Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է ներկայացնում՝ Բեսլանի մոտ տեղի ունեցած ավտովթարի գործից 10/17/2016   17:09  |  Քրեական խրոնիկոն
ՌԴ ՆԳՆ քննչական վարչության՝ Հյուսիսային Օսեթիայի Հանրապետության ստորաբաժանման վարույթում շարունակվում է Մոսկվա-Երևան երթուղին իրականացնող «Մերսեդես Բենց» մակնիշի 50 AA 515 համարանիշով  ավտոբուսի՝ հոկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցած վթարի դեպքի առթիվ հարուցված քրեականի գործի նախաքննությունը։
Ինչպես տեղեկանում ենո Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ՝ ՌԴ-ի քննչական մարմիններում ՀՀ ՔԿ ներկայացուցիչ Իլյա Վարովը մշտական կապի մեջ է ռուս գործընկերների հետ, և քննության ընթացքի մասին պարբերաբար զեկուցվում է ՀՀ ՔԿ նախագահին։
Հաշվի առնելով հասարակական մեծ հետաքրքրությունը դեպքի վերաբերյալ՝ տրամադրում ենք որոշ տեղեկություններ ՌԴ իրավասու մարմինների վարույթում քննվող քրեական գործի քննության ընթացքի վերաբերյալ՝ այն ծավալով, որքանի հրապարակումը չի խոչընդոտի գործի հետագա քննությանը։
Նախնական տվյալներով՝ վթարը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 14-ին՝ ժամը 04։10-ի սահմաններում. Մոսկվա-Երևան երթուղին իրականացնելիս Վլադիկավկազ-Բեսլան շրջանցիկ ավտոճանապարհի 8-րդ կմ-ին «Մերսեդես Բենց» մակնիշի մարդատար ավտոբուսը բախվել է ավտոճանապարհի աջ կողմում կայանված «Սկանիա  R420LA4X2HNA» մակնիշի՝ ավտոմեքենաներ տեղափոխող բեռնատարին, որի առաջամասը բախվել է  առջևում կայանված  «Լեքսուս LX 570» մակնիշի ավտոմեքենային։
Վթարի հետևանքով մահացել է ավտոբուսի վարորդը և 4 ուղևոր, որոնցից 3-ը՝ ազգությամբ ռուս, ՌԴ քաղաքացի, իսկ 2-ը, այդ թվում՝ ավտոբուսի վարորդը, ազգությամբ հայ, ՀՀ քաղաքացի։
ՌԴ ՆԳՆ քննչական վարչության՝ Հյուսիսային Օսեթիայի Հանրապետության ստորաբաժանման վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 5-րդ մասով (Ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի մարդու մահ), ստեղծվել քննչական խումբ։
Քրեական գործով նշանակվել են դատաբժշկական, դատաավտոտեխնիկական փորձաքննություններ, հարցաքննվել տարբեր անձինք, նրանց թվում՝ ավտոբուսի 26 ուղևոր։ Քրեական գործով հարցաքննվել է նաև «Սկանիա  R420LA4X2HNA» բեռնատար ավտոմեքենայի վարորդը՝ որպես կասկածյալ։

Водитель грузовика допрошен в качестве подозреваемого по делу о трагическом ДТП с автобусом “Москва-Ереван” под Бесланом 10/17/2016   17:59  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении представляет новые подробности по делу о трагическом ДТП с участием пассажирского автобуса марки ”Мерседес Бенц”, следовавшего по маршруту “Москва-Ереван”, произошедшего 14-го октября ДТП в Северной Осетии.
Дело находится в производстве подразделения следственного управления МВД РФ по Республике Северная Осетия-Алания.
По поручению председателя Следственного комитета Армении представитель СК РА в следственных органах РФ Илья Варов находится на постоянной связи с российскими коллегами и периодически докладывает председателю СК РА о ходе расследования.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, с учетом большого общественного резонанса, вызванного данным делом, предоставляем некоторые сведения о ходе следствия по расследуемому в производстве компетентных органов РФ уголовному делу в том объеме, публикация данных в котором не будет препятствовать дальнейшему расследованию дела.
“По предварительным данным, авария произошла 14-го октября примерно в 04:10. Пассажирский автобус марки “Мерседес-Бенц”, следовавший по маршруту “Москва-Ереван” на 8-м километре объездной дороги протаранил припаркованный на обочине справа автовоз марки “Скания R420LA4X2HNA”, который врезался передней частью в стоявший впереди автомобиль марки “Лексус LX 570””, - говорится в сообщении.
В результате аварии погибли водитель и четверо пассажиров, трое из которых - граждане РФ, русские по национальности, а остальные двое, в числе которых водитель автобуса, - армяне, граждане Армении.
Подразделением следственного управления МВД РФ по Республике Северная Осетия-Алания возбуждено уголовное дело по признакам части 5 статьи 264(Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц) Уголовного кодекса РФ, создана следственная группа.
“По уголовному делу назначены судебно-медицинская и судебная автотехническая экспертизы, допрошены ряд лиц, в том числе 26 пассажиров автобуса. В рамках уголовного дела в качестве подозреваемого допрошен также водитель грузовика “Скания R420LA4X2HNA”. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.