Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Տաջիկստանի Նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ 10/13/2016   20:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Տաջիկստանի Հանրապետության Նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ, ով Հայաստան է ժամանել հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով:
ՀՀ Նախագահը ողջունել է գործընկերոջը մեր երկրում և ընդգծել, որ Հայաստանը հետաքրքրված է զարգացնել բարեկամական, եղբայրական հարաբերությունները Տաջիկստանի հետ: Նշելով, որ հայ-տաջիկական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը չի համապատասխանում ոչ երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակին և ոչ էլ հայ և տաջիկ ժողովուրդների բարեկամությանը, Սերժ Սարգսյանը նկատել է, որ այդուհանդերձ, միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու դինամիկա կա, որն անհրաժեշտ է երկուստեք հետևողականորեն խորացնել ու ամրապնդել: ՀՀ Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանում սիրով սպասում են Էմոմալի Ռահմոնի պաշտոնական այցին, որը համագործակցության նոր և բազմաթիվ պայմանավորվածությունների սկիզբ կհանդիսանա:
Տաջիկստանի Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր գլխավորած պատվիրակությանը ջերմ հյուրընկալության արժանացնելու համար: Էմոմալի Ռահմոնը նշել է, որ սա իր երրորդ այցն է Հայաստան և հատուկ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանից մեկ օր առաջ է ժամանել Երևան, որպեսզի ևս մեկ հնարավորություն ունենա հանդիպելու իր հայ գործընկերոջն ու ընկերոջը, մտքեր փոխանակելու, քննարկելու բոլոր ուղղություններով հայ-տաջիկական երկկողմ համագործակցության հեռանկարը: Տաջիկստանի Նախագահն ընդգծել է, որ և՛ ՀԱՊԿ շրջանակներում, և՛ երկկողմ փոխգործակցության զարգացման առումով խոսելու բավականին թեմա կա:
Նախագահ Ռահմոնը նշել է նաև, որ իր երկրում ուշադիր հետևում են աշխարհում կատարվող իրադարձություններին, և ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի երևանյան նստաշրջանի շրջանակներում, բնականաբար, անդրադարձ կլինի ինչպես միջազգային արդի խնդիրներին, այնպես էլ տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին:
Հայաստանի և Տաջիկստանի Նախագահները հանդիպման ընթացքում հանգամանորեն քննարկել են երկկողմ միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
20:40 15/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼիահույս եմ, որ «Գլոբալ Բրիջիս»-ը Հայաստանում արդյունավետ է աշխատելու. Սերժ Սարգսյան
16:07 13/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ փոխգործակցության շնորհիվ մեր երկրում զգալի տնտեսական բարեփոխումներ են իրականացվել
14:06 05/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջին տարիներին ընդլայնվել է հայ-հնդկական երկկողմ համագործակցության օրակարգը

Серж Саргсян: Армения заинтересована в развитии дружественных отношений с Таджикистаном 10/14/2016   00:21  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня провел встречу с президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном, который прибыл в Ереван для участия в предстоящей 14 октября сессии Совета коллективной безопасности (СКБ) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.
Президент приветствовал коллегу в нашей стране и подчеркнул, что Армения заинтересована в развитии дружественных, братских отношений с Таджикистаном.
Отметив, что нынешний уровень армяно-таджикских отношений не соответствует ни высокому уровню политических отношений двух стран, ни дружбе армянского и таджикского народов, Серж Саргсян, тем не менее, констатировал наличие динамики для развития межгосударственных отношений, которые, по его словам, необходимо обоюдными усилиями последовательно углублять и укреплять.
Серж Саргсян подчеркнул, что в Армении с радостью ожидают официального визита Эмомали Рахмона, который положит начало новому сотрудничеству и многочисленным договоренностям.
Президент Таджикистана поблагодарил своего армянского коллегу за гостеприимство.
Эмомали Рахмон отметил, что это его третий визит в Армению, и он специально прибыл в Ереван за день до сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, чтобы иметь ещё одну возможность встретиться со своим армянским коллегой и другом, обменяться мыслями, обсудить перспективы двустороннего армяно-таджикского сотрудничества по всем направлениям.
Президент Таджикистана подчеркнул, что есть о чём поговорить и в рамках ОДКБ, и в плане развития двустороннего взаимодействия.
Президент Рахмон отметил также, что в его стране внимательно следят за происходящими в мире событиями, и в рамках ереванской сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, естественно, будут затронуты как актуальные международные проблемы, так и опросы региональной безопасности.
Президенты Армении и Таджикистана в ходе встречи обстоятельно обсудили широкий круг вопросов, касающихся развития двусторонних межгосударственных отношений.