Հայաստանն ու Էստոնիան կզարգացնեն համագործակցությունը՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում 11/18/2016   14:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Էստոնիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կաի Կաարելսոնը (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և ընդգծել, որ Հայաստանը շահագրգռված է նոր որակ հաղորդելու հայ-էստոնական համագործակցությանը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում։ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է բոլոր ոլորտներում համագործակցության ակտիվացումը՝ օգտագործելով բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, միջխորհրդարանական հարաբերություններն ու քաղաքացիական հասարակության հնարավորությունները:
Դեսպան Կաի Կաարելսոնը նշելով, որ իր նախկին դիվանագիտական փորձառությունը, որը կապված է եղել միջազգային կազմակերպությունների՝ ՄԱԿ-ի և ԵՄ-ի հետ, որոնք երկուսն էլ Հայաստանի ու Էստոնիայի համար շատ կարևոր կազմակերպություններ են, կօգնի ավելի արդյունավետ իրականացնել իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում:
Զրուցակիցները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, որտեղ Էստոնիան մեծ առաջընթաց ունի, իսկ Հայաստանը վերջին տարիներին զգալի հաջողություններ է արձանագրել:
18:42 10/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Շարժայի կառավարիչ շեյխի հետ
20:08 09/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Նախագահն այցելել է Աբու Դաբիի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցի
14:46 05/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք ժամանակակից հայ կոմպոզիտորական արվեստի երևելի դեմքերից եք. նախագահը՝ կոմպոզիտոր Երվանդ Երկանյանին

Серж Саргсян: Армения заинтересована в придании нового качества сотрудничеству с Эстонией 11/18/2016 16:18 | Лента новостей
Новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Эстонской Республики в Республике Армения Каи Каарелсон(резиденция в Тбилиси) вручила свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну.
Как сообщает пресс-служба главы государства, Серж Саргсян поздравил посла со вступлением в должность, пожелал успехов и подчеркнул, что Армения заинтересована в придании нового качества армяно-эстонскому сотрудничеству как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.Президент Армении подчеркнул важность активизации сотрудничества во всех сферах, используя политический диалог высокого уровня, межпарламентские отношения и возможности гражданского общества.
В свою очередь, посол Каи Каарелсон отметила, что ее предыдущий опыт дипломатической работы, связанный с международными организациями – ООН и ЕС, которые являются очень важными для Армении и Эстонии, поможет ей более эффективно осуществлять дипломатическую миссию в Армении.
Собеседники обсудили возможности развития сотрудничества в представляющих обоюдный интерес областях, в том числе, в сфере высоких технологий, где Эстония достигла большого прогресса, а Армения в последние годы добилась ощутимых успехов.