасности и стабильности вы назвали рост вооруженных конфликтов, экстремизма и терроризма, падение доверия между государствами, и отметили роль Австрии в преодолении этих угроз.
-Как вы видите, именно эти угрозы мы сделали приоритетами времени председательства Австрии в ОБСЕ, следуя советам партнеров. Австрия как нейтральная страна имеет добрососедские отношения со многими странами, в частности, с 56 странами-участницами ОБСЕ – структуры, в которую мы верим и которую хотим видеть ее сильной. Для того, чтобы снова сделать Европу безопасной, мы должны вернуться к корням и сконцентрироваться на безопасности и сотрудничестве. ОБСЕ является той важной основой, на которой 57 странами-участницами достигается консенсус, а вызовы - огромные. Однако, если мы будем пользоваться едиными решениями и достигнем согласия, то эти решения будут иметь под собой крепкую и сильную основу. Мы постараемся развивать общие цели, а не позиции, ведущие к расколу. В Австрии есть давняя традиция – служить местом для ведения диалогов, и мы хотим способствовать преодолению недоверия. Есть несколько четко определенных ситуаций, и мы надеемся заручиться поддержкой всех стран-участниц ОБСЕ. Решение головоломки глобального преодоления недоверия поможет и в решении конфликтов на Южном Кавказе.
- Какие перспективы решения карабахского конфликта вы видите в качестве председателя ОБСЕ?
- Однозначно один: военного пути урегулирования карабахского конфликта не существует, стороны должны сделать все, чтобы достичь сотрудничества, доверия и диалога, сконцентрировавшись на дипломатии, а не на военных действиях. Все международное сообщество – от Москвы до Вашингтона придерживается единой позиции в этом вопросе. Еще одно возобновление военных действий может стать роковым. На переговорном столе оказывались различные предложения, в последнее время был принят ряд предложений по восстановлению доверия, и ожидается их применение.
- Будет ли у вас особая инициатива, которая сможет стимулировать переговоры по вопросу урегулирования карабахского конфликта?
-Австрия готова помочь Армении и Азербайджану в поисках варианта мирного урегулирования карабахского конфликта. Возможно, пока рано говорить о четких инициативах, многое зависит от развитий в регионе. В мае этого года в Вене прошел саммит на уровне президентов, и мы всегда готовы стать местом для проведения переговоров, если возникнет такое желание. Мы не являемся членом Минской группы ОБСЕ, однако сделаем все возможное, чтобы поддержать Минский процесс. Мы сделаем это как председатель ОБСЕ и как страна, которая имеет хорошие отношения со всеми вовлеченными странами.
- Когда вы планируете посетить Южный Кавказ?
-Конечно, на посту председателя ОБСЕ я посещу Южный Кавказ, побываю в Ереване и Баку. Это будет зависеть от прогресса в переговорном процессе. В 2017 году отмечается 25-летие дипломатических отношений Австрии с обеими странами, что станет дополнительным стимулом для более активных дипломатических отношений.
- Как вы оцениваете нынешний уровень отношений Австрия-Армения? Как проходит политический диалог – по вашей оценке, каковы перспективы в плане активизации экономических связей?
-Отношения между Австрией и Арменией блестящие. Мы часто проводим политические консультации, в последнее время мы встречались с министром ИД Армении Налбандяном на полях Генеральной Ассамблеи ООН, после чего состоялось расширенное совещание в Ереване. Австрия поддерживает всевозможное сотрудничество между Арменией и ЕС, и мы довольны тем прогрессом, который был отмечен в переговорах по всеобщему соглашению. Кроме того, мы ведем полномасштабное культурное сотрудничество через австрийскую библиотеку имени Франца Верфеля в Ереване. Армения считается приоритетной страной в рамках деятельности Австрийского фонда развития, и в сентябре 2014 года мы с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном открыли в Ереване офис Австрийского фонда развития.