Տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներն իրենց աջակցությունն են առաջարկում ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեությանը. Անջեյ Կասպշիկ 10/20/2016   13:10  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Տարբեր երկրների բարձրաստիճան քաղաքական առաջնորդներն իրենց աջակցությունն են առաջարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերի միջև որպես միջնորդ ստեղծված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը:
Այդ մասին, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, Azernews-ին տված հարցազրույցում հայտնել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ-ի հասցեին քննադատությանը՝ նա նշել է, որ ՄԽ համանախագահները մշտապես տեղյակ են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ իրադարձությունների զարգացման բոլոր մանրամասներին:
«ԵԱՀԿ նախագահությունը մշտական ուշադրություն է հատկացնում հակամարտությանը: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն այցելել է տարածաշրջան, և այցի օրակարգում եղել է նախևառաջ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդիրը: Գործող նախագահը և տարբեր երկրներից բարձրաստիճան այլ քաղաքական գործիչներ իրենց աջակցությունն են առաջարկել Մինսկի խմբի գործունեությանը»,- ասել է Կասպշիկը՝ հավելելով, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը հաճախակի քննարկման առարկա է նաև ԵԱՀԿ-ից բացի այլ միջազգային կազմակերպություններում:
Կասպշիկն ընդգծել է, որ համանախագահները ներգրավված են այդ միջնորդական գործունեության մեջ ամենօրյա ռեժիմով:
Նա, մեկնաբանելով կողմերի միջև հրադադարը, նշել է, որ իր գրասենյակն ամենօրյա ռեժիմով հետևում է իրավիճակին:
Վկայակոչելով ստացված տեղեկատվությունը և իրենց սեփական դիտարկումները՝ Կասպշիկը նշել է, որ 2016 թվականի մայիսի վերջից առաջնագծի երկայնքով իրավիճակը հարաբերականորեն կայուն է եղել, չնայած, այնուամենայնիվ, նորից եղել են հրադադարի ռեժիմի խախտումների և զոհերի մասին հաղորդումներ:
«Յուրաքանչյուր դժբախտ պատահար ողբերգություն է և վիշտ մահացածի ընտանիքի և ընկերների համար: Ես կիսում եմ այդ վիշտը»,- ասել է Կասպշիկը՝ հավելելով, որ «հրադադարը կպահպանվի միայն կողմերի քաղաքական կամքի հիման վրա»:
«Կցանկանայի ընդգծել, որ իրականացվող մոնիթորինգները հետազոտություններ չեն, ոչ էլ խաղաղարար քայլ, մոնիթորինգները միայն արդյունավետ և կայուն միջոց են տեղում ընդհանուր իրավիճակի մասին տեղեկություն ստանալու համար: Կողմերի աջակցությամբ մենք կշարունակենք մեր գործունեությունը»,- ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը:
Պաշտոնյան նաև նշել է, որ ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազորությունների ընդլայնմանը, դա չի անդրադառնա իր մանդատին և իր գրասենյակի աշխատանքի մեթոդներին:

Высокопоставленные политические лидеры различных стран поддерживают деятельность МГ ОБСЕ - Анджей Каспршик 10/20/2016   14:44  |  Карабахский конфликт
Высокопоставленные политические лидеры различных стран поддерживают деятельность Минской группы ОБСЕ, которая занимается урегулированием нагорно-карабахского конфликта.
Об этом, как передает “Арцахпресс”,  в интервью Azernews сказал личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Коснувшись критики в адрес Минской группы ОБСЕ, он отметил, что сопредседатели МГ постоянно находятся в курсе всех деталей развития событий вокруг нагорно-карабахского конфликта.
«Председательство ОБСЕ уделяет постоянное внимание конфликту, а также находится в курсе развития событий вокруг него. Действующий председатель ОБСЕ, министр Франк-Вальтер Штайнмайер посещал регион, и на повестке визита была в первую очередь проблема разрешения нагорно-карабахского конфликта», - сказал Каспршик, добавив,  что решение карабахского конфликта становится предметом обсуждения и в ходе многих международных мероприятий.
Каспршик подчеркнул, что сопредседатели вовлечены в эту посредническую миссию в ежедневном режиме.
Комментируя режим прекращения огня между сторонами, он отметил, что его офис в ежедневном режиме следит за ситуацией.
Ссылаясь на информацию, полученную из ОБСЕ, и личные наблюдения, Каспршик заявил, что с конца мая 2016 года ситуация на линии соприкосновения была относительно стабильной, хотя по-прежнему сообщалось о нарушении режима прекращения огня и потерях.
«Каждый несчастный случай является трагедией и горем для семьи и друзей погибшего. Я разделяю это горе», - сказал Каспршик, добавив, что «режим прекращения огня будет соблюдаться только на основе политической воли сторон конфликта».
«Хотелось бы подчеркнуть, что проводимые на линии соприкосновения мониторинги не являются исследованием или актом миротворчества, мониторинги всего лишь дают информацию об общем состоянии дел. При поддержке сторон мы будем их продолжать», - сказал Каспршик.
Каспршик также отметил, что расширение полномочий офиса личного представителя председателя ОБСЕ не коснется его мандата и деятельности самого офиса.