«Ավրորա» մրցանակի անկախ փորձագետներին է միացել Չուլպան Խամատովան 11/07/2016   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիր Չուլպան Խամատովան միացել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի Անկախ փորձագետների հանձնախմբին:
Ռուսասատանցիհայտնիդերասանուհին, որը տարիներ շարունակ զբաղվում է մարդասիրական գործունեությամբ, մասնակցում է 2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի թեկնածուների նախնական դիտարկման փուլին:
Անկախ փորձագետների հանձնախումբը գործում է«Ավրորա» մրցանակի քարտուղարության կազմում: Հանձնախումբը, հավատարիմ մնալով «Ավրորա» մարդասիարական մրցանակի ընտրական չափանիշներին, ուսումնասիրում է մրցանակին առաջադրված բոլոր թեկնածությունները եւ քվեարկությամբ ընտրում անձնվիրությամբ և խիզախությամբ աչքի ընկնող 20-25 թեկնածուներին:
«Սարսափելի է կարդալ մեր օրերում տառապանքի եւկյանքի ու մահվան սահմանագծումապրող մարդկանց մասին, բայց սիրտս ջերմությամբ է լցվում, երբծանոթանում եմ այս անձնազոհ հերոսների պատմություններին: Նրանց գոյությունը եւխիզախ ու նվիրված գործունեությունն ապացուցում են, որ ոչինչ կորած չէ, որ մարդկային կյանքը շարունակում է մնալ բացարձակ արժեք», - ասել է Չուլպան Խամատովան:«Չափազանց հպարտ եմ, որ ես էլ հնարավորություն ունեմ մասնակից դառնալ այս մարդասիրական շարժմանը եւ«Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի ընտրության նախընտրական փուլին: Սա շատ կարեւոր եւ պարտավորեցնող փորձառություն է»:
Անկախփորձագետների հանձնախմբի կազմում ընդգրկվում են մարդասիրության ոլորտի առաջամարտիկներ եւ մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այս տարի հանձնախմբիանդամներնենՄիջազգային ճգնաժամային խմբի Աֆրիկայի ծրագրի տնօրեն դոկտոր Քոմֆորտ Էրոն, Ֆրանսիայի «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության նախագահ դոկտոր Մեգո Թերզյանը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետ Պեդրո Մուրադյանը, The Elders խմբի նախկին տնօրեն Լեզլի-Աննա Նայթը, Բաց հասարակության հիմնադրամի պատվավոր նախագահ դոկտոր Արյեհ Նեյերը,ԱՄՆպետքարտուղարի բնակչության, փախստականների և միգրացիայի հարցերով նախկին օգնական Էրիկ Շվարցը,Նյու Յորքի համալսարանի Ստերնի բիզնես դպրոցի Մարդու իրավունքների եւ բիզնեսի կենտրոնի տնօրեն պրոֆ. Մայքլ Պոզները, Crisis Action կազմակերպության արշավների տնօրեն Նիկոլա Ռեյնդորփը, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Ստեֆան ՔյուրքջյանըեւԱրվեստների եւ գիտությունների ամերիկյան ակադեմիայի նախագահ Ջոնաթան Ֆանտոնը:
«Ավրորա» մրցանակի նախընտրական փուլում ընտրված թեկնածուները ներկայացվում ենԸնտրող հանձնաժողովին: Հանձնաժողովը գլխավորում է օսկարակիր դերասան եւ մարդասեր Ջորջ Քլունին: Ընտրողհանձնաժողովը «Ավրորա» մրցանակիհավակնորդներիանունները կհայտարարի 2017 թվականի փետրվարին:
15:03 18/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ավրորա»-ն և Փրկության միջազգային կոմիտեն կաջակցեն սիրիացի փախստականներին
15:13 17/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍUWC-ի ուսանողը գլխավորում էRe-Apaga-ի՝ էլեկտրոնային թափոնների դեմ իրականացվողքարոզարշավը
16:21 10/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլի ընթացքում ստացվել է 558 հայտ 13 լեզուներով, որոնցից 254-ը՝ չկրկնվող թեկնածություններ
11:18 19/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ավրորա» մրցանակի 1 միլիոն դոլարը՝ փախստական երեխաներին և որբերին
19:11 15/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Այս պատմությունները հույս են ներշնչում». Անդրեյ Լոշակ
11:55 01/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը տրվել է
14:21 30/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄի՛ վախեցեք սխալներից եւ հիասթափություններից.դրանք խթանում են նոր արժեքների ստեղծմանը

Чулпан Хаматова вошла в Экспертный совет премии Aurora Prize 11/07/2016   11:53  |  Лента новостей
Чулпан Хаматова, соучредитель фонда «Подари жизнь», вошла в независимый Экспертный совет премии Aurora Prize for Awakening Humanity. Известная российская актриса, много лет отдавшая благотворительности, примет участие в процессе рассмотрения кандидатов на получение премии Aurora Prize в 2017 году, сообщается на сайте инициативы.
Независимый Экспертный совет – часть Секретариата премии Aurora Prize. Члены Экспертного совета оценивают всех прошедших первичный отбор номинантов на соответствие критериям премии и составляют список из 20-25 наиболее перспективных кандидатов, который затем представляют Отборочной комиссии.
«Невыносимо читать о страданиях людей, которым даже в наше время приходится вести борьбу за выживание, но истории современных героев всегда трогают меня до глубины души. Их жизнь, их решимость и мужество доказывают, что еще не все потеряно и что человеческая жизнь все еще представляет собой высшую ценность», – сказала Чулпан Хаматова.
«Возможность стать частью этого гуманитарного движения и внести свой вклад в процесс выбора лауреата премии Aurora Prize 2017 – огромная честь для меня. Это очень важный и серьезный опыт»,-- добавила она.
В Экспертный совет входят специалисты в области решения гуманитарных проблем и руководители гуманитарных организаций. Среди членов Экспертного совета премии Aurora Prize 2017 – Стивен Куркджан, журналист, обладатель Пулитцеровской премии; Педро Муратян, эксперт-консультант Управления Верховного комиссара ООН по правам человека; доктор Арье Найер, почетный президент Фонда «Открытое общество»; Лесли-Энн Найт, бывший генеральный директор организации «Старейшины»; Джонатан Фэнтон, президент Американской академии искусств и наук; Майкл Познер, содиректор Центра бизнеса и прав человека Школы бизнеса Леонарда Н. Штерна Нью-Йоркского университета; Никола Райндорп, директор штаба организации Crisis Action; Мего Терзян, президент организации «Врачи без границ» во Франции; Эрик Шварц, бывший помощник государственного секретаря США по делам народонаселения, беженцев и миграции и Комфорт Эро, проживающая в Найроби директор африканских программ Международной кризисной группы.
Отобранные Экспертным советом кандидаты на получение премии Aurora Prize рассматриваются Отборочной комиссией, председателем которой является лауреат премии «Оскар», актер и филантроп Джордж Клуни. Отборочная комиссия объявит имена финалистов премии Aurora Prize 2017 в феврале.