ՌԴ-ի ու Թուրքիայի մերձեցումից ներկա փուլում Հայաստանին ուղղված սպառնալիք չկա. Ալեքսանդր Իսկանդարյան 10/17/2016   13:49  |  Քաղաքական
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների մերձեցումից ներկա փուլում Հայաստանին ուղղված սպառնալիք չկա: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը`ասելով, որ Ռուսաստանն ու Թուրքիան ներկայում ունեն բարենպաստ և զարգացող հարաբերություններ:
«Ակնհայտ է, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններն այլ ձևաչափ են, հայ-ռուսականն` այլ: Սպասել, որ ռուս թուրքական հարաբերություններում եղած խնդիրներին կավելանան Հարավային Կովկասում առկա հարցերը՝ քիչ հավանական եմ համարում, այդպիսի հիմք չեմ տեսնում: Դժվար եմ պատկերացնում ներկայում Ռուսաստանի ու Թուրքիայի համագործակցությունը Հայաստանի հետ կապված»,-ասաց քաղաքագետը: Ալեքսանդր Իսկանդարյանի կարծիքով, այս երկու երկրները կենտրոնացած են այն հարցերի վրա, որոնք սկզբունքային կարևորություն ունեն իրենց համար:
Մասնավորապես, Արևմուտքի հետ հարաբերությունները, Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումները, խնդիրներ՝ կապված քրդերի հետ, անվտանգության հարցեր, թուրք-ամերիկյան և ռուս-ամերիկյան հարաբերություններ և այլն: Այս համատեքստում, ըստ քաղաքագետի, դժվար թե Հայաստանին վերաբերող հարցեր ավելացվեն:
«Այո, ներկայում Ռուսաստանի ու Թուրքիայի մերձեցումից Հայաստանի համար ոչ մի սպառնալիք չկա, սակայն պետք է հետևել այդ զարգացումներին` հանդես գալով ռացիոնալ մոտեցումներով: Եթե գա մի փուլ, որ լինի սպառնալիք, ապա արձագանքել, եթե լինի այնպիսի իրավիճակ, որից կարելի է օգուտ ստանալ, ապա կրկին արձագանքել»,- ասաց
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի խորհրդի նիստին, ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նոր նշանակման հարցի հետաձգմանն ու դրա վրա Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հնարավոր ազդեցությանը` քաղաքագետը նշեց, որ դա քիչ հավանական է համարում:
«Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանն Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ շահեր ունի, բայց դրանք այն աստիճան չեն, որ երրորդ երկիրն ազդի ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նոր նշանակման հարցի վրա: Ոչ, նման բան քիչ հավանական եմ համարում: Հարցը որոշվել է Մոսկվայում»,-ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
13:30 10/10/2016  |  Միջազգային լրահոսՊուտինն ու Էրդողանը կարող են «Թուրքական հոսք» գազատարի վերաբերյալ պայմանագիր ստորագրել
14:22 06/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել
15:44 05/10/2016  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը Թուրքիայից ներմուծված 40 տոննա կաթի փոշին ետ է ուղարկել
13:53 29/09/2016  |  Միջազգային լրահոսՊուտինը հոկտեմբերին հնարավոր է մեկնի Թուրքիա
15:38 27/09/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան ու ՌԴ-ն քննարկում են իրենց քաղաքացիների` առանց անձնագրի փոխայցելությունների հնարավորությունը
13:06 24/09/2016Չավուշօղլուն ԱՄՆ-ում խոսել է ռուս-թուրքական հարաբերությունների մասին
12:26 19/09/2016  |  Միջազգային լրահոսԱնկարայում հանդիպել են Թուրքիայի և ՌԴ-ի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետերը
18:33 14/09/2016  |  Միջազգային լրահոսՍև ծովում ռուսական և թուրքական ռազմական ուժերի հարաբերակցությունը փոխվել է. Վալերի Գերասիմով
13:48 13/09/2016  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի զգուշացումը՝ Թուրքիայում գտնվող իր քաղաքացիներին
15:21 01/09/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի և Ռուսաստանի արտգործնախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել

Политолог Александр Искандарян пока не видит угроз для Армении от российско-турецкого сближения 10/17/2016   14:42  |  Лента новостей
Угроз для Армении от российско-турецкого сближения на данном этапе нет, считает директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
“Очевидно, что форматы отношений между Россией и Арменией, а также Россией и Турцией совершенно разные”, - сказал Искандарян на встрече с журналистами в понедельник, передает "Арменпресс".
Политолог считает маловероятным, что к проблемам, имеющимся в русско-турецких отношениях, прибавятся еще и другие существующие на Южном Кавказе проблемы.
По его словам, в настоящее время Россия и Турция сконцентрировали свое сотрудничество на тех вопросах, которые имеют для них принципиально важное значение.
В частности, речь идет об отношениях этих стран с Западом, развитии событий в Сирии, проблемах, связанных с курдами,  турецко-американских и русско-американских отношениях и т.д.
В данном контексте, по мнению политолога, едва ли к указанным проблемам прибавятся еще и вопросы, касающиеся Армении.
“В настоящее время никакой угрозы для Армении от сближения России и Турции не исходит, однако необходимо пристально следить за развитием российско-турецких отношений, выступая с рациональными подходами.  Если они начнут представлять угрозу, то предпринимать определенные меры”, - отметил Алекандр Искандарян.
17:16 28/07/2016  |  Международные новостиДавутоглу признал, что российский бомбардировщик Су-24 сбили по его приказу
18:43 06/07/2016  |  Международные новостиГлава Минсельхоза РФ призвал не торопиться со снятием эмбарго на продукты из Турции
15:05 04/07/2016  |  Международные новостиМИД Турции опровергает возможность использования авиабазы "Инджирлик" Россией
13:30 04/07/2016  |  Международные новостиТурция может разрешить России использовать авиабазу "Инджирлик"
17:53 01/07/2016  |  Международные новостиСемья погибшего пилота Су-24 отказалась от любой компенсации от Турции, назвав ее унизительной
11:19 01/07/2016  |  Международные новостиПутин подписал указ об отмене ограничений в отношении Турции
16:19 29/06/2016  |  Международные новостиПутин поговорил с Эрдоганом и поручил снять ограничения на посещение Турции
15:03 28/06/2016  |  Международные новостиАнкара отказалась от своих слов о компенсации за сбитый российский бомбардировщик
17:45 27/06/2016  |  Международные новостиЭрдоган извинился перед Путиным за сбитый российский бомбардировщик
10:04 23/06/2016  |  Международные новостиПредставитель Эрдогана отверг возможности принесения Анкарой извинений за сбитый российский Су-24