«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի պետի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվեց՝ հանցակազմի բացակայությամբ 10/24/2016   13:59  |  Քրեական խրոնիկոն
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվեց՝ հանցակազմի բացակայությամբ: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունը հաստատեց նաև ՔԿՀ-ի պետ Ռ. Ստեփանյանի պաշտպան Գեղամ Հակոբյանը:
Այսպիսով, դեռևս 2016թ. ապրիլի 22-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ իրենց պաշտոնեական լիրազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ, որով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին, որը դրսևորվել է պետական հիմնարկի՝ քրեակատարողական հիմնարկի հեղինակազրկմամբ:
2016 թվականի մայիսի 7-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Ռ.Ստեփանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ժամանակավորապես դադարեցվել նրա պաշտոնավարումը:
Կատարված նախաքննության արդյունքներով, 2016թ. հոկտեմբերի 18-ին որոշում է կայացվել նշված քրեական գործով «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Ռ. Ստեփանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնեու՝ վերջնիս արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
09:16 21/07/2016  |  ՄամուլԲացառված չէ, որ մեղադրյալների աթոռին հայտնվի նաև «Նուբարաշեն» ՔԿՀ նախկին պետը. «Ժողովուրդ»

Уголовное преследование в отношении начальника ереванского УИУ “Нубарашен” прекращено за отсутствием состава преступления 10/24/2016 14:23 | Криминальная хроника
Уголовное преследование в отношении начальника ереванского уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” Р. Степаняна прекращено за отсутствием состава преступления. Имеющуюся у “ФактИнфо” информацию подтвердил адвокат начальника УИУ Гегам Акопян.
Еще 22-го апреля с.г. решением заместителя генпрокурора Армении было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 308(Использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов, причинившие существенный вред правам и законным интересам лиц, организаций, законным интересам общества или государства) УК РА.
7-го мая текущего года следователем Специальной следственной службы Армении Р. Степаняну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 УК РА. Его полномочия на посту начальника вышеупомянутого пенитенциарного учреждения были временно приостановлены.
По результатам расследования 18-го октября с.г. было принято решение о прекращении уголовного преследования в отношении начальника ереванского уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” Р.Степаняна ввиду отсутствия в его деянии состава преступления.