ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու սիրիահայերին 10/18/2016   10:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հատուկ քննարկում է նախաձեռնել Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթի հետ: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Քննարկման ընթացքում բարձրացվել են Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի արդյունքում Հայաստան ժամանող սիրահայերին առնչվող, մասնավորապես՝ նրանց համար Հայաստանում բնակության պայմանների ապահովման հարցում ՄԱԿ ի աջակության հետ կապված հարցեր:
Արման Թաթոյանը հատկապես կարևորել է Հայաստան ժամանել պատրաստվող սիրահայերի համար կեցության, ինչպես նաև իրավական խորհրդատվության հետ կապված խնդիրների առաջնահերթ կարգավորումը, ինչպես նաև քննարկվել է սպասվող նոր հոսքի դեպքում սիրահայ ընտանիքներին ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գրասենյակի կողմից հնարավոր որոշակի դրամական օժանդակություն տրամադրելու հետ կապված հարցեր:
Ք: Բիերվիրթը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերելու սիրիահայ ընտանիքներին՝ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գրասենյակի մանդատի ու հնարավորությունների շրջանակում՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ տարվում են համապատասխան աշխատանքներ:
Քննարկման ավարտին Պաշտպանը բարձր է գնահատել ՄԱԿ ի Փախստականների հարցերով հայաստանյան գրասենյակի ջանքերը՝ ուղղված սիրահայ փախստականներին օժանդակելուն, ինչպես նաև երկուստեք կարևորվել է այս հարցերով հաճախակի հանդիպումների ու քննարկումների անհրաժեշտությունը:
12:30 17/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը սիրիահայերի իրավունքների պաշտպանության հարցով դիմել է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մարմիններին

Представитель ООН на встрече с омбудсменом Армении заявил о готовности поддержать сирийских армян 10/18/2016   15:36  |  Лента новостей
Представитель ООН заявил о готовности поддержать прибывающих на историческую родину сирийских армян, заявил представитель армянского офиса Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев Кристоф Бирвирт на встрече с омбудсменом Армении Арманом Татояном.
"На встрече были подняты вопросы, касающиеся сирийских армян, прибывающих на историческую родину, в частности, речь зашла об оказании им ООН содействия в обеспечении условий для проживания сирийских беженцев в Армении. Кристоф Бирвирт в ходе встречи выразил готовность поддержать армянские семьи из Сирии в рамках мандата и возможностей офиса ООН по делам беженцев, отметив при этом, что в данном направлении ведутся соответствующие работы", — говорится в сообщении офиса омбудсмена Армении.
Со своей стороны Татоян отметил важность первоочередного решения проблем с жильем для прибывающих в Армению сирийских армян и юридической консультации. В ходе встречи обсуждались также вопросы предоставления определенной материальной помощи офисом ООН по делам беженцев в случае нового потока из Сирии.