Ձեւակերպել ենք բավականին հետաքրքիր ծանրաձող. Վարչապետը կառավարության ծրագրի մասին 10/18/2016   19:54  |  Քաղաքական
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Նիստում քննարկվել է երկու հարց` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը և «ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության նախաձեռնության մասին» որոշումը:
ՀՀ կառավարության ծրագրի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Ըստ նրա՝ Հայաստանի Հանրապետության մարտահրավերները պահանջում են րոպե առաջ իրագործել բարեփոխումներ՝ այդ գործում ներգրավելով և օգտագործելով Հայաստանի և հայության ամբողջ ներուժը։ Վաչե Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է հանրապետությունում արդյունավետ բարեփոխումների միջոցով ապահովել մեր երկրի գերագույն արժեք հանդիսացողի՝ ՀՀ քաղաքացու պաշտպանվածությունը, արժանապատվությունը, կենսամակարդակի բարձրացումը, արդար հասարակության մեջ ապրելը, լավատեսությունն ապագայի նկատմամբ։
«Մենք ձևակերպել ենք, իմ կարծիքով, բավականին հետաքրքիր ծանրաձող, որը բարձրացնելու համար պետք է կոնցենտրացնենք մեր ներուժը»,-ընդգծել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը և հորդորել գերատեսչությունների ղեկավարներին հատուկ ուշադրություն դարձնել ծրագրի իրականացմանը: «Հաշվետվություն ենք տալու, ժամանակը գալու է, պետք է բացատրենք՝ ինչ ենք արել, ինչ չենք արել, ինչը պրակտիկորեն պետք է բացառե'նք»,-նշել է վարչապետը:
Գործադիրը հավանություն է տվել ՀՀ կառավարության ծրագրին, որը կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:
Կառավարության արտահերթ նիստի երկրորդ հարցով էլ որոշվել է հոկտեմբերի 20-ին ժամը 12:00-ին գումարել ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ. օրակարգում ընդգրկված է ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:
19:33 18/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը կարեւորել է Իրանի հետ սահմանամերձ բնակավայրերի գազի բաշխման ցանցի կառուցումը

Правительство Армении одобрило собственную программу деятельности и представит ее на рассмотрение парламента 10/19/2016   00:25  |  Лента новостей
Правительство Армении на внеочередном заседании во вторник одобрило собственную программу деятельности.
В ходе внеочередного заседания правительства обсуждались два вопроса.
В частности, было также принято решение предложить Национальному Собранию страны созвать 20-го октября внеочередное заседание для рассмотрения программы правительства.
Проект программы правительства представил вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Армении Ваче Габриелян. По его словам, стоящие перед Арменией вызовы требуют скорейшей реализации реформ с привлечением и с использованием всего потенциала Армении и армянства. Ваче Габриелян подчеркнул необходимость обеспечения посредством проведения эффективных реформ защищенности и достоинства гражданина Армении как высшей ценности страны, повысить уровень его жизни. Он также указал на необходимость предоставления ему возможности жить в справедливом обществе и сохранения оптимизма в отношении будущего.
“Мы установили, по моему мнению, довольно интересную планку, для достижения которой нам нужно сконцентрировать наш потенциал”, - отметил премьер-министр Армении Карен Карапетян, призвав глав ведомств уделить особое внимание на реализацию программы.